راز شفق قطبی فاش شد

به گزارش وبلاگ آوا، الکترون های موجود در باد خورشیدی با سرعت 72 میلیون کیلومتر در ساعت وارد میدان مغناطیسی زمین می شوند و در امتداد خطوط نیرو شتاب می گیرند و وارد جو فوقانی می شوند، در آنجا با مولکول های اکسیژن و نیتروژن برخورد می نمایند که به نوبه خود برانگیخته شده و از خود نور ساطع می نمایند.

راز شفق قطبی فاش شد

دانشمندان دانشگاه آیووا در ایالات متحده پایان رمز و راز پیدایش شفق قطبی را کشف کردند.

دانشمندان دانشگاه آیووا در ایالات متحده پایان رمز و راز پیدایش شفق قطبی را کشف کردند و ثابت کردند که نقش اصلی در این رخداد را امواج الکترومغناطیسی قدرتمند در هنگام طوفان های ژئومغناطیسی بازی می نمایند.

طبق این فرضیه، امواج آلفون که امواج الکترومغناطیسی در یک پلاسما هستند و در امتداد خطوط نیروی میدان مغناطیسی منتشر می شوند به عنوان یک شتاب دهنده ذرات عمل می نمایند.

الکترون های موجود در باد خورشیدی با سرعت 72 میلیون کیلومتر در ساعت وارد میدان مغناطیسی زمین می شوند و در امتداد خطوط نیرو شتاب می گیرند و وارد جو فوقانی می شوند، در آنجا با مولکول های اکسیژن و نیتروژن برخورد می نمایند که به نوبه خود برانگیخته شده و از خود نور ساطع می نمایند.

این فرضیه تا حدی توسط داده های فضاپیما تایید می گردد که امواج آلفون را بر فراز شفق قطبی مشاهده نموده اند. شواهد قطعی به وسیله دستگاه عظیم پلاسما در آزمایشگاه تحقیقات پایه پلاسما از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس دریافت شد.

به گفته نویسندگان این تحقیق، این آزمایش اولین مدرک مستقیم است که نشان می دهد امواج آلفون قادر به فراوری الکترون های شتاب یافته بوده و باعث ایجاد شفق قطبی می شوند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید

به "راز شفق قطبی فاش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز شفق قطبی فاش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید