ریابکوف هشدار داد: فضای شورای امنیت توفانی است

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه با انتقاد از رویکرد آمریکا در قبال برجام گفت: اینکه دولت واشنگتن در رد کامل نظرات دیگران و حتی بر خلاف عقل سلیم، به دنبال انتخاب گزینشی آن چیزهایی است که منافعش را تأمین می نماید؛ ظالمانه است.

ریابکوف هشدار داد: فضای شورای امنیت توفانی است

وی هشدار داد: تهدیدهای آمریکا مبنی بر احیاء همه تحریم های ضدایرانی می تواند به بروز بحرانی جدی در شورای امنیت منجر گردد.

لازم به ذکر است اظهارات ریابکوف واکنشی است به ادعای آمریکا که می گوید به رغم خروج از برجام، هنوز طبق قطعنامه 2231، یکی از طرفین مشارکت نماینده در توافق هسته ای با ایران به حساب می آید و با این ادله، حق توسل به مکانیسم ماشه و بازگرداندن همه تحریم ها علیه این کشور را دارد.

در واقع، آمریکا مدعی است که این تهدید را در صورت عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که در ماه میلادی اکتبر به خاتمه می رسد؛ عملی خواهد نمود.

به همین دلیل، ریابکوف تاکید نمود آمریکا با توجه به اینکه از برجام خارج شده، حقی برای استناد به مکانیسم ماشه ندارد.

لازم به ذکر است برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران، دیروز سه شنبه در اظهاراتی مضحک مدعی شد که کشورش خواهان توافقی جدید با ایران است که دربرگیرنده برنامه هسته ای، برنامه موشکی و امور مرتبط با زندانیان آمریکایی در ایران باشد.

وی در مورد کوشش نافرجام کشورش در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نیز مدعی شد: ایران خاتمه تحریم تسلیحاتی در ماه اکتبر را فرصتی برای تسلیح خود می داند.

برایان هوک که کشورش در نقض تعهدات بین المللی بی نظیر بوده است، در ادامه مدعی شد: امکان خاتمه تحریم تسلیحاتی ایران وجود ندارد و باید در شورای امنیت تمدید گردد!

این در حالی است که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشتر واشنگتن را به داشتن انگیزه های سیاسی از بابت پافشاری در تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران متهم کرد و از جامعه بین الملل خواست این اقدام را محکوم نمایند.

به گفته این مقام روس، آمریکا از برجام خارج شده و اکنون از هیچ حق قانونی برای توسل به قطعنامه 2231 سازمان ملل در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برخوردار نیست.

لاوروف در نامه ای خطاب به شورای امنیت و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، ادعای آمریکا مبنی بر عدم ازسرگیری تعهداتش ذیل برجام و در مقابل، پافشاری برای برخورداری از حقوق قید شده در قطعنامه سازمان ملل را مضحک و غیرمسئولانه توصیف کرد.

لازم به ذکر است حدود سه روز پیش، کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت که ایالات متحده پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در اختیار روسیه قرار داده است.

روسیه پیش از این مخالفت خود را با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران اعلام نموده و حتی اعلام شده که بعضی شرکت های تسلیحاتی روسیه منتظر خاتمه این تحریم برای انعقاد قرارداد با ایران هستند.

این در حالی است که نماینده چین در سازمان ملل نیز پیشتر گفته بود آمریکا از توافق برجام خارج شده و به تعهداتش طبق قطعنامه 2231 عمل ننموده است.

نماینده چین اضافه نموده بود که آمریکا حقی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ندارد، چه رسد به اینکه بخواهد مکانیسم ماشه را فعال کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ریابکوف هشدار داد: فضای شورای امنیت توفانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف هشدار داد: فضای شورای امنیت توفانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید