عراقچی: فرصتی برای مذاکرات فرسایشی نداریم

به گزارش وبلاگ آوا، تهران (پانا) - سید عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران با تاکید براینکه ما فرصتی برای مذاکرات فرسایشی نداریم و مایل به مذاکرات فرسایشی هم نیستیم، توضیح داد: باید در عمل ببینیم که برای رسیدن به توافق یک شتاب مقبول و معقول وجود دارد.

عراقچی: فرصتی برای مذاکرات فرسایشی نداریم

به گزارش ایرنا عراقچی در انتها نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: جلسه امروز (پنجشنبه) حدود 2 ساعت طول کشید و در نهایت توافق شد گروه های کاری، هم کارگروه برطرف تحریم و هم کارگروه هسته ای، کار خود را از امروز بعد از ظهر از سر بگیرند.

مذاکره نماینده ارشد ایران گفت: همه کشورها توافق داشتند که ما الان باید وارد کار جدی و عملی شویم و مجموعه تحریم هایی که آمریکا باید بردارد و اقداماتی که ایران باید انجام دهد به طور دقیق لیست شده و مشخص گردد و توافق هرچه سریعتر انجام گردد.

عراقچی ادامه داد: جلسه امروز بسیار چالشی و جدی بود. تحولاتی که طی هفته گذشته و این هفته داشتیم این جلسه را به شدت چالشی نموده بود و بحث ها از هر دو طرف به شدت جدی بود.

مذاکره نماینده ارشد ایران گفت: ما مواضع کشورمان را خیلی جدی بیان کردیم، حادثه نطنز چیزی نیست که به آسانی بگردد از کنار آن گذشت. انتظار ما این است که کشورهای مقابل این حادثه را محکوم نمایند و این یک انتظار جدی و به حق است.

وی خاطر نشان کرد: غیر از روسیه و چین کشورهای اروپایی نه تنها این کار را انجام ندادند حتی در حوزه تحریم هم افرادی را به فهرست خود اضافه کردند و همین باعث شد که حسن نیت اروپایی ها از طرف ما به شدت زیر سوال رفت.

مذاکره نماینده ارشد ایران توضیح داد: آنها باید جدیت خود را در مذاکرات نشان دهند. این طور نیست که با این حرکات بتوانیم به جمع بندی خوبی برسیم مگر اینکه کشورهای اروپایی جدیت خود را در عمل نشان دهند ضمن اینکه ما فرصتی برای مذاکرات فرسایشی نداریم و مایل به مذاکرات فرسایشی هم نیستیم و باید در عمل ببینیم که برای رسیدن به توافق یک شتاب مقبول و معقول وجود دارد در غیر این صورت دلیلی برای ادامه مذاکرات نمی بینیم.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد میزان پیشرفت لیست تحریم هایی که باید برطرف گردد و اقدامات ایران گفت: لیست ها در حال آماده شدن است، موضع ما این است که همه تحریم ها باید برداشته گردد و فهرستی که تهیه می گردد کامل باشد.

وی اضافه نمود: در این خصوص قرار است کارگروههای کاری کار خود را جدی تر جلو ببرند. همه کشورها از جمله سه کشور اروپایی توافق دارند که ما در مرحله ای هستیم که احتیاجی به بحث های کلی نیست و باید لیست ها را نهایی کرد و در ادامه درباره اختلافات صحبت کرد تا فهرست نهایی گردد.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا در حوزه راستی آزمایی تحول جدیدی اتفاق افتاده و تفاسیر دوطرف از راستی آزمایی چیست، گفت: تحول جدیدی در این باره رخ نداده است. مواضع ما کماکان همان است ما در مرحله ای هستیم که باید فهرست تحریمهای آمریکا و اقدامات ایران روشن و مشخص گردد بعد از آن مرحله راستی آزمایی را مشخص می کنیم که آن هم مذاکرات خود را دارد.

مذاکره نماینده ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا امیدوار به دستیابی به رسیدن به این جمع بندی در این دور هستید، گفت: اگر امیدوار نبودیم الان اینجا نبودیم اینکه راستا آسان نیست همه آن را قبول دارند و امیدوار هستیم در این دور از مذاکرات به یک جمع بندی برسیم که چشم انداز حل و فصل کاملاً روشن و مشخص شده باشد و امیدوار هستیم که چند روز آینده به این امر برسیم.

وی در عین حال گفت: هنوز زود است که بگوییم قطعاً به راهکار می رسیم یا نه. به دلیل اینکه مسائل و سختی هایی در این زمینه وجود دارد با این حال امیدوار هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا 4 بعلاوه یک بیانیه ای درباره حادثه نطنز صادر می نمایند یا نه، اظهار کرد: این موضوعی است که مورد انتقاد شدید ما نهاده شد و از بحث های چالشی ما هم همین بود. البته روسیه و چین مواضع خوبی گرفتند اما اتحادیه اروپا به عنوان اتحادیه موضعی گرفت که خیلی پایینتر از انتظار ما بود. مواضع کشورهای اروپایی هم پایین تر از انتظارات بود که مورد انتقاد جدی ما هم هست و امروز هم تذکر دادیم.

عراقچی در عین حال گفت: با این حال واکنش جمهوری اسلامی درباره این حادثه در جای خود صورت گرفته است. ما احتیاجی به موضع گیری این کشورها نداریم و موضع گیری آنها هم دردی از ما دوا نمی کند فقط حسن نیت آنها را نشان می دهد اگر آنها مایل هستند حسن نیت و جدیت خود را اثبات نمایند باید مواضع خود را بیان نمایند وگرنه ما در مقابل حادثه نطنز واکنش خود را گرفتیم و اقدامات مان را هم آغاز کردیم گزارش آژانس هم روز گذشته غنی سازی 60 درصد را تایید کرد و هزار سانتریفیوژ هم اضافه شد.

مذاکره نماینده ارشد کشورمان گفت: ما کارهای خود را انجام می دهیم اگر طرف های مقابل آمریکا و اروپا تعهدات خود را انجام دهند و به برجام برگردند و بعد از آن ما راستی آزمایی کنیم، ما هم بر خواهیم گشت. در غیر اینصورت نه عجله و نه اصراری داریم و نه فعالیت خود را متوقف به خواسته های آنها می کنیم.

عراقچی درباره زمان برگزاری نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام گفت: کارگروه های کاری کار خود را آغاز می نمایند هر زمان احتیاج باشد جلسه کمیسیون مشترک تشکیل گردد و این جلسه کمکی به کارگروه ها کند و یا گزارشات آنها را بشنود، ما این کار را انجام خواهیم داد.

وی اضافه نمود: همه هیاتها در وین حضور دارند و در صورت اقتضا جلسه تشکیل خواهیم داد اگرنه وقتی کار کارگروه ها تمام شده و به پیشرفتی برسند ما مجدد جلسه را برگزار می کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "عراقچی: فرصتی برای مذاکرات فرسایشی نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: فرصتی برای مذاکرات فرسایشی نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید