راه های درمان خانگی ترک لب (درمان ترک لب در طب سنتی)

به گزارش وبلاگ آوا، مالیدن روغن یا کره داخل ناف از راهکارهای درمان خانگی ترک لب است. چرب کردن لبها با روغن نارگیل، عسل و وازلین، گلیسیرین و آبلیمو نیز مفید است.

راه های درمان خانگی ترک لب (درمان ترک لب در طب سنتی)

سرویس سلامت - لبهای خشک و ترک خورده یک مشکل بسیار رایج و متداول بوده و همه ما تا به امروز با آن روبرو شدهایم و در بیشتر مواقع افراد قادر نیستند به نحو موثری با این مشکل برخورد کنند. به ویژه خشکی و ترک خوردگی لبها در فصل پاییز و زمستان و در هوای آلوده شهرهای صنعتی بسیار رایج است. همچنین استفاده از لوازم آرایشی بی کیفیت باعث شده که زنان بیشتر از مردان درگیر این مشکل بوده و بیشتر با ان روبرو میگردند.

با کاهش رطوبت در لب ها، خشکی و در ادامه ترک و شکاف وسط یا گوشههای لب همراه با دردی خفیف و خونریزی در آن آشکار می گردد. با این وجود بسکمک از افراد به راحتی از آن عبور نموده، در صورتیکه لب و دهان، ورودی دستگاه گوارش ما است و شروع هر مسئله ای هر چند کوچک نبایستی با غفلت همراه باشد. با ما همراه باشید تا با سادهترین و مناسبترین روشهای درمان خانگی ترک لب و خشکی لب ها آشنا شوید.

علت ایجاد خشکی و ترک خوردگی لبها

ترک خوردگی و خشکی لبها به دلایل مختفی بروز میکند. بیشترین عامل موثر بر این مشکل تغییرات آب و هوا و بادهای سرد زمستانی است، سایر عوامل ترک خوردن لبها عبارتند از:

 • کمبود مایعات بدن
 • خشکی و آلودگی هوا
 • مصرف سیگار و الکل
 • استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد و بی کیفیت
 • تنفس دهانی که نتیجه گرفتگی یا پولیپ بینی باشد.
 • سوء تغذیه ناشی از مصرف کم پروتئین ها و نیز مواد غنی از ویتامین B
 • مصرف برخی داروها
 • برخی بیماریها نظیر تب،خشکی و ترک خوردن لبها را منجر میگردد.

درمان خانگی ترک لب

اولین و مهمترین راه برای رفع خشکی و ترک خوردگی لب ها نوشیدن آب و مایعات است تا جبران کم آبی بدن گردد. سایر درمانهای خانگی برای رفع خشکی و ترک خوردگی لبها عبارتند از:

1. چرب کردن لبها با روغن حیوانی

به این منظور یک قاشق چایخوری روغن حیونی را حرارت دهید و کمی به آن نمک اضافه نموه و به عنوان مرهم بر روی لبها قرار دهید.

2. استعمال روغن نارگیل

یکی از روشهای درمان خانگی ترک لب، استفاده از روغن نارگیل است. افراد زیادی روغن نارگیل را یک مرهم طبیعی فوق العاده برای رفع خشکی لب ها میدانند. هرروز چند بار روغن نارگیل را خیلی آرام روی لبهای خود بمالید .

3. گلیسیرین و آبلیموی تازه

گلیسیرین و آبلیموی تازه را با نسبت مساوی با هم مخلوط نموده و بعد از شستن صورت روی لبها بمالید. استفاده از این معجون برای پوست صورت نیز مناسب یوده و از موثرترین انواع درمان خانگی ترک لب است.

4. خیار

استفاده از خیار تازه حلقه حلقه شده روی لبها برای از بین بردن خشکی و ترک لبها بسیار مفید است.

5. عسل و وازلین

عسل یک مرهم فوق العاده و یک عامل ضد باکتری است. وازلین نیز یکی از بهترین محافظان پوست است و وقتی این دو عامل با هم ترکیب شوند برای رفع این مشکل بسیار موثر خواهند بود.

6. خامه

استفاده از خامه تازه از شیری که تازه جوشیده است، از دیگر راهکارهای درمان خانگی ترک لبها است. مقداری از خامه مورد نظر را برداشته و به آن چند قطره آبلیموی تازه اضافه نموده و آن را به آرامی روی لبها بمالید و بعد از چند دقیقه با یک دستمال کاغذی نرم به آهستگی آن را پاک کنید.

7. آلوئه ورا

برای درمان لبهای خشکی زده و دچار ترک خوردگی، مقدار کمی ژل آلوئه ورا روی لبهای خود بمالید و چند روز پیاپی این کار را تکرار کنید.

علت خشکی لب چیست؟ 11 دلیل شایع و راه های درمان آن

درمان خانگی ترک لب در طب سنتی

1- خوردن سرکنگبین (ترکیب 1 فنجان سرکه انگور + 2 فنجان نعنا + مقداری عسل) شبها قبل از خواب

2- چنانچه گوشه لب به طور مداوم ترک میخورد، استفاده موضعی از روغن شتر مرغ بسیار مفید خواهد بود.

3- اگر وسط لب ترک میخورد روغن زیتون یا روغن کنجد را داخل ناف بمالید. هر چند این درمان بسیار عجیب به نظر میرسد ولی توسط افراد مختلفی آزموده شده و از آن نتیجه گرفتهاند.

سایر توصیهها برای درمان خشکی و ترک خوردن لبها

 • مرطوب نگه داشتن هوای محیط خانه برای رفع ترک خوردن و خشکی لب ها موثر است. استفاده از دستگاه های بخورد سرد برای این منظور کمک می کند.
 • خیس نکردن مداوم لبها با بزاق دهان نیز بسیار مفید بوده و از تشدید و تکرار ترک خوردن لب پیشگیری میکند.
 • استفاده از لوازم آرایشی مرغوب به ویژه رژ لب که به طور مستقیم با لبها تماس دارد نیز بسیار موثر است. چرب کنندهها و مرطوب کنندههای لب با کیفیت و استاندارد به درمان و رفع این مشکل کمک شایانی میکند.
 • عدم مصرف غذاهای تحریک کنده نظیر سسها، خردل، فلفل قرمز و ... و در عوض تغذیه مناسب و مصرف میوهها و سبزیهای تازه به سلامت و زیبایی لبها کمک شایانی میکند.
منبع: setare.com

به "راه های درمان خانگی ترک لب (درمان ترک لب در طب سنتی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان خانگی ترک لب (درمان ترک لب در طب سنتی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید