سود کرونا در جیب پکن؟، اقتصاد چین 5 سال دیگر از آمریکا جلو می زند

به گزارش وبلاگ آوا، نهادهای ناظر می گویند این رشد مالی عمدتا مدیون افزایش تقاضای جهانی دستگاه های پزشکی، منسوجات (شامل ماسک) و قطعات الکترونیکی خانگی بوده است.

سود کرونا در جیب پکن؟، اقتصاد چین 5 سال دیگر از آمریکا جلو می زند

یک گزارش اقتصادی منتشره توسط مرکز تحقیقات اقتصادی و بازرگانی (CEBR) در بریتانیا نشان می دهد چین به دلیل اثرات همه گیری کرونا پنج سال زودتر از آنچه پیش بینی می شد از ایالات متحده سبقت می گیرد و مقام نخست اقتصاد جهان را در سال 2028 به خود اختصاص خواهد داد.

به گزارش یورونیوز، در این گزارش که روز شنبه 26 دسامبر (6 دی) در جریان اجلاس سالانه لیگ جهانی اقتصاد منتشر شده آمده است: برآوردها حاکی از این است که اقتصاد چین در سال 2028 از اقتصاد آمریکا پیشی خواهد گرفت، یعنی پنج سال زودتر از آنچه تصور می شد.

گزارش می افزاید مدیریت ماهرانه همه گیری و تاثیر منفی بلند مدت شیوع کرونا بر رشد اقتصادی کشورهای غربی سبب شده است تا عملکرد اقتصادی چین به شکلی نسبی رشد نشان دهد.

چین در ابتدای همه گیری کرونا با رشد اقتصادی منفی 6.8 درصدی روبرو شد، امری که از سال 1992 بدین سو در این کشور بی سابقه بود، اما به سرعت و با وضع تدابیر سختگیرانه همچون قرنطینه شهرهای میلیونی و وضع محدودیت شدید برای مسافرت میان مناطق ادعای کنترل بیماری را مطرح نمود.

اقتصاددانان تخمین می زنند چین در حدفاصل سال های 2021 تا 2025 رشد متوسط سالانه 5.7 درصدی را تجربه کند و سپس در حد فاصل سال های 2026 تا 2030 رشدی 4.5 درصدی داشته باشد و برای پنج سال بعدی، یعنی 2030 تا 2036 رشدی 3.9 درصدی را به ثبت برساند.

در سوی مقابل پیش بینی می گردد ایالات متحده پس از احیای چشمگیر اقتصادی در سال آینده، از سال 2022 تا 2024 رشدی 1.9 درصدی را تجربه کند و سپس برای سال های بعد در حول و حوش رشدی 1.6 درصدی متوقف گردد.

چین برای مهار تبعات منفی اقتصادی همه گیری، علاوه بر اختصاص بودجه عظیم به نهادهای اقتصادی خود، از افزایش صادرات نیز بهره برده است. آمارهای اداره گمرک این کشور نشان می دهد که چین در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته نزدیک به ده درصد رشد صادرات داشته است.

نهادهای ناظر می گویند این رشد اقتصادی عمدتا مدیون افزایش تقاضای جهانی دستگاه های پزشکی، منسوجات (شامل ماسک) و قطعات الکترونیکی خانگی بوده است. به نحوی که تنها میزان فروش دستگاه های پزشکی این کشور در ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 45 درصد رشد نشان داده است.

صادرات محصولات پزشکی چینی همچون ماسک با افزایش قابل ملاحظه ای همراه بوده است/آسوشیتد پرس

اسامیچی کانو، معاون دبیرکل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، پیشتر در نشست توسعه چین 2020 گفته بود یکی از علل حفظ شتاب رشد این کشور در دوران کرونا تخصیص بسته های کمکی در حوزه اقتصادی و آی تی بوده به گونه ای که این صنایع رشدی 7.9 درصدی در سه ماهه دوم و 18.8 درصدی را در سه ماهه سوم امسال تجربه نموده اند.

سرمایه گذاری هنگفت چین در بخش تحقیقات و توسعه نیز یکی دیگر از عوامل توانایی این کشور در انجام احیای سریع اقتصادی بوده است. در حالی که آمریکا 2.83 درصد سرانه ناخالص ملی خود را صرف این بخش می نماید، چین با سرمایه گذاری 500 میلیارد دلاری معادل 2.38 درصد سرانه ناخالص ملی خود در صندلی دوم در جهان واقع شده است.

موسسه تحقیقات اقتصادی و بازرگانی بریتانیا در جمع بندی گزارش خود نتیجه گیری می نماید که قدرت های آسیایی، به ویژه چین، کره جنوبی و ژاپن، در جریان بحران جهانی بهداشت بهترین عملکرد را داشته اند، در حالی که قدرت های اروپایی بدترین بوده اند.

منبع: عصر ایران

به "سود کرونا در جیب پکن؟، اقتصاد چین 5 سال دیگر از آمریکا جلو می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود کرونا در جیب پکن؟، اقتصاد چین 5 سال دیگر از آمریکا جلو می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید