کریستف کلمب کاشف واقعی آمریکا نیست!

به گزارش وبلاگ آوا، انسان ها برای اولین بار در حدود 15 هزار و 500 سال پیش وارد آمریکای شمالی شدند. اما چگونگی رسیدن آنها به این سرزمین، یکی از طولانی ترین بحث ها در باستان شناسی است.

کریستف کلمب کاشف واقعی آمریکا نیست!

پریسا عباسی- برای چندین دهه، دانشمندان تصور می کردند اولین کسانی که به آمریکا قدم گذاشتند، با پای پیاده به وسیله پل تنگه برینگ، که اکنون به زیر آب رفته است به این سرزمین وارد شده اند. این خشکی زمانی روسیه را به آلاسکا متصل می کرد و چون در آخرین عصر یخبندان سطح آب پایین بود مانند یک پل عمل می کرد، اما اکنون این بخش به زیر آب رفته است. اخیرا شواهدی به دست آمده که نشان می دهد این افراد اولین کسانی نبودند که پا به این قاره گذاشته اند.

طبق نظریه قوی که اکنون مطرح است و به نظریه مسیر ساحلی معروف است، انسان ها چندین هزار سال قبل در سواحل اقیانوس آرام قایق رانی می کردند. به عنوان مثال، طبق مطالعه ای که در سال 2023 انجام شد، مشخص گشت که شرایط ساحل در طول دو دوره بسیار مطلوب بوده است: از 24500 تا 22000 سال پیش و از 16400 تا 14800 سال پیش. با اینکه این موضوع هنوز بصورت علمی ثابت نشده است، اما شواهد زیادی وجود دارند که نشان می دهند اولین ورود انسان ها به آمریکا، به وسیله دریا یا خطوط ساحلی بوده است.

بیشتر بخوانید:

  • راز شگفت انگیز پری دریایی مومیایی شده در ژاپن! / عکس

  • نهنگ چه چیزی بالا می آورد که اینقدر گران است؟ / عکس

مایکل واترز، مدیر مرکز مطالعات اولین آمریکایی ها در دانشگاه M&A تگزاس در تبادل نظر با لایو ساینس گفت:همه شواهد به این سمت می رود که اولین انسان ها به وسیله خط ساحلی وارد آمریکا شده اند، اما هنوز باید یک موضوع مهم را بفهمیم: یافتن مکان اولیه ورود آنها در امتداد ساحل.

آیا کلوویس ها اولین مهاجران به آمریکا بودند؟

تا حدود 20 سال پیش، تمام شواهد باستان شناسی موجود نشان می دادند که اولین انسان ها در حدود 13 هزار سال پیش به آمریکای شمالی وارد شدند. ظهور قوم کلوویس، که بقایای آنها در اوایل دهه 1990 در کلوویس در نیومکزیکو کشف شد، مربوط به 13400 سال پیش است. این اکتشاف همزمان با تشخیص یک مسیر بدون یخ در امتداد کوه های راکی بود.

فرض دانشمندان بر این بود که این انسان ها با عبور از پل برینگ لند به داخل آلاسکای کنونی آمده اند و سپس به سمت جنوب حرکت نموده اند تا با عبور از این راه مناسب به سمت نیومکزیکو حرکت نمایند. این یک نظریه بسیار قوی، در خصوص چگونگی راه پیدا کردن مردم کلوویس به قاره آمریکا بود. تاد براجه، رئیس بخش مردم شناسی دانشگاه ایالتی سن دیه گو، در ایمیلی به لایو ساینس نوشت:به احتمال زیاد انسان ها توانسته اند زمانی که این مسیر عبور باز و قابل دسترس بوده و یخی نداشته است، خود را از شمال شرق آسیا به آمریکا برسانند.

اما حفاری های اخیر نشان می دهند که کلوویس ها، اولین مردم آمریکا نبوده اند. طبق مقاله ای که در سال 2011 در مجله ساینس منتشر شد، شواهدی از ابزارهای ساخته شده به وسیله انسان ها در تگزاس بدست آمده که قدمت شان به 15500 سال پیش باز می شود. در مقاله ای که در سال 2021 در مجله ساینس منتشر شد مطالبی در خصوص ردپاهای 23 هزار ساله در نیومکزیکو آمده است؛ (اگرچه تاریخ این ردپاها به وسیله پژوهشی که در سال 2022 در مجله تحقیقاتی کواترنری منتشر شد، مورد مناقشه قرار گرفته است. زیرا در این مقاله آمده که بذر گیاهانی که به وسیله تیم اصلی برای مشخص تاریخ رادیوکربن در لایه رد پا مورد استفاده قرار گرفته است، مشکل ساز است.)

انسان هایی که قبل از مردم کلوویس در آمریکا زندگی می نموده اند، احتمالا مدتها قبل از باز شدن این مسیر بدون یخ به این سرزمین مهاجرت نموده اند. واترز می گوید:قدیمی ترین زمانی که این مسیر باز بوده مربوط به 14300 سال پیش است. غیر ممکن است مردمی که 16هزار سال پیش در تگزاس و آیداهو بوده اند و بعلاوه آنهایی که 14600 سال پیش در فلوریدا بوده اند، از این مسیر عبور نموده باشند. بنابراین آنها باید به وسیله دیگری وارد آمریکا شده باشند.

اینکه چطور انسان ها توانسته بودند قبل از کلوویس ها و بدون طی کردن مسیر داخلی، که بتواند آنها را به وسیله تنگه برینگ به جنوب ببرد، وارد آمریکا شده اند، همچنان سوالی بی پاسخ است. براجه در این باره گفت: با شکسته شدن سد کلوویس در دهه 1990، ما فهمیدیم که انسان ها قبل از 14000 سال پیش نیز در آمریکا بوده اند، اما اینکه آنها چه زمانی و از چه مسیر یا مسیرهایی خود را به اینجا رسانده اند کاملا نامشخص است. اکنون بحث پیرامون این موضوع بسیار داغ است، اما هیچ کس جواب واقعی این سوال را نمی داند.

آیا اولین ساکنان آمریکا دریانورد بوده اند؟

یک نظریه رایج این است که انسان های ماقبل کلوویس ها با کشتی به این سرزمین آمده اند. متیو دز لوریرز، مدیر برنامه های باستان شناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن برنادینو می گوید:مسیری که مهاجران اولیه طی نموده اند، تقریبا در امتداد خط ساحلی بوده است.

به عقیده دز لوریرز، کسانی که قبل از کلوویس ها در این سرزمین بوده اند شکارچی های - گردآورنده دریایی ماهری بودند که از پل برینگ لند به سمت جنوب رفتند و در این سفر دریایی در سواحل اقیانوس آرام، ماهی صید نموده و شکار می کردند. به گفته او، نهایتا این دریانوردان شجاع، راه خود را از هم جدا کردند. بعضی از آنها مسیر رودخانه ها را در داخل کشور دنبال کردند و به داخل سرزمین آمدند و بعضی سفر خود را به سمت جنوب تا شیلی ادامه دادند.

دز لوریرز در ایمیلی به لایو ساینس نوشت:اقیانوس همواره منابع خوبی را برای ماهیگیران و شکارچیان ماهر فراهم می نماید. یکی از محتمل ترین سناریوها این است که یکی از ماهیگیران-شکارچی-گردآورنده ساحلی در امتداد ساحل شمالی اقیانوس آرام حرکت نموده باشد.

تحقیقات اخیر زمین شناسان از این نظریه پشتیبانی می نماید که مردم کلوویس به وسیله یک مسیر داخلی وارد این سرزمین شدند، در حالی که مردمی که پیش از کلوویس ها بوده اند به وسیله مسیر ساحلی به آنجا رسیده اند. قدمت بریلیوم 10 بدست آمده از تخته سنگ های یخی در مسیر بدون یخ نشان می دهد که این مسیر در 13800 سال پیش باز بوده است. مطالعات اجرا شده بر این باورند که 16 هزار سال پیش، باید در امتداد سواحل اقیانوس آرام در آلاسکا و بریتیش کلمبیا، مسیر بدون یخی بوده باشد که آن را تبدیل به کوریدور ساحلی برای عبور این انسان ها نموده است.

با پیشرفت علم ژنتیک باستان شناسی، شواهد بیشتری به دست آمده که نشان می دهد اولین آمریکایی ها بین 15 تا 17 هزار سال پیش وارد این سرزمین شدند.

بیشتر بدانید: عجیب ترین جراحی تاریخ: بدون تیغ فلزی، آنتی بیوتیک و داروی بی هوشی!

واترز گفت:تماشا اینکه شواهد باستان شناسی و ژنتیکی، هر دو بیانگر یک داستان هستند، خشنود نماینده است. در نهایت، اکنون ما درک بهتری از زمان بازشدن هر دو مسیر داریم، و در حال حاضر شواهد موجود، از نظریه مهاجرت به وسیله مسیر ساحلی پشتیبانی می نمایند.

با وجود این، هنوز شواهد فیزیکی برای مهاجرت از این مسیرها وجود ندارد. برای اینکه بتوانیم قاطعانه در خصوص زمان و نحوه ورود اولین آمریکایی ها و زندگی آنها چیزی بگوییم، احتیاج به تحقیقات باستان شناسی و ژنتیکی و زمین شناسی بسیار زیادی خواهیم داشت.

براجه گفت:در امتداد ساحل اقیانوس آرام، مکان های بسیار کمی وجود دارند که از نظر سنی متعلق به دوران قبل از کلوویس ها باشند. برای یافتن چنین مکان های بالقوه ساحلی باید کارهای زیادی انجام شوند. در حال حاضر ما هیچ پاسخ قطعی در خصوص زمان و چگونگی رسیدن اولین انسان ها به آمریکا نداریم.

منبع: Live Science

5858

منبع: خبرآنلاین

به "کریستف کلمب کاشف واقعی آمریکا نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریستف کلمب کاشف واقعی آمریکا نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید