کابوس کرونای انگلیسی برای بچه ها

به گزارش وبلاگ آوا، بررسی های تازه نشان می دهد خانواده ها دیگر نباید تصور کنند بچه ها شان به کووید 19 مبتلا نمی شوند یا اگر هم کرونا بگیرند با کمترین عوارض خواهد بود؛ زیرا مشاهدات عینی تازه تعیین می کند کرونای انگلیسی با بچه ها نیز شوخی ندارد.

کابوس کرونای انگلیسی برای بچه ها

به بیان دیگر فقط نباید نگران بچه ها به عنوان ناقلان خاموش کووید 19 باشیم بلکه این کوچولوهای معصوم می توانند همان فردی در خانواده باشند که به شدت درگیر بیماری می شوند.

این روزها با شدت یافتن شیوع نوع جهش یافته کووید 19 و از آن مهم تر با اوجگیری چهارم این بیماری در کشور باید به شدت مراقب پیامدهای خطرناک این بیماری برای بچه ها باشیم.

این در حالی است که تا چند ماه پیش تصور نمی شد بچه ها مبتلا به کرونا با عوارض قلبی، مغزی یا کلیوی درگیر شوند اما اکنون می بینیم این موضوع رخ می دهد.

با وجود آن که آمار تعداد بچه های که به طور شدید با کووید 19 درگیر می شوند همچنان خیلی بالا نیست اما اهمیت توجه به خطر احتمالی برای این گروه سنی سبب شد با دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص عفونی اطفال گفت وگو کنیم.

چرا نوع جدید کرونا، بچه ها و نوجوانان را بیشتر تهدید می کند؟

این واریانت جدید ویروسی که در جنوب انگلستان دیده شده است به تدریج جای خود را در میان واریانت های ویروس عامل بیماری کووید 19 باز کرده است. این واریانت قدرت انتقال پذیری بیشتر از واریانت های قبلی به میزان 50 تا 70 درصد را دارد. بعضی دانشمندان می گویند افزایش احتمال انتقال در این ویروس تا حدودی به این علت می تواند باشد که بچه ها به اندازه بزرگسالان نسبت به ابتلا به این ویروس حساس هستند. از نظر شدت ابتلا نیز باید گفت به نظر نمی رسد این ویروس بیماری شدیدتری ایجاد کند. ولی ممکن است احتمال ابتلا به آن را بیشتر کند. البته نظریه دیگر این است که چون این ویروس سرعت انتقال بیشتری دارد در بچه ها نیز مانند بزرگسالان با سرعت بیشتری منتقل می شود.

به جز رعایت نکات بهداشتی معمول، چه راهکارهایی برای ایمنی بیشتر بچه ها در مقابله با آن مطرح است؟

بر اساس آنچه تا به امروز می دانیم، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، شست وشوی دست و استفاده از تمیزکننده های دست در پیشگیری از انتقال کووید 19 موثر است و این موارد همچنان باید با جدیت پیگیری و انجام شود. راهکارهای دیگر، شرکت نکردن در تجمع ها و تماس با سایر افراد است زیرا ممکن است آن افراد با وجود بی علامت بودن، منتقل کننده بیماری باشند.

آیا تزریق واکسن به ویژه به بچه ها با توجه به افزایش خطر درگیری، ضرورت بیشتری پیدا خواهد کرد؟

تزریق واکسن در بسیاری از کشورهای جهان شروع شده است. فعلا در کشور ما استفاده از واکسن برای بچه ها هنوز شروع نشده است و علت آن کم بودن شدت بیماری در این گروه سنی است.

در حال حاضر واکسیناسیون در سن بالای 16 سال انجام می شود. فعلا به نظر نمی رسد واریانت جدید بتواند از اثر واکسیناسیون فرار کند و واکسیناسیون می تواند ویروس جدید را هم پوشش دهد. از طرف دیگر فناوری واکسن سازی می تواند خود را با این تغییر در ویروس وفق دهد. بر اساس برنامه ریزی اجرا شده برای واکسیناسیون، نوبت به واکسیناسیون بچه ها هم می رسد ولی در حال حاضر در اولویت نیست.

آیا درست است که نوع جدید ویروس بر خلاف نوع قبلی برای سنین بالا به شدت گذشته خطرناک نیست و بیشتر بچه ها و نوجوانان را هدف قرار می دهد؟

در موج اول همه گیری کرونا به دلایلی که هنوز نمی دانیم، این بیماری بیشتر بزرگسالان را گرفتار می کرد ولی در دو سه ماه گذشته افزایش موارد تشخیص بیماری در بچه ها دیده می شود. نکته مهم این است که این ویروس برای افرادی که آنها را درگیر می کند (شامل بچه ها و نوجوانان) بیماری شدیدتری ایجاد نمی کند.

نشانه های ابتلا به کووید انگلیسی در بچه ها با نوع قبلی چه تفاوت هایی دارد؟

درست است که میزان ابتلا در بچه ها در رابطه با ویروس جدید بیشتر گزارش شده ولی افزایش شدت یا تغییر علائم در آنها دیده نشده است. نوزادان زیر یک سال در معرض بیماری شدید هستند که این امر در همه انواع واریانت ویروس ها مصداق دارد. علائم ابتلا به بیماری در بچه ها شامل علائم تنفسی و گوارشی و خستگی و سردرد و بی اشتهایی و ضایعات جلدی است. در موارد شدید، گرفتاری کبد و کلیه، سیستم عصبی مرکزی و درگیری تنفسی شدید را داریم یا ممکن است شوک و علائم شبیه کاوازاکی در بیمار ایجاد شود.

موثر ترین راهکارهای درمانی در صورت ابتلا به نوع شدید بیماری در بچه ها چیست؟

در بچه ها بر حسب نوع درگیری با کووید-19 راهکار درمانی متفاوت است. در مواردی که ویروس فعال است داروهای ضدویروسی لازم است و در صورت ایجاد علائم، تشدید پاسخ التهابی در بدن مانند MISC (سندرم التهابی چند دستگاهی که می تواند منجر به بروز مسائل قلبی یا مسائلی برای سایر اندام های بدن شود) و در صورت قرارگرفتن بیمار در زیر ونتیلاتور، نیاز به کورتیکواستروییدها وجود دارد.

مایع درمانی و داروهای تقویت کننده قلب (اینوتروپ ها و میلرینون) در صورت لزوم استفاده می شود. استفاده از داروهای ضد انعقاد در بچه ها در صورت اندیکاسیون نیز توصیه می شود و مصرف اینترفرون در مراحل اولیه بیماری برای جلوگیری از پیشرفت بیماری لازم است.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه وبلاگ آوا

منبع: جام جم آنلاین

به "کابوس کرونای انگلیسی برای بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس کرونای انگلیسی برای بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید