10 ماده غذایی مضر که سریع تر پیرتان می نماید

به گزارش وبلاگ آوا، در گزارش زیر می خواهیم شما را با مواد غذایی بدی که سرعت پیر شدن پوست شما را بیشتر می نمایند آشنا کنیم.

10 ماده غذایی مضر که سریع تر پیرتان می نماید

به گزارش وبلاگ آوا از وبلاگ آوا، آیا می دانید چه عواملی باعث ایجاد چین و چروک در صورت و بدن می شوند و برای برطرف چروک چه باید بکنیم؟

دو عامل اصلی در افزایش سرعت فرایند پیر شدن پوست وجود دارد: قرار دریافت در معرض نور خورشید و محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته یا AGE ها. محصولات AGE زمانی شکل می گیرند که پروتئین یا چربی با قند ترکیب گردد. اما با این که عوامل منفی پیرنماینده پوست در کنترل ما هستند، استفاده از کرم های ضد آفتاب و دقت و مراقبت از رژیم غذایی سالم و مناسب می تواند در نحوه محافظت از بدن و درمان پوست تاثیرگذار و مفید باشد.

در این مطلب، می خواهیم شما را با مواد غذایی بدی که سرعت پیر شدن پوست شما را بیشتر می نمایند آشنا کنیم و امیدواریم بتوانید با توجه به این اطلاعات فواید کافی را از غذا هایی که می خورید کسب کنید.

1- به جای سیب زمینی معمولی سرخ نموده، سیب زمینی شیرین سرخ نموده بخورید

سیب زمینی سرخ نموده معمولی یکی از مواد غذایی مضر و عامل پیر شدن پوست است، زیرا هم سرخ شده و هم نمک دارد.

غذا هایی که در روغن با حرارت بالا سرخ می شوند رادیکال های آزادی ایجاد می نمایند که می تواند منجر به آسیب به پوست گردد.

علاوه بر این، مصرف نمک زیاد منجر به خارج کردن آب از پوست و در نهایت بی آبی بدن می گردد که نتیجه آن چروک شدن بیشتر پوست خواهد بود.

جایگزین: سیب زمینی شیرین پخته یا تنوری بخورید، زیرا سیب زمینی شیرین حاوی مس است و به دلیل تولید کلاژن، یک عنصر ضدپیری نامیده می گردد.

2- به جای نان سفید، نان جوانه زده بخورید

وقتی کربوهیدرات های تولید شده با پروتئین ترکیب می شوند، منجر به تشکیل AGE ها می شوند که تاثیر مستقیم در بیماری های مزمن و تسریع فرایند پیری دارد. غذا هایی که شاخص گلیسمی یا قندی بالایی دارند، مانند نان سفید، منجر به التهاب بدن می شوند؛ عواملی که به طور مستقیم منبع اصلی فرایند پیری هستند.

جایگزین: به جای نان سفید، نان های جوانه دار یا سبوس داری بخورید که حاوی قند اضافی نیستند. این نان ها در ترکیبات خود آنتی اکسیدان دارند که برای پوست مفید است.

3- به جای قند و شکر، عسل یا آبمیوه بخورید

شکر یکی از مواد کمتر مشهوری است که ناخواسته منجر به مسائل پوستی مانند آکنه می گردد. همان طور که در بالا گفتیم، شکر در تشکیل AGE ها که کلاژن را تخریب می نمایند نقش دارد.

وقتی میزان شکر بالا رود AGE ها تحریک می شوند و اگر نور خورشید هم دخیل باشد تاثیر منفی بیشتری دارند. به جای بستنی خوردن، میوه های یخ زده تازه بخورید که شکر افزوده هم ندارند.

جایگزین: هر وقت هوس خوردن یک چیز شیرین کردید، میوه یا شکلات تلخ بخورید. بلوبری جلوی از دست رفتن کلاژن را می گیرد.

4- روغن زیتون یا آووکادو به جای روغن نباتی

مطالعات نشان می دهد آن هایی که روغن نباتی یا کره مصرف نمی نمایند، کمتر به پوستشان آسیب می رسد و دچار چروک می شوند. طبق تحقیقات، روغن نباتی بدتر از کره است، زیرا مقادیر روغن هیدروژنه بسیار زیادی دارد. این اسید های چرب باعث قرار دریافت پوست در معرض تشعشعات فرابنفش می شوند که به کلاژن و کشسانی پوست آسیب می رسانند.

جایگزین: به جای کره مالیدن روی نان، از روغن زیتون یا روغن آووکادو بهره ببرید که غنی از آنتی اکسیدان های ضدپیری هستند.

5- به جای گوشت های فرآوری شده، مرغ بخورید

هات داگ، پپرونی، بیکن، سوسیس و کالباس نمونه هایی از گوشت های فرآوری شده هستند که برای پوست مضرند. این گوشت ها که پر از سدیم، اسید های چرب، سولفیت هستند می توانند به دلیل ایجاد التهاب، پوست را پیر و کلاژن را تضعیف نمایند. اگر به دنبال جایگزین پروتئینی ارزان قیمت می شد، تخم مرغ یا لوبیا بخورید.

جایگزین: گوشت کم چرب مانند مرغ و بوقلمون بخورید. این گوشت ها مملو از پروتئین و آمینو اسید بوده که در تشکیل طبیعی کلاژن الزامی هستند.

6- به محصولات لبنی هم فکر کنید

بعضی از افراد تغییرات پوستی مثبتی را با ترک مصرف لبنیات شاهد بوده اند، اما در بعضی دیگر از مردم، مصرف نکردن لبنیات هیچ تاثیری در پیری پوستشان نداشته است. مفید یا مثبت بودن عدم مصرف لبنیات به خود افراد بستگی دارد.

بعضی از مواد لبنی منجر به التهاب بدن و استرس اکسیداتیو می شوند که یکی از دلایل اصلی پیری زودرس پوست است. رژیم غذایی مواد لبنی کم چرب می تواند شما پوست شما را در برابر تشعشعات خورشید و چروک شدن محافظت کند.

جایگزین: لبنیات منبع غنی از کلسیم بوده و برای سلامت عمومی پوست مفید خواهند بود. منابع دیگر کلسیم بذرها، لوبیا، بادام، سبزیجات سبزبرگ و انجیر هستند.

7- در مصرف سودا و قهوه تجدید نظر کنید

کاری که سودا و قهوه با سلامت بدن شما می نماید، بیشتر به خواب شما مربوط می گردد تا پوست. اول از همه باید بگوییم که هر دوی این نوشیدنی ها حاوی مقدار زیادی کافئین هستند. اگر در طول روز تا خود شب از این نوشیدنی ها بخورید روی خواب شما تاثیر منفی می گذارد. خواب ناکافی با افزایش علائم پیری پوست و بروز حلقه های سیاه در اطراف چشم و خطوط ریز در ارتباط است.

جایگزین: اگر نگران محتوای شکر آن ها هستید، به مقدار نوشیدن خود فکر کنید. در صورتی که می توانید، مقدار مصرف خود را کاهش دهید یا به جای قهوه شیر طلایی بخورید. زردچوبه محتوای اصلی شیر طلایی و غنی از آنتی اکسیدان است که همان طور که گفته شد قدرتمندترین ترکیب ضدپیری است.

8- غذا ها را با حرارت بالا نپزید

بعضی از روغن های چنداشباع نشده حاوی مقادیر بالایی اسید های چرب امگا 6 هستند؛ مانند روغن ذرت و روغن آفتابگردان. این روغن ها می توانند رادیکال های آزاد و مضر ایجاد نمایند و منجر به افزایش التهاب شوند. اگر هر روز با حرارت بالا غذا ها را سرخ کنید یا بپزید، مضرات آن چندبرابر می گردد.

اما آن چه گفتیم به این معنی نیست که همه روغن ها ناسالم هستند. وقتی سخن از روغن و پیشگیری از چروک پوست به میان می آید، سعی کنید چربی های تک اشباع نشده را انتخاب کنید تا آبرسانی پوست را حفظ نمایند.

جایگزین: به جای روغن گیاهی از روغن زیتون بهره ببرید. روغن زیتون غنی از آنتی اکسیدان، ویتامین ای و فیتوسترول هاست و التهاب را کاهش می دهد.

10- کیک برنجی نخورید

با این که کیک برنجی یک اسنک یا میان وعده خوشمزه است، اما برای پوست خوب نیست. کیک برنج شاخص گلیسمی یا قندی بالایی دارد و می تواند قند خون را به میزان زیادی بالا ببرد. افزایش قند خون می تواند به منزله یک شتاب دهنده فرایند پیری عمل کند و منجر به ایجاد چروک گردد.

جایگزین: اگر به دنبال یک میان وعده ضدپیری می شد حُمُص (هموس) با فلفل دلمه ای خلال شده بخورید. فلفل دلمه ای قرمز مملو از ویتامین ث است و باعث تولید کلاژن می گردد. نخود ها مملو از آنتی اکسیدان های سالم برای پوست هستند.

11- استفاده از لیپوئیک به جای فروکتوز

بسیاری از مردم وقتی می شنوند آگاوه حاوی فروکتوز بیشتری نسبت به شربت ذرت فروکتوز است بسیار متعجب می شوند. همان طور که گفته شد، فروکتوز کلاژن را سریع تر از قند معمولی می شکند و تجزیه می نماید. به همین علت، سرعت تشکیل چروک را افزایش می دهد.

جایگزین: از آنجا که لیپوئیک اسید می تواند از تاثیرات منفی فروکتوز در آسیب به کلاژن پیشگیری کند، اگر آگاوه تنها شیرین نماینده ای است که در اختیار دارید، یادتان باشد مقدار زیادی کلم پیچ یا کلم فندوقی را وارد رژیم غذایی خود کنید، زیرا مملو از لیپوئیک اسید است.

روش های دیگر سلامت پوست و کاهش چروک

اگر با خواندن این مطلب فکر می کنید که اصلا نباید هیچ کدام از مواد غذایی گفته شده را بخورید، بهتر است بدانید مسئله مهم تعادل است.

غذا یک بازی طولانی است و روش های زیادی برای افزایش تشکیل کلاژن وجود دارد؛ مثلا استفاده از مکمل ها و تزریق.

درمان های موضعی مانند رتینول، ویتامین ث، میکرونیدلینگ و اسید های صورت می تواند از چروک پیشگیری کند. اگر به دنبال راه چاره های جامع تری می شد، می توانید ورزش های صورت یا طب سوزنی صورت را در نظر بگیرید.

اما اگر هم نمی خواهید، می توان هیچ کاری انجام ندهید. در عوض، چروک های صورت خود را بپذیرید و با آن ها کنار بیایید. به همین راحتی!

منبع: جام جم آنلاین

به "10 ماده غذایی مضر که سریع تر پیرتان می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ماده غذایی مضر که سریع تر پیرتان می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید