عادات بدی که دندان هایتان را نابود می نمایند

به گزارش وبلاگ آوا، قطعا شما هم نمی خواهید دندان های تان را از دست بدهید، اما شاید برخی عادت های تان ممکن است دندان های تان را نابود کند، پس این عادت ها را بشناسید.

عادات بدی که دندان هایتان را نابود می نمایند

بعید است کسی را پیدا کنید که هیچ عادت بدی نداشته باشد. این عادت بد می تواند نمود بیرونی داشته باشد یا نداشته باشد اما هرچه باشد به هرحال عادت خوبی نیست. بعضی از این عادات هم به خودی خود شاید بد نباشند اما وقتی بخش خاصی از بدن هدف آنها باشد آن وقت ماجرا تفاوت خواهد نمود. عاداتی وجود دارند که می توانند برای دهان و دندان های شما به شدت مضر باشند. اگر شما هم چنین عادت هایی دارید بهتر است هر چه زودتر آنها را کنار بگذارید تا آسیب بیشتری به دندان های تان وارد نگردد.

1- جویدن یخ

یخ ماده ای طبیعی است و قند هم ندارد. خنک است و در گرمای تابستان حس خوبی دارد بنابراین خیلی ها فکر می نمایند خوردن یخ ضرری ندارد اما واقعیت این است که جویدن و خردکردن تکه های سخت و یخ زده می تواند باعث ترک خوردن یا لب پرشدن دندان های شما گردد. اگر این عادت عجیب و مضر شما ادامه یابد می تواند باعث تحریک عصب دندان شده و به دندان درد منتهی گردد. در این حالت خوردن غذاهای داغ یا سرد می تواند باعث ایجاد دردی تیز و شدید و فوری یا حتی دردی طولانی مدت و تاخیری گردد بنابراین دفعه بعد به جای یخ بهتر است آدامس بجوید.

2- ورزش بدون حفاظ دندان

این نکته ای است که بسیاری از ورزشکاران نسبت به آن بی توجه هستند. در ورزش های رزمی یا ورزش هایی که در آن تماس فیزیکی بالایی وجود دارد مثل بسکتبال، فوتبال، هاکی و… باید حتما از یک حفاظ دندانی (mouth guard) استفاده گردد. جنس این حفاظ چیزی شبیه پلاستیک نرم است و دندان های جلویی فک بالا را در برابر ضربه محافظت می نماید. بدون استفاده از این حفاظ امکان ضربه خوردن و آسیب دیدن عصب، لق شدن، شکستن یا حتی خارج شدن کامل دندان وجود دارد و نمونه چنین اتفاقاتی بارها و بارها در میادین ورزشی رخ داده است. برای ساخت یک حفاظ دندانی می توانید از نمونه های موجود در بازار استفاده نموده یا به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

3- شیرخوردن شبانه بچه ها

عادت دادن نوزاد به خوردن شیر شبانه می تواند اثرات وخیمی روی سلامت دندان ها داشته باشد. مادر موقع خوابیدن کودک از سینه یا شیشه به او شیر می دهد و نوزاد در همان حالت می خوابد. در نتیجه، تجمع شیر در اطراف دندان ها موجب ایجاد پوسیدگی های بسیار شدیدی می گردد. حال تصور کنید برای یک کودک شیرخواره چطور باید درمان های دندانپزشکی را انجام داد؟! در چنین شرایطی تنها راه درمان زیر بی هوشی است. در نتیجه اکیدا توصیه می گردد به کودک بالای یک سال بلافاصله قبل از خواب به هیچ وجه به کودک شیر ندهید چرا که از این سن به بعد شیر شبانه دیگر کمکی به سلامت کودک ننموده و صرفا یک عادت است.

4- ساییدن دندان ها

ساییدن دندان ها روی هم در زمان خواب و به طور ناخودآگاه همان دندان قروچه است ولی در حالت بیداری هم می تواند اتفاق بیفتد. فرد موقعی که استرس دارد یا در حال اجرا کاری با تمرکز بالاست بدون فکر دندان هایش را روی هم ساییده یا فشار می دهد و متاسفانه به همین دلیل ناخودآگاه بودن کنترل آن سخت است. درمان این مشکل کار ساده و زمانبری است. در طول روز باید از خوردن غذاهای سخت و جویدن آدامس خودداری نموده و با مشورت دندانپزشک موقع خواب از نایت گارد بهره ببرید.

5- آب نبات دشمن

اصولا آب نبات خوراکی محبوبی است ولی فکر نکنید چیز مفیدی هم هست. حتی آب نبات های سرماخوردگی که در داروخانه ها فروخته می شوند هم از بعضی جهات مضر هستند. بسیاری از آب نبات ها مملو از شکر هستند و می توانند باعث پوسیدگی دندان ها شوند. از طرف دیگر داخل آب نبات ماده ای شیرین و چسبناک وجود دارد که در اطراف دندان ها چسبیده و به این راحتی پاک نمی گردد. در نتیجه احتمال پوسیدگی دندانی افزایش می یابد. علاوه بر همه اینها آب نبات خوردنی سفت و سختی است و بعضی افراد که حوصله مکیدن آن را ندارند ترجیح می دهند آب نبات را با دندان خرد نمایند و با این حال محتمل است دندان های ترمیم شده یا دیواره های ضعیف دچار شکستگی یا ترک خوردگی شوند.

6- خوردن پاستیل

همه خوردنی های شیرین که حاوی شکر هستند می توانند باعث پوسیدگی دندان ها شوند اما هرچه این مواد چسبناک تر باشند سخت تر از روی دندان ها جدا شده و به دلیل تماس بیشتر خطر پوسیدگی را افزایش می دهند. یکی از آنها همین پاستیل های خوشمزه و خوش آب و رنگی است که همه دوست دارند. اگر هیچ جور نمی توانید از خوردن آنها دست بکشید بهترین راه خوردن آنها همراه با غذاست چون موقع خوردن غذا به دلیل تحرک فیزیکی بیشتر زبان و ترشح بیشتر بزاق امکان پاک شدن بقایای پاستیل از روی دندان ها بیشتر است.

7- نوشابه های گازدار

درباره ضررهای تغذیه ای نوشابه آنقدر صحبت شده که شاید همه آنها را از حفظ باشند. نوشابه به دلیل حجم بالای فسفر باعث دفع کلسیم از بدن و در درازمدت عامل پوکی استخوان خواهد بود. از سوی دیگر قند بالای این نوشابه ها می تواند باعث چاقی و پوسیدگی دندان ها گردد. گرچه انواع بدون قند این نوشابه ها هم در دسترس است و خطر پوسیدگی دیگر وجود ندارد اما وجود اسید فسفریک در آنها می تواند باعث آسیب زدن به مینای دندان ها گردد.

8- بریدن با دندان

عجله دارید و قیچی و چاقویی هم در دسترس نیست تا مثلا پاکت کوچک سس یا ادامه نوار چسب را با آن ببرید، پس با دندان آن را گرفته و لبه اش را پاره می کنید. قطعا برای تان رخ داده، درست است؟ شاید بگویید خطری ندارد. متاسفانه باید گفت استفاده از دندان ها برای بریدن بسته های پلاستیکی می تواند باعث ترک خوردن یا حتی لب پر شدن دندان ها گردد چون برخلاف تصور نیروی بسیار زیادی را به دندان های ظریف جلویی وارد می نماید. به جای این کار تنبلی را کنار بگذارید و بروید سراغ قیچی یا چاقو. دندان فقط برای غذاخوردن است نه کار دیگر!

9- نوشابه های انرژی زا

قصه این نوشابه ها نیز دقیقا مثل سایر خوراکی های پر از قند است. گرچه موقع خوردن شما را حسابی سرحال می آورد (که بخش عمده ای به دلیل حجم بالای گلوکز موجود در آنهاست) اما همین مقدار زیاد گلوکز می تواند عامل تخریب دندان های شما هم باشد. بنابراین مصرف مداوم این نوشابه ها می تواند باعث پوسیدگی دندان ها گردد. برای تامین آب کافی حین ورزش و پس از آن کماکان آب معمولی بهترین گزینه است که نه کالری دارد نه شکر.

10- چیپس خوردن

شاید فکر کنید مواد غذایی نشاسته ای موجب پوسیدگی دندانی نمی شوند چون شیرین نیستند اما این فکر درست نیست. باکتری های موجود در حفره دهان می توانند این مواد غذایی را به قندهای ساده تبدیل نموده و از آنها اسیدی بسازند که مینای دندان را حل می نماید. اسید ایجاد شده تا 20 دقیقه می تواند روی دندان تاثیرگذار باشد و اگر ماده غذایی چسبناک باشد و دور دندان ها چسبیده باشد این مدت بیشتر هم می گردد. چیپس به خاطر ماهیت خوراکی خود به راحتی به مدت طولانی اطراف دندان ها باقی مانده و می تواند باعث پوسیدگی دندانی گردد. در نتیجه اگر چیپس خوردید فورا دهان خود را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید.

11- تخمه شکستن

عادت لذت بخشی که ترک کردن آن برای بسیاری غیرممکن است به راحتی می تواند دندان های جلویی شما را به شکل باورنکردنی ای تخریب کند. تخمه شکستن مداوم و طولانی مدت آسیب هایی کوچک و نامحسوسی به دندان ها وارد می نماید که در طولانی مدت اثر تجمعی آنها باعث سایش شدید مینا و پریدگی لبه دندان ها می گردد. ترمیم چنین ضایعاتی کار سخت و پرهزینه ای است بنابراین متاسفانه باید گفت بهترین راه برای پیشگیری تخمه نشکستن است. اگر هم نمی توانید این عادت را کنار بگذارید دست کم تخمه هایی با پوسته نرم تر بخورید مثل تخمه کدو.

12- مداد جویدن

برای بسیاری از ما این رخ داده است یعنی جویدن ته مداد یا اتوماتیک در زمان تمرکز روی مطالعه یا انجام کار؛ نتیجه اش هم دقیقا شبیه جویدن یخ است. این عادت بسیار مخرب می تواند باعث ترک خوردن یا پریدن لبه دندان گردد. وقتی موقع کار احتیاج به جویدن چیزی دارید آدامس های بدون قند بهترین گزینه هستند چون با تحریک ترشح بزاق دهان، دندان ها را دربرابر اسید فراوری شده توسط باکتری ها محافظت خواهد نمود.

13- سیگار کشیدن

درباره معایب سیگار بسیار صحبت شده که یکی از اصلی ترین عوارض آن به حفره دهان مربوط می گردد. دود ناشی از تدخین توتون و تنباکو مقاومت بافت های حفره دهان را کاهش می دهد، رنگ دندان ها را تغییر می دهد، باعث تشدید التهاب لثه و تخریب استخوان شده و در نهایت خطر ابتلا به سرطان های حفره دهان را به شدت افزایش می دهد بنابراین لطفا در کشیدن سیگار تجدیدنظر کنید.

منبع: هفت گنج

به "عادات بدی که دندان هایتان را نابود می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادات بدی که دندان هایتان را نابود می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید