شرایط مرگ های کرونایی در اطفال

به گزارش وبلاگ آوا، رییس بیمارستان بچه ها علی اصغر (ع) با تاکید بر لزوم تزریق واکسن کرونا در بچه ها و رعایت پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلای بچه ها به کووید19، گفت: خانواده ها خیال شان جمع باشد که آن هایی که واکسن تزریق نموده اند، در برابر کرونا برنده تر و قوی تر از کسانی هستند که واکسن تزریق نکردند.

شرایط مرگ های کرونایی در اطفال

به گزارش ایسنا، دکتر فرهاد چوبدار درباره آخرین شرایط ابتلا و بستری بچه ها به کرونای اُمیکرون، گفت: در هفته های گذشته تقریبا 60 تا 70 درصد مواردی که مراجعه می کردند و مشکوک به کرونا بودند، تست شان مثبت می شد، اما خداراشکر به مرحله ای رسیده که طی سه تا پنج روز گذشته، این میزان به زیر 10 درصد رسیده است.

از قله پیک ششم گذشتیم

وی با بیان اینکه این آمار ها نشان می دهد که قله پیک را با درایت سیستم بهداشتی، وزارت بهداشت و مردم پشت سر گذاشته ایم، گفت: با این حال شرایط به این معنا نیست که خطر تمام شده است. زیرا هنوز هم در بیمارستان های اطفال اعم از بخش نوزادان و بچه ها موارد بستری را زیاد داریم که علتش این است که نوزادان و اطفال مبتلا به بیماری های زمینه ای همچنان در معرض خطر ابتلای شدید به بیماری قرار دارند و حتی ممکن است کارشان به آی سی یو هم بکشد، اما مژده ای که می توانیم به مردم بدهیم، این است که قله پیک را پشت سر گذاشتیم و اگر میزان دیگری پروتکل های بهداشتی اعم از فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت نمایند، ان شاءالله پیش بینی می کنیم که مردم سال نو و تعطیلات نوروزی خوبی خواهند داشت.

مرگ کرونایی در اطفال

چوبدار درباره آمار مرگ و میر بچه ها در پیک ششم با کرونای اُمیکرون، اظهار کرد: هنوز مطالعات آماری در این زمینه تکمیل نشده و آمار دقیقی را نمی توانیم در این زمینه ارائه دهیم. با این حال متاسفانه هم در نوزادان و هم در اطفال مرگ و میر ناشی از کرونا داشته ایم.

کاهش سن درگیری با امیکرون در بچه ها

وی درباره سن درگیری اطفال با اُمیکرون، گفت: جالب است که در ابتدا درگیری از سنین زیر 12سال شروع شد، اما به سرعت پیک شیوع بیماری به حدود از صفر (در نوزادان) تا پنج سالگی کاهش یافت. در عین حال بچه ها شش تا 12 ساله به ویژه آن هایی که واکسن تزریق نموده بودند، با علائم بسیار سبک این پیک را گذراندند، اما علائم شدید بیشتر در بچه های بود که بین صفر تا پنج سالگی بوده و بیماری زمینه ای داشتند.

خانواده ها واکسیناسیون بچه ها را انجام دهند

چوبدار با اشاره به اهمیت واکسیناسیون بچه ها در پیشگیری از ابتلا به بیماری شدید، گفت: واقعا توصیه میکنم که خانواده ها واکسیناسیون بچه ها را انجام دهند. زیرا اثربخشی و بی خطری این واکسیناسیون در مقابل اصل بیماری در بزرگسالان کاملا ثابت شد. حال باید بدانیم که بدن بچه ها واکسیناسیون را بهتر تحمل می نماید. حال وقتی بزرگسالان واکسیناسیون شان را با عوارض بسیار ناچیز انجام داده اند و جلوی مرگ و میر زیادی گرفته شد، بنابراین در بچه ها هم واکسن مناسب بوده و عوارض کمتر هم خواهد بود.

وی با بیان اینکه در عین حال اصل و اساس واکسیناسیون برای بچه ها است، گفت: واکسن هایی مانند مننژیت، فلج اطفال و... همه این ها برای بچه ها و برای پیشگیری از ویروس های خطرناکی بودند که در طول تاریخ منجر به مرگ و میر فراوانی شدند؛ بنابراین بر اساس پروتکل های موجود واکسیناسیون بچه ها را انجام دهند.

چوبدار تاکید نمود: خانواده ها خیال شان جمع باشد که آن هایی که واکسن تزریق نموده اند، در برابر کرونا برنده تر و قوی تر از کسانی هستند که واکسن تزریق نکردند. بعلاوه در بچه ها پیش بینی میکنم که عوارض واکسن حتی از بزرگسالان هم کمتر خواهد بود.

وی درباره پروتکل های بهداشتی که باید در بچه ها در تعطیلات نوروز برای پیشگیری از کرونا رعایت گردد، گفت: استفاده از وسایل حفاظت شخصی، به ویژه مهمتر از همه استفاده از ماسک و شست وشوی مکرر دست را حتما مدنظر داشته باشند. در عین حال خانواده ها هرگونه علامت شبه سرماخوردگی در بچه ها یا افراد دیگر دیدند، حتما آن فرد را ایزوله نموده و کرونا تلقی نمایند، مگر اینکه خلافش ثابت گردد.

علائم خطر کرونا در بچه ها

وی درباره علائم خطر کرونا در بچه ها گفت: تب هایی که بیش از سه روز طول بکشد و به وسیله مصرف استامینوفن کنترل نگردد، افت سطح هوشیاری یا بی قراری شدید، اسهالی که منجر به کم آبی بدن گردد یا دانه قرمزی بر روی پوست رخ دهد، علائمی از تنگی نفس و سرفه های بی رویه اگر در بچه ها مشاهده شد، به سرعت به بیمارستان مراجعه نمایند.

منبع: فرارو

به "شرایط مرگ های کرونایی در اطفال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط مرگ های کرونایی در اطفال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید