بدهی های استقلال و پرسپولیس مانع ورودشان به فرابورس شد

به گزارش وبلاگ آوا، معاون پذیرش فرابورس ایران درباره فرایند پذیرش دو تیم باشگاهی استقلال و پرسپولیس در فرابورس گفت: استقلال و پرسپولیس فعلاً در حال طی فرآیند سهامی عام شدن نزد سازمان بورس هستند.

بدهی های استقلال و پرسپولیس مانع ورودشان به فرابورس شد

به گزارش گروه مالی وبلاگ آوا، حجت اسماعیل زاده، درباره فرایند پذیرش دو تیم باشگاهی استقلال و پرسپولیس در فرابورس گفت: مدت هاست بحث ورود دو تیم ورزشی استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه وجود دارد و در ابتدا بحث پذیرش این شرکت ها در بازار اصلی مطرح بود، اما با توجه به مختصات مالی غیراستاندارد این دو تیم ورزشی، آن ها امکان حضور در بازار اصلی را ندارند و بعد از جمع بندی ها قرار شد این شرکت ها پس از درج، ابتدا وارد بازار پایه شوند.

اسماعیل زاده با اشاره به اینکه این شرکت ها به علت شرایط خاص و ویژگی هایی که دارند دارای فرایند کندی در پذیرش هستند، گفت: در حال حاضر نیز دو تیم استقلال و پرسپولیس فرایند سهامی عام شدن را در سازمان بورس طی می کنند و درصورتی که طی این فرایند با سرعت انجام شود و به سهامی عام تبدیل شوند در کمیته درج فرابورس مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

وی درباره زمان ورود این دو تیم به بازار سرمایه گفت: درباره این گونه شرکت ها نمی توان زمان دقیقی را گفت، اما استقلال و پرسپولیس فعلاً در حال طی فرایند سهامی عام شدن نزد سازمان بورس هستند.

معاون پذیرش فرابورس ایران با اشاره به اینکه تا خاتمه آذرماه 28 جلسه هیئت پذیرش برگزار شده که میانگین ماهانه سه الی 4 جلسه بوده است، گفت: حاصل این جلسات پذیرش تقریباً 30 شرکت در فرابورس بوده که میانه سرمایه ثبت شده هر شرکت حدود 1،200 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه طی 9 ماهه امسال 32 شرکت پذیرش و به مرحله درج رسیده اند، اضافه کرد: این نماد ها به تدریج آماده عرضه می شوند، همچنین 13 شرکت هم در این 9 ماه عرضه اولیه و گشایش نماد شده اند، به این ترتیب که 3 شرکت با ارتقا از بازار پایه به بازار های اصلی فرابورس، گشایش نماد و 10 نماد هم عرضه اولیه شدند.

اسماعیل زاده با اشاره به اینکه 10 نماد فوق تأمین مالی بالغ بر 3 هزار و 250 میلیارد تومان را در فرابورس رقم زدند، گفت: طی این مدت 6 شرکت هم پذیره نویسی شده که شامل 5 شرکت بیمه ای و یک شرکت تأمین سرمایه بوده و مجموعاً حدود 520 میلیارد تومان هم از طریق پذیره نویسی تأمین مالی کردند.

معاون پذیرش فرابورس ایران با اشاره به اینکه در 9 ماهه امسال 7 شرکت در بازار پایه درج شده و 4 معامله در بازار دارایی فکری در حال انجام است، ادامه داد: در حال حاضر روی شرکت های بازار پایه برای انتقال به بازار اصلی تمرکز شده تا با بررسی آن ها، شرکت هایی که حائز شرایط بودند به بازار اصلی منتقل شوند. در فرایند این بررسی ها 6 شرکت پذیرش و در ماه های آینده به بازار های اصلی منتقل شدند.

وی درباره فرایند ورود شرکت پروژه ها به بازار سرمایه گفت: این شرکت ها چارچوب و دستورالعمل مشخصی دارند که از طریق سازمان بورس ابلاغ شده و هدف این است که امکان توسعه بازار اولیه و تأمین مالی شرکت ها از محل سرمایه های خرد برای توسعه پروژه هایی که در نقطه شروع هستند، فراهم شود. حداقل سرمایه شرکت پروژه ها باید 500 میلیارد تومان باشد و در قالب شرکت سهامی عام در شرف تأسیس درخواست خودشان را ارائه کنند.

اسماعیل زاده با اشاره به اینکه، شرکت های پروژه در قدم اول کلیات طرح را برای بررسی به هیأت پذیرش ارسال می کنند، گفت: درصورتی که هیئت پذیرش فرابورس با طرح موافقت کند برای دریافت مجوز پذیره نویسی به سازمان بورس ارجاع داده می شود و بعد از دریافت مجوز، پذیره نویسی آن در فرابورس انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل مربوط به شرکت پروژه ها مختصات مشخصی دارد، گفت: در این دستورالعمل حداقل سود مشخص شده و نظارت هایی مثل ناظر فنی، ناظر مالی و کارشناس رسمی دارد، در مجموعاً تلاش بر این است که دستورالعمل بهینه شود، البته دستورالعمل امکان تغییر بیشتر دارد و به همین علت پیشنهاد هایی برای سازمان بورس ارسال شده و در ماه های پیش رو دستورالعمل بهبود هایی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بدهی های استقلال و پرسپولیس مانع ورودشان به فرابورس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی های استقلال و پرسپولیس مانع ورودشان به فرابورس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید