واکسن کرونا اقتصاد دنیا را دگرگون می نماید

به گزارش وبلاگ آوا، خبرنگاران : رشد مالی دنیا در سال 2021 به مدد واکسن کرونای زودهنگام، به 7 درصد خواهد رسید، رشدی که 2 درصد از شرایط بدون واکسن بیشتر خواهد بود.

واکسن کرونا اقتصاد دنیا را دگرگون می نماید

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از دنیای اقتصاد، نشریه انگلیسی اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد این هفته خود را به واکسن جدید کرونا و امیدی که کشف این واکسن ایجاد نموده اختصاص داده و چالش های مربوط به آن را نیز مورد تحلیل قرار داده است. اکونومیست نوشت: فاصله زمانی بین شناسایی ویروس سرخک در سال 1954 تا صدور مجوز برای واکسن آن 9 سال طول کشید. دنیا به مدت 20 سال انتظار کشید تا زمان بین نخستین آزمایش های کشف واکسن فلج اطفال و صدور نخستین مجوز برای واکسن آن در آمریکا، سپری گردد.

بنابراین شگفت انگیز است که چگونه دانشمندان دنیا توانسته اند ظرف تنها یک سال در آستانه فراوری واکسنی علیه سارس-کوو-2، ویروس عامل بیماری کووید-19 قرار گیرند. البته این واکسن یک واکسن معمولی هم نیست. داده های اولیه به دست آمده از آزمایش های نهایی آن که در هفته گذشته از سوی شرکت های داروسازی فایزر و بایو اِن تک منتشر شد، نشان می دهد که واکسیناسیون با این واکسن، احتمال ابتلا به عوارض بیماری را تا بیش از 90 درصد کاهش خواهد داد. بنابراین مطلوبیت این واکسن در سطح واکسن سرخک و بهتر از واکسن آنفلوآنزاست که کارآیی آن تنها بین 40 تا 60 درصد بود. تعجب برانگیز نبود که اخبار شرکت فایزر در روز نهم نوامبر بر بازارها تاثیر گذاشت. سرمایه گذاران از سهام کلوراکس، پلوتون و شرکت های فناوری که همه از ویروس کرونا منفعت برده بودند، روی برگرداندند و در عوض به شرکت هایی همچون دیزنی، کارنیوال و گروه شرکت های هواپیمایی اینترنشنال کانسالیدیتد روی آوردند. اینها شرکت هایی هستند که وقتی در پساکرونا روزهای خوش دوباره از راه برسند، عملکرد خوبی خواهند داشت.

سازمان همکاری های مالی و توسعه که باشگاهی است مشتمل بر کشورهای عمدتا ثروتمند، اعلام نموده که رشد مالی دنیا در سال 2021 به مدد این واکسن زودهنگام، به 7 درصد خواهد رسید، رشدی که 2 درصد از شرایط بدون واکسن بیشتر خواهد بود. بنابراین دلایل زیادی برای جشن دریافت وجود دارد. البته نتایج منتشر شده از سوی شرکت فایزر نشان می دهد که سایر واکسن ها هم موثر خواهند بود. در حال حاضر بیش از 320 واکسن در دست فراوری است که چند مورد آنها مراحل آزمایش های پیشرفته را سپری می نمایند. اغلب آنها همچون واکسن شرکت فایزر، بر پروتئین شاخکی ای تمرکز دارند که ویروس سارس-کوو-2 از طریق آن وارد سلول ها می گردد. اگر یک واکسن توانسته از این استراتژی برای ایجاد ایمنی بهره ببرد، احتمالا بقیه واکسن ها هم می توانند. واکسن فایزر همچنین نخستین واکسنی است که در فراوری آن از یک فناوری نوین استفاده شده است. بسیاری از واکسن ها، با از کار انداختن اجزای پروتئینی ویروس، سیستم ایمنی بدن را در برابر آن تجهیز می نماید. این واکسن اما با القای دستورالعمل های ژنتیک به شکل RNA بدن را به فراوری پروتئین ویروس وامی دارد. از آنجا که RNA قابل ویرایش و اصلاح است، این واکسن می تواند پروتئین ویروس را تغییر دهد، همانطور که به تازگی در سمورها این آزمایش با موفقیت صورت گرفته است. این پلت فرم می تواند برای ویروس های دیگر و سایر بیماری ها نیز مورد استفاده قرار گیرد که از جمله آنها می توان به سرطان اشاره نمود که تمرکز اصلی تحقیقات شرکت بایو اِن تک نیز بر همین بیماری معطوف بوده است.

با وجود همه این اخبار خوب اما دو پرسش عظیم درباره ویژگی های این واکسن و سرعت توزیع آن مطرح است. این نتایج نخستین بر اساس اطلاعات به دست آمده از 94 مورد ابتلای همراه با عوارض از میان 44 هزار نفر داوطلب حاصل شده است. پاسخ های بیشتر باید پس از جمع آوری داده های بیشتر ارائه شوند. به همین دلیل تعیین نیست که آیا این واکسن می تواند از سالخوردگان که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند هم محافظت کند یا نه. این موضوع هم هنوز معلوم نیست که آیا افرادی که واکسن زده اند، می توانند موجب ابتلای منجر به مرگ افرادی شوند که هنوز واکسن دریافت ننموده اند یا نه؟ هنوز برای اطمینان از طول دوره موثر بودن واکسن هم زود است. شفافیت زمان خواهد برد. باید طی چند هفته آینده استفاده آزمایشی از این واکسن ایمن اعلام گردد، هر چند که نظارت بیشتر بر عملکرد این واکسن ضروری خواهد بود. این شرکت ها بر این باورند که ایمنی دست کم تا یک سال ایجاد خواهد شد و کارآیی بالای 90 درصدی این واکسن آنقدر زیاد هست که در همه رده های سنی ایمنی ایجاد کند. در شرایطی که دنیا منتظر ارائه داده هاست، مساله توزیع هم مطرح می گردد.

به نظر می رسد سال آینده توزیع واکسن همچنان محدود خواهد بود. شرکت فایزر اعلام نموده که قادر خواهد بود در سال 2020 تا 50 میلیون دُز از این واکسن را فراوری کند و سال آینده این میزان به 3/ 1 میلیارد دز خواهد رسید. گرچه این رقم عظیم به نظر می رسد، اما تنها آمریکا بیش از 20 میلیون نفر نیروی جوابگوی مراجعان، نیروهای کادر پزشکی، کارکنان مراقبت در منزل و نیروهای نظامی فعال دارد. در حالی که شاید یک پنجم جمعیت 8/ 7 میلیارد نفری دنیا از جمله دوسوم افرادی که بالای 70 سال سن دارند، در معرض خطر شدید کووید-19 هستند. چند ماه آینده سخت خواهد بود. آمار تلفات به ثبت رسیده اوج ماه آوریل را پشت سر گذاشته است. دولت ها در فراهم آوری واکسن و مسائل لجستیک آن با چالش روبه رو هستند. تلف شدن جان انسان ها آن هم در شرایطی که واکسن در دست است، خیلی ظالمانه خواهد بود. علم سهم خود را برای خلاصی از این ویروس انجام داده است حالا نوبت آن است که جامعه از این آزمون سربلند بیرون بیاید.

منبع: اقتصادنیوز

به "واکسن کرونا اقتصاد دنیا را دگرگون می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا اقتصاد دنیا را دگرگون می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید