هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022

به گزارش وبلاگ آوا، با برترین و هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022 آشنا شوید؛ از لاک پشت غول پیکر تا ماهی عجیب کوسه مانندی که 439 میلیون سال قدمت دارد.

هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022

وقتی صحبت از فسیل ها می شود معمولاً دایناسور ها محبوبیت خاصی دارند. با این حال بسیاری از فسیل های مجذوب نماینده کشف شده، متعلق به موجودات دیگری هستند که از نظر علمی به میزان دایناسور ها اهمیت دارند.

در اینجا نیز به هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022 اشاره خواهیم کرد که متعلق به دایناسور ها نیستند.

قدیمی ترین مغز فسیل شده

فسیل کشف شده از یک کرم 525 میلیون ساله در چین، احتمالاً حاوی قدیمی ترین نمونه مغز کشف شده تا به امروز است.

این موجود کرم مانند باستانی به نام Cardiodictyon catenulum متعلق به گروهی از اجداد بندپایان منقرض شده ساکن کف دریا به نام phylum Lobopodia بوده که پوسته های زره مانند داشتند و در دوره کامبرین (541 میلیون تا 485/4 میلیون سال پیش) فراوان بودند.

این نمونه برای اولین بار در سال 1984 کشف شد؛ اما محققان اصلی در آن موقع به امید یافتن یک مغز، آن را آنالیز نکردند. هنگامی که محققان دوباره فسیل را تجزیه و تحلیل کردند، نه تنها یک مغز بلکه یک سیستم عصبی کامل پیدا کردند که با ظرافت حفظ شده بود.

شکل مغز و سیستم عصبی این موجود می تواند به پرسش های بی شمار درمورد تکامل مغز در بندپایان پاسخ دهد.

فسیل لاک پشت غول پیکر

دیرینه شناسان، فسیل گونه ای منقرض شده از لاک پشت های دریایی غول پیکر را در اسپانیا کشف کردند. این خزنده غول پیکر احتمالاً 3/7 متر، یعنی بیش از دو برابر میزان لاک پشت های دریایی امروزی بوده و درواقع بزرگ ترین لاک پشت کشف شده در اروپا است.

محققان این گونه تازه کشف شده را از یک فسیل کامل لگن و قطعاتی از پوسته فسیل شده شناسایی کردند و آن را Leviathanochelys aenigmatica نامیدند.

این لاک پشت احتمالاً در دوره کرتاسه (بین 66 میلیون تا 145 میلیون سال پیش) در اقیانوس های باستانی اروپا زندگی می نموده است. بزرگ ترین لاک پشت منقرض شده ای که تا به امروز کشف شده، طول بدن حدود 4/6 متر داشته است. یافته های تازه نشان می دهد که ویژگی غول پیکر بودن در لاک پشت ها احتمالاً در حداقل 2 دودمان تکاملی جداگانه اتفاق افتاده است.

کشف تله مرگ قورباغه ها

اسکلت فسیل شده یکی از 168 قورباغه مرده کشف شده در آلمان

بین دهه های 1930 و 1950 میلادی، بیش از 150 مورد قورباغه فسیل شده در یک مکان در آلمان کشف شدند. به طرز عجیبی به نظر می رسید که همه قورباغه ها در لحظه مرگ خود کاملاً سالم بودند؛ بنابراین دانشمندان درباره علت مرگ قورباغه ها کنجکاو شدند.

محققان حدس زدند که این قورباغه ها ممکن است هنگام جفت گیری تهاجمی در زیر آب مرده باشند. زیرا بعضی از قورباغه های امروزی که در آب جفت گیری می نمایند، نر ها هنگام سوار شدن بر روی ماده ها، آن ها را زیر آب نگه داشته و غرق می نمایند.

سوابق زمین شناسی نشان می دهند که این مکان در حدود 45 میلیون سال پیش یک باتلاق بوده و ممکن است که این حیوانات به همان شیوه جفت گیری نموده باشند. محققان معتقدند که این تنها شرح منطقی برای این فسیل های قورباغه است.

شرحات قبلی برای مرگ این قورباغه ها شامل تغییرات محیطی مانند سیل، خشکسالی یا کاهش اکسیژن بود.

کشف فسیل آخرین پاندای اروپا

محققان پیروز شدند یک جفت دندان فسیل شده را که در آرشیو موزه ای در بلغارستان گم شده بود، دوباره پیدا نمایند. سپس گونه ای از پاندا که تا به امروز دیده نشده بود را کشف کردند که احتمالاً آخرین گونه از نوع خود در اروپا بوده است.

این گونه تازه کشف شده به نام آگریارکتوس نیکولوی (Agriarctos nikolovi) دندان های بسیار بزرگ تری نسبت به سایر پاندا های اروپایی داشته؛ بنابراین از نظر میزان شبیه به پاندا های غول پیکر در آسیا بوده است.

البته ساختار دندان این پاندا ضعیف تر از دندان پاندا های غول پیکر بوده و این نشان می دهد که احتمالاً رژیم غذایی متنوع تری داشته است.

تا قبل از آنالیز فسیل این پاندا گفته می شد که قدمت آخرین پاندای اروپایی به 10 میلیون سال پیش برمی شود. اما فسیل تازه با قدمت 6 میلیون ساله خود نشان می دهد که پاندا ها مدت طولانی تری در قاره اروپا زندگی می کردند. محققان بر این باورند که گونه آگریارکتوس نیکولوی به علت تغییرات شدید آب و هوایی باستانی از بین رفته است.

ماهی عجیب کوسه مانند؛ یکی از هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022

محققان بقایای یک ماهی کوسه مانند 439 میلیون ساله با ویژگی های غیرعادی را در چین کشف کردند. این ماهی به نام اف. رنوواتا (Fanjingshania renovata) با خار ها و زره استخوانی اش، قدیمی ترین مهر ه دار آرواره ای است که تا به امروز کشف شده و محققان با زحمت فراوان این ماهی باستانی را بازسازی کردند.

محققان برای بازسازی این ماهی از هزاران قطعه استخوانی فسیل شده، فسیل ها و دندان ها استفاده کردند. معین شد که این گونه متعلق به گروهی از موجودات کوسه مانند (آکانتودیان) است.

محققان گمان می نمایند که اف. رنوواتا ارتباط نزدیکی با یک گونه کشف نشده درمیان کندریشتیان (طبقه ای شامل کوسه های مدرن) و استیکتیان (طبقه بالایی از ماهی های استخوانی) دارد.

بازسازی جمجمه سمندر

یک محقق با استفاده از تصاویر ایکس ری، یک مدل سه بعدی از جمجمه یک گونه عجیب و تازه کشف شده از سمندر باستانی ایجاد کرد.

این مارمولک باستانی به نام Mamorerpeton wakei حدود 166 میلیون سال قدمت دارد و مربوط به دوره ژوراسیک است. آنالیز استخوان های آن نشان می دهد که احتمالاً یک گونه آبزی بوده که در اطراف دریاچه های باستانی شنا می نموده و موجودات کوچک تر را با قدرت مکش قوی خود می بلعیده است.

این جمجمه عجیب فسیل شده در داخل سنگی در جزیره اسکای اسکاتلند به دام افتاده بود و در دهه 1970 کشف شد. اما دیرینه شناسان در آن موقع، این فسیل را زیاد مهم در نظر نگرفتند و سعی نکردند آن را از داخل سنگ بیرون بیاورند؛ درنتیجه آن را در انبار قرار دادند.

اما پیشرفت در فناوری اسکن به محققان یاری کرد که بدون احتیاج به شکافتن سنگ، فسیل های داخل آن را مشاهده نمایند.

فسیل قدیمی ترین گیاه گلدار؛ یکی از هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022

یکی از هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022، فسیل یک گیاه 164 میلیون ساله است. این فسیل درواقع قدیمی ترین گیاه گلدار کشف شده در تاریخ است.

این فسیل گیاه حدود 4/2 سانتی متر طول و 2 سانتی متر عرض دارد. تا قبل از این اکتشاف، شواهد فسیلی نشان می داد که گیاهان گلدار تا دوره کرتاسه ظهور نکردند؛ اما این کشف تازه اثبات می نماید که گیاهان گلدار در دوران ژوراسیک وجود داشتند.

فسیل تغییر شکل یافته

محققان معتقدند که گروهی از فسیل های عجیب در ایرلند در اثر برخورد قاره های باستانی و شکل گیری ابرقاره پانگه آ، تغییر شکل داده اند. این فسیل ها متعلق به یک گونه منقرض شده از چهارپایان کوچک دوزیست مانند با شاخ های اژد ها مانند هستند.

بقایای این گونه تا حد زیادی با زغال سنگ جایگزین شده و بد شکل است. قدمت این فسیل ها به حدود 320 میلیون سال پیش برمی شود.

هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده

دانشمندان از سال 1866 تا به امروز تصور می کردند که این فسیل های بد شکل به واسطه خاک های اسیدی تخریب شده اند؛ اما اخیراً گروه تازهی از محققان کشف کردند که بلور های ریز فسفات (معروف به آپاتیت) در این فسیل ها به حدود 300 میلیون سال پیش، یعنی به زمان شکل گیری پانگه آ برمی شود.

محققان معتقدند که آپاتیت از مایعات بسیار داغ زیر پوسته زمین در طول برخورد قاره ها به سطح زمین آمده و شکل استخوان ها را تغییر داده است.

لاک پشت ترانسیلوانیا؛ یکی از هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده

گونه ای از لاک پشت های باستانی از بقایای یک پوسته فسیل شده 70 میلیون ساله در منطقه ترانسیلوانیا رومانی کشف شد. این گونه تازه کشف شده به نام دی. ویرمیری (D. vremiri)، یک لاک پشت گردن کناری است که 16 گونه زنده از آن وجود دارد.

فسیل جمجمه لاک پشت ترانسیلوانیا

بعلاوه این گونه ارتباط نزدیکی با یک گونه دیگر منقرض شده لاک پشت دارد که قدمت آن به حدود 57 میلیون سال پیش باز می شود. این نشان می دهد که گونه تازه کشف شده احتمالاً از رویداد انقراض دوره کرتاسه که حدود 75 درصد از کل حیات روی زمین در آن از بین رفتند؛ جان سالم به در برده است.

ممکن است این لاک پشت ها در آب شیرین یک جزیره باستانی زندگی می کردند و این مکان از آن ها در برابر بدترین آسیب های ناشی از سقوط سیارک در 66 میلیون سال پیش محافظت نموده است.

کشف فسیل کاملاً حفظ شده یک ماهی

سر ماهی فسیل شده سه بعدی

یک مزرعه در انگلستان به طرز غیرمنتظره ای، منبع فسیل های 183 میلیون ساله از جمله ایکتیوسورها، ماهی مرکب، حشرات و سایر حیوانات باستانی بود. نمونه برجسته ای که در میان این فسیل ها کشف شد، فسیل سه بعدی سر یک ماهی بود که به طرز عجیبی حفظ شده بود.

این فسیل سر متعلق به یک گونه ماهی منقرض شده از ماهیان پرتوبالگان (ray-finned) بود و شامل تعدادی بافت بود که به ندرت فسیل می شوند از جمله دندان و یک حفره چشم که باعث حیرت محققان شد. نویل هالینگورت، زمین شناس میدانی از دانشگاه بیرمنگام گفت:

فسیل ها معمولاً صاف هستند؛ اما در این مورد بیشتر از یک بعد حفظ شده و به نظر می رسد که ماهی از سنگ بیرون می پرد.

منبع: گجت نیوز

منبع: فرادید

به "هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیجان انگیزترین فسیل های کشف شده در سال 2022"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید