الواح میراث جهانی گیلان رونمایی می گردد

به گزارش وبلاگ آوا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت : الواح جنگل های هیرکانی و روستای قاسم آباد رودسر با موضوع چادرشب بافی به عنوان میراث جهانی استان در هفته پاسداشت موزه و میراث فرهنگی رونمایی می گردد.

الواح میراث جهانی گیلان رونمایی می گردد

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از ایرنا، مسعود حلاج پور اضافه نمود: لازمه توسعه صنایع دستی مشارکت بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد است و آسیب شناسی وضع موجود هنرهای سنتی و صنایع دستی استان در راستای رسیدن به شرایط مطلوب از برنامه های حائز اهمیت این اداره کل است.

وی بر لزوم مشارکت هنرمندان در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها تاکید نمود و گفت: توان افزایی هنرمندان و صنعتگران با استفاده از آموزش، تفویض اختیارات و ارائه بسته های حمایتی اعتباری و فنی ممکن می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان طراحی کاربردی و بسته بندی مناسب را یکی از راهکارهای جلب مشتری و افزایش فروش دانست و اضافه نمود: یکی از وظایف بخش دولتی فراهم کردن زیرساخت های لازم برای توسعه و رونق صنایع دستی است و این اداره کل پیگیری های لازم برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت به هنرمندان این حوزه را در دستور کار قرار داده است.

حلاج پور یادآور شد: پیگیری جبران خسارت کرونا به بخش گردشگری گیلان نیز در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است و پیگیری این خسارت به وسیله ارائه و اعطای تسهیلات حمایتی و ارزان قیمت برای جبران خسارت ها به واحدهای گردشگری است.

وی بخش خصوصی را بازوان پر توان دولت توصیف کرد و اضافه نمود: یکی از وظایف ذاتی این اداره کل ایجاد ارتباط سازنده و اتصال بخش خصوصی و دولتی است و توسعه گردشگری بدون همکاری تشکل های گردشگری امکان پذیر نیست.

به گفته حلاج پور 47 برنامه اعم از افتتاح موزه، تجلیل از دوستداران میراث فرهنگی، رونمایی از الواح آثار ثبت شده جهانی و ملی، افتتاحیه و رونمایی از آثار و بناهای تاریخی بازسازی شده از جمله برنامه های تعریف شده در این حوزه است.

بیست و هشتم اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی است.

روستای قاسم آباد رودسر در بهمن ماه سال گذشته به عنوان روستای جهانی چادرشب بافی از سوی شورای جهانی صنایع دستی (World Crafts Council) به ثبت جهانی رسید؛ این روستا نخستین اثر از گیلان است که به صورت مستقل در فهرست ثبت جهانی قرار گرفته است.

همچنین ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که بخش عمده ای از آن در گیلان قرار گرفته است، در تیرماه سال 98 در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان اعلام شد. جنگل های هیرکانی از بقایای جنگل های دوران سوم زمین شناسی هستند و به لحاظ پایداری و قدمت از اهمیت بسزایی برخوردارند؛ حدود دو میلیون هکتار از این جنگل ها در ایران به ویژه شمال کشور قرار گرفته است و ثبت جهانی این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی اقدامی مناسب برای حفظ زیست بوم و گردشگری طبیعی است.

سه سایت از جنگل های هیرکانی شامل لیسار تالش، گشت رودخان فومن و سیاه رود رودبار مربوط به گیلان است و این مناطق به عنوان مناطق حفاظتی تلقی و هیچ گونه دخالت انسانی در آن انجام نخواهد شد و به عنوان جاذبه های طبیعی گیلان محسوب خواهند شد.

. ثبت جهانی قاسم آباد؛ روستای جهانی چادرشب بافی

استان گیلان دارای 107 هتل، 33 هتل آپارتمان، 81 مجتمع گردشگری، 49 مهمانپذیر، یک هزار و 688 خانه مسافر، 30 مجتمع سرگرمی تفریحی، 74 اقامتگاه بومگردی، 360 بین راهی، یک اسکله مسافربری دریایی و 28 اسکله گردشگری دریایی است.

منبع: همشهری آنلاین

به "الواح میراث جهانی گیلان رونمایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الواح میراث جهانی گیلان رونمایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید