طرز تهیه مربای آلبالو خانگی؛ خوشرنگ و ماندگار

به گزارش وبلاگ آوا، فصل تابستان فصل تهیه انواع مربا های خانگی و خوشمزه است مربای آلبالو یکی از مربا های پر هواداری است که معمولا با آغاز فصل تابستان خیلی ها برای تهیه آن دست به کار می شوند. در حال حاضر تقریبا با همه میوه های فصل مربا تهیه می گردد، اما مربای آلبالو از قدیم تهیه می شده و هنوز هم بین انواع و اقسام مربا ها یکی از پر هوادار ترین ها است. طرز تهیه مربا خیلی سخت نیست، اما یک سری نکات ریز و فوت و فن هایی دارد که اگر آن ها را رعایت نکنید در نهایت نتیجه مطلوبی نمی گیرید.

طرز تهیه مربای آلبالو خانگی؛ خوشرنگ و ماندگار

ما در این مطلب می خواهیم طرز تهیه مربای آلبالو را با همه نکات و فوت و فن های آن برای شما توضیح دهیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با طرز تهیه این مربای خوشمزه آشنا شوید.

مواد اولیه لازم برای تهیه مربای آلبالو

آلبالو 1 کیلو گرم

شکر 1 تا 1/5 کیلو گرم

جوهر لیمو 1 قاشق چایخوری

آب در حال جوش 1 قاشق سوپخوری

طرز تهیه مربای آلبالو

1- مهم ترین مرحله برای تهیه هر مربایی تناسب بین شکر و میوه است معمولا وقتی تصمیم می گیریم که مربا درست کنیم اولین سوالی که در ذهنمان شکل می گیرد این است چقدر شکر لازم داریم؟ در قسمت مواد اولیه گفتیم که برای 1 کیلو آلبالو بین 1 تا 1/5 کیلو شکر لازم داریم که این میزان بستگی به نوع آلبالو دارد اگر آلبالو هایی که استفاده می کنید خیلی ترش هستند باید به ازای هر 1 کیلو آلبالو 1/5 کیلو شکر بریزید، اما اگر آلبالو ها ترش و شیرین هستند به ازای هر 1 کیلو آلبالو 1 کیلو شکر ضروری است. آلبالو هایی که ترش هستند رنگ آلبالویی روشن دارند، ولی آلبالو هایی که شیرین تر است رنگ تیره تری دارند و تقریبا زرشکی هستند.

2- برای درست کردن مربای آلبالو باید آلبالو ها را تمیز کنید، برگ و دم آن را بگیرید و بشویید و بعد هسته وسط آن را به صورتی که آلبالو ها له نشوند در بیارید. برای خارج کردن هسته آلبالو ها می توانید از هسته گیر بهره ببرید، اما اگر خواستید هسته ها را با دست خارج کنید آلبالو را بین دو انگشت شست و اشاره کمی ورز داده تا آلبالو شل گردد بعد با کمی فشار، هسته را از قسمتی که آلبالو سوراخ است خارج کنید به نحوی که آلبالو شکل اولیه خود را حفظ کند.

3- بعد از اینکه هسته ها را خارج کردید یک قابلمه لعابی که گنجایش آن حداقل 2 برابر میزان آلبالو هست را انتخاب کنید (اگر قابلمه لعابی نداشتید از قابلمه استیل بهره ببرید.) لایه ای از آلبالو را داخل ظرف بریزید سپس یک لایه شکر روی آن بریزید به طوری که شکر روی آلبالو ها را بپوشاند و دوباره یک لایه آلبالو و این کار را ادامه داده تا شکر ها و آلبالو ها لایه لایه درون ظرف را پر نمایند.

سپس آن ها را به مدت 8 تا 12 ساعت با در بسته داخل یخچال قرار دهید تا آب بیندازند. اینکه گفته می گردد میوه و شکر را داخل یخچال استراحت دهید 2 مزیت دارد اول اینکه از سیاه شدن مرباتون جلوگیری می نماید و یاری می نماید رنگ مربا روشن تر گردد و هم اینکه میوه آب می اندازد و مربا با آب میوه می پزد و احتیاجی به اضافه کردن آب اضافی نیست.

4- قابلمه را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و منتظر بمانید تا جوش بیاید توجه داشته باشید اگر حرارت را مدام کم یا زیاد کنید رنگ مربا تیره می گردد از زمانی که جوش آمد 10 دقیقه زمان بگیرید بعد از 10 دقیقه آلبالو ها را با یک کفگیر سوراخ دار از ظرف خارج کنید و اجازه دهید شربت 10 دقیقه دیگر هم بجوشد با قاشق چوبی کف روی ظرف را خارج کنید تا جایی که امکان دارد از قاشق استیل استفاده نکنید، چون باعث کپک زدن می گردد.

5- بعد از اینکه شربت 10 دقیقه جوشید مجدد آلبالو ها را اضافه کنید و اجازه دهید بین 3 تا 5 دقیقه دیگر بجوشد در فاصله این مدت جوهر لیمو را با یک قاشق سوپخوری آب جوش حل کنید و به مربا اضافه کنید.

6- همان طور که ملاحظه نمودید آلبالو ها باید نهایتا 15 دقیقه روی حرارت تند بجوشند شربت هم باید به مدت 25 دقیقه بجوشد تا آماده گردد. بعد از این تایم ممکن است فکر کنید که شربت هنوز خیلی رقیق است و اصطلاحاً قوام نیامده است، اما به این نکته توجه داشته باشید که شربت داغ است در نتیجه رقیق بودن آن طبیعی است و باید منتظر بمانید تا کاملاً خنک گردد. برای امتحان اینکه شربت قوام آمده یا نه می توانید 1 قاشق از آن را داخل یخچال قرار دهید وقتی خنک شد بین 2 انگشتتان بگذارید اگر حالت کشدار داشت یعنی قوام آماده است.

علاوه بر این وقتی شربت قوام بیاید دیگر کف نمی نماید همچنین روی آن حباب هایی شکل می گیرد که این حباب ها رفته رفته در فرآیند جوشیدن عظیم تر می شوند. گفتنی است که اگر این زمان بندی ها را رعایت کنید بعد از خنک شدن شربت غلظت مناسب را پیدا می نماید پس منتظر بمانید تا مربا خنک گردد بعد از خنک شدن کامل، آن را داخل ظروف شیشه ای دردار ریخته و داخل یخچال نگهداری کنید.

7- سعی کنید مربا ها را 1 کیلو 1 کیلو بپزید، چون حتماً باید این زمان بندی را رعایت در نتیجه اگر مقدار میوه و شکر بیشتر باشد ممکن است در تنظیم زمان به مشکل برخورد کنید پس زمان های گفته شده برای 1 کیلو است.

طرز تهیه آلبالو پلو خاص و مجلسی با فیله مرغ و گوشت قلقلی

نکات کلی و سوالات پر تکرار در تهیه مربای آلبالو

1- مربای آلبالو را در چه ظرفی و با چه حرارتی بپزیم؟

همه مربا ها به جز مربای به را در ظرف لعابی بپزید همچنین برای پخت هیچ مربایی به جز مربای به نباید در ظرف را بگذارید. مربای آلبالو باید با شعله زیاد پخته گردد منظور از شعله زیاد این است که اگر ظرف شما کوچک است روی شعله کوچک، ولی با درجه بالا قرار دهید و اگر ظرف شما عظیم است روی شعله عظیم و با درجه بالا قرار دهید.

درجه حرارت بالا باعث می گردد مربا مدام سر برود برای جلوگیری از سر رفتن اولاً ظرفی را انتخاب کنید که حداقل 2 برابر گنجایش مواد اولیه ظرفیت داشته باشد ثانیاً از ابتدای پخت یک قاشق چوبی در ظرف قرار دهید.

2- چه کار کنیم که مربای آلبالو خوش رنگ تر گردد؟

مهم ترین عامل خوش رنگ شدن مربای آلبالو رنگ و کیفیت خود آلبالو است اگر از آلبالو هایی که رنگ روشن تری دارند بهره ببرید مربای خوش رنگ تری خواهید داشت، اما اگر از آلبالو هایی که رنگ تیره دارند بهره ببرید مربای شما تیره تر می گردد. همچنین آلبالو های پیوندی برای تهیه مربای آلبالو مناسب نیستند، چون این آلبالو ها اولا رنگ مناسبی ندارند ثانیا گوشتی هستند و آب کافی ندارند. برای خوش رنگ شدن مربا در قابلمه را نگذارید گذاشتن در قابلمه موقع پخت مربا باعث سیاه شدن رنگ آن می گردد. همچنین کم و زیاد کردن حرارت و بالا و پایین شدن دمای مربا باعث بد رنگ شدن و از دست رفتن شفافیت آن می گردد.

3- چرا مربا کپک می زند؟

کپک زدن مربا ممکن است به علل مختلفی اتفاق بیفتد که به توضیح ذیل می باشد:

1- استفاده از قاشق استیل، قاشق استیل باعث می گردد مربا آب بیندازد.

2- میوه کاملاً پخته نشده باشد.

3- شربت خوب قوام نیامده باشد در واقع شربت را کم جوشانده اید.

4- شکر کم بوده است.

برای جلوگیری از کپک زدن مربا وقتی که مربا را در ظرف ریختید اجازه دهید یک شب بماند فردای آن روز به آن سر بزنید اگر مربا رقیق بود باید میوه را خارج کنید و دوباره بگذارید شربت قوام بیاید.

4- چرا مربا شکرک می زند؟

شکرک زدن مربا ممکن است به دلیل هریک از موارد زیر باشد:

1- کف روی آن را جدا نکرده اید.

2- بیشتر از تایم گفته شده جوشانده اید.

4- شکر آن بیش از اندازه بوده است.

5- ترشی مربا کم بوده است.

اما راهکار چیست؟

نگران نباشید راهکار خیلی ساده است وقتی مربا شکرک زد آن را داخل قابلمه برگردانید کمی آب جوش و آبلیمو اضافه کنید دو تا جوش که زد آماده است.

طرز تهیه مربای توت فرنگی خوشمزه، خوشرنگ و مجلسی

منبع: فرارو

به "طرز تهیه مربای آلبالو خانگی؛ خوشرنگ و ماندگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه مربای آلبالو خانگی؛ خوشرنگ و ماندگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید