دانستنی های جالب درباره خواب که نمی دانید!

به گزارش وبلاگ آوا، در خصوص اینکه چرا خواب می بینیم اتفاق نظر قطعی وجود ندارد و محققان فقط تا حدودی فهمیده اند که وقتی خواب می بینیم چه اتفاقی می افتد، در ادامه حقیقت های شگفت انگیزی درباره خواب ارائه می گردد.

دانستنی های جالب درباره خواب که نمی دانید!

همه ما خواب می بینیم

زنها و مردها و حتی بچه های کوچولو هم خواب می بینند. همه ما تقریبا دو ساعت در شب خواب می بینیم، حتی آنهایی که ادعا می نمایند اصلا خواب نمی بینند هم خواب می بینند. محققان دریافته اند آدمها هر شب چند خواب می بینند که هر کدام چیزی بین 5 تا 20 دقیقه طول می کشد. ما در طول زندگی خود به طور میانه 6 ساعت در حال خواب تماشا هستیم!

اما بیشتر خواب های مان را فراموش می کنیمما تقریبا 95 درصد از خواب های مان را فورا بعد از بیدار شدن فراموش می کنیم. چرا به خاطر سپردن خواب های مان اینقدر سخت است؟ بر اساس یک تئوری، تغییراتی که حین خواب در مغز روی می دهد شامل پردازش اطلاعات و ذخیره آنها که برای تشکیل حافظه ضروری است نمی گردد. اسکن هایی که روی افراد حین خواب انجام شد نشان داده بخش قدامی مغز که نقش اصلی را در شکل گیری حافظه دارد، حین مرحله REM (حرکات سریع چشمی) غیرفعال است؛ در همین مرحله است که ما خواب می بینیم.

همه خواب های ما رنگی نیستندبیشتر افراد اینطور می گویند که خواب های شان رنگی است اما درصد کمی هم هستند که ادعا می نمایند خواب های شان را سیاه و سفید می بینند. در مطالعاتی که افراد را از خواب بیدار کردند و از آنها خواستند از روی چارت رنگ ها، آنهایی را که به آنچه در خواب دیده اند نزدیک ترند انتخاب نمایند بیشتر این افراد رنگ های پاستلی ملایم را انتخاب نموده بودند.

خواب تماشا زنها و مردها با هم متفاوت استپژوهشگران دریافته اند خواب هایی که زنها و مردها می بینند از نظر محتوا تفاوت هایی با هم دارند. در مطالعات زیادی مردها گزارش کردند که بیشتر درمورد سلاح ها و جنگ افزارها خواب می بینند، در حالیکه خواب هایی که زنها می تماشاد بیشتر درمورد طرد شدن و محرومیت بوده است، همراه با گفتگوهای بیشتری نسبت به فعالیت های فیزیکی.

بعلاوه معلوم شد زنها خواب هایی نسبتا طولانی تر با حضور کاراکترهای بیشتر می تماشاد. مردها در خصوص مردهای دیگر دوبرابر بیشتر خواب می بینند تا در خصوص زنها! در حالیکه زنها در خصوص هر دو جنس به یک مقدار خواب می بینند.

حیوانات هم خواب می بینندآیا تا به حال سگی را که در خواب است دیده اید که دمش یا پاهایش را تکان می دهد؟ هر چند به سختی می توان با اطمینان گفت که حیوانات هم واقعا خواب می بینند اما محققان عقیده دارند به احتمال زیاد این جاندارن هم خواب می بینند. حیوانات هم مانند انسان ها مراحل REM و بدون REM را در خواب خود دارند.

این امکان وجود دارد که خواب های مان را کنترل کنیمیک خواب واضح و روشن خوابی است که می دانیم داریم خواب می بینیم حتی با وجود اینکه همچنان در خواب هستیم. حین این نوع خواب معمولا می توانیم محتوای خواب مان را کنترل و راهنمایی کنیم. تقریبا نیمی از همه افراد می توانند دست کم یک بار چنین خوابی ببینند و عده ای هم می توانند مکررا از این دست خواب های واضح و کنترل شده ببینند.

بیشتر خواب های ما بار هیجانی منفی دارندکالوین اس. هال، روانشناس و محقق آمریکایی طی یک دوره 40 ساله، اطلاعات مربوط به بیش از 50000 خواب را از دانشجویان جمع آوری کرد. این گزارش ها حاکی از آن بودند که هیجانات متعددی حین خواب تجربه می شوند مانند لذت، شادی و ترس. اما بیشترین هیجانات تجربه شده در خواب ها، اضطراب و به طور کل هیجانات منفی بوده اند که نسبت به هیجانات مثبت خیلی بیشتر گزارش شدند.

افراد نابینا هم خواب می بینندپژوهشی روی افرادی که به طور مادرزادی نابینا بودند انجام شد و محققان دریافتند آنها هم خواب های تصویری می بینند و حرکات چشمی دارند که مرتبط با به خاطر آوردن تصویری خواب هاست. البته حرکات چشمی این افراد طی مرحله REM کمتر از افراد بینا بوده است اما با این حال این نابیناها هم ادعا کردند که خواب های تصویری می بینند و همان احساس هایی را ایجاد می نماید که در افراد بینا بوجود می آید.

ما در خواب فلج می شویممرحله REM خواب که خواب تماشا در آن اتفاق می افتد، زمانی است که عضلات ارادی ما فلج می شوند، چرا؟ این پدیده رِم آتونیا گفته می گردد و جلوی حرکت ما در خواب ها و رویاهای مان را می گیرد. دلیل آن هم این است که نورن های حرکتی تحریک نمی شوند و بدن حرکت نمی نماید.

در بعضی موارد این فلج شدگی حتی می تواند بعد از بیدار شدن هم به مدت 10 دقیقه ادامه داشته باشد؛ حالتی که به آن فلج خواب گفته می گردد. آیا تا به حال شده از یک خواب وحشتناک بیدار شوید و ببینید قادر به حرکت کردن نیستید؟ این تجربه واقعا ترسناک است اما کارشناسان می گویند کاملا طبیعی بوده و بعد از چند دقیقه، کنترل طبیعی عضلات خود را به دست خواهیم آورد.

خیلی از خواب ها عمومیت دارندهر چند خواب ها و رویاهای ما عمیقا تحت تاثیر تجربیات شخصی ما هستند اما محققان دریافته اند یک سری از تِم ها و موضوعات در تمامی فرهنگ ها و سرزمین ها مشترکند. مثلا همه مردم جهان مکررا این موارد را در خواب می بینند: تحت تعقیب هستند، مورد حمله قرار گرفته اند، در حال افتادن هستند و یا دنبال چیزی می گردند. احساس سرما، حوادثی در مدرسه، ناتوانی در حرکت کردن، دیر رسیدن، پرواز کردن و برهنه بودن در جمع از دیگر موضوعات مشترک خواب در تمام جهان هستند.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون

به "دانستنی های جالب درباره خواب که نمی دانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های جالب درباره خواب که نمی دانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید