نگهداری از گل زنبق

به گزارش وبلاگ آوا، گیاه زنبق، از خانواده زنبق ها و بیشتر پیازهای از این جنس قد بلند بوده و برای کاشت در گلدان مناسب نیستند اما چند واریته اصلاح شده پا کوتاه در دست است. پیازهای آن باید در اوایل پاییز کاشته شوند. این پیازها در اواخر زمستان تا وسط بهار گلدهی دارند.

نگهداری از گل زنبق

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از روزیاتو، گیاه زنبق، از خانواده زنبق ها و بیشتر پیازهای از این جنس قد بلند بوده و برای کاشت در گلدان مناسب نیستند اما چند واریته اصلاح شده پا کوتاه در دست است. پیازهای آن باید در اوایل پاییز کاشته شوند. این پیازها در اواخر زمستان تا وسط بهار گلدهی دارند.

مشخصات گل زنبق

نام : زنبق

نام لاتین : Dwarf iris

نام علمی : Iris reticulate

خانواده : Iridaceae

گیاه شناسی :

گیاه زنبق، از خانواده زنبق ها و بیشتر پیازهای از این جنس قد بلند بوده و برای کاشت در گلدان مناسب نیستند اما چند واریته اصلاح شده پا کوتاه در دست است. پیازهای آن باید در اوایل پاییز کاشته شوند. این پیازها در اواخر زمستان تا وسط بهار گلدهی دارند.

در هر گلدان 12 سانتیمتری 5-6 پیاز کشت کنید و روی آنها را باخاک مخصوص پیاز بپوشانید. بر عکس سایر پیازها، زنبق احتیاج به گذراندن دوره تاریکی ندارد. سرما و نور از احتیاجهای آن است، در اول رشد مکان نیم سایه را بهتر می پسندد اما هنگامی که دوران گلدهی آغاز می گردد احتیاج شدید به نور دارد. دقت کنید تغذیه خارج از اندازه پیاز را وادار به فراوری پیازچه نموده و از گل دادن باز می ماند.

احتیاجهای گل زنبق :

نور :

در هنگام رشد علفی و سبزینه ای نور نسبی و در دوران گلدهی به نور کامل احتیاج دارد، این گیاه نور مستقیم آفتاب را نمی پسندد.

دما :

در رشد علفی هوای خنک 4 الی 7 درجه و در دوران گلدهی هوای گرم تر حدود 13 الی 16 درجه برای آن مناسب است.

آبیاری :

پس از کاشت، گلدان را آبیاری، سپس برنامه آبیاری را برای مرطوب نگهداشتن خاک، هفتگی کنید. در دوران گلدهی 2 الی 3 بار در هفته کافی است.

رطوبت :

احتیاج به غبار پاشی نداشته و هوای خنک و خشک را دوست دارد.

تغذیه :

اگر پیاز را برای کاشت در باغ در سال آینده می خواهید هر 10 روز یک بار با کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی یا باغی تغذیه کنید. آغاز تغذیه با تکیل اولین غنچه و انتها آن زرد و خشک شدن برگ ها است.

خاک :

خاک لومی، کمپوست گلدان و یا فیبر مخصوص کاشت پیاز.

کاشت :

پیازها را در عمق 7 الی 10 سانتیمتری و به فاصله 10 الی 15 سانتیمتر از یکدیگر کشت کنید این پیازها را باید در خاکی مخلوط از دو سوم خاک کشاورزی سیاه و سبک و یک سوم کمپوست و ماسه کشت شوند. تا دو سال می توانید پیازها را در خاک نگه دارید.

منبع: جام جم آنلاین

به "نگهداری از گل زنبق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری از گل زنبق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید