توسعه فناوری ارتباط مغز و رایانه، کوشش برای تعامل بیش تر معلولان با محیط

به گزارش وبلاگ آوا، سامانه ارتباطی میان مغز و کامپیوتر قادر خواهد بود تا نارسایی های ارتباطی افراد معلول را رفع نموده و حالات روحی افراد سالم را مقدار گیری کند.

توسعه فناوری ارتباط مغز و رایانه، کوشش برای تعامل بیش تر معلولان با محیط

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ آوا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،رابط کامپیوتری مغز درواقع با ﻫﻤﮕﺮاﯾﯽ ﻧﺎﻧﻮﻓﻨﺎوری و ﻋﻠﻮم شناختی شکل می گیرد. به گفته علی رسولی مدیر ترویج و فرهنگ سازی مرکز راهبردی فناوری های همگرا، این رابط شامل مجموعه ای از فنون برای دریافت و پردازش سیگنال های عصبی و فراوری سیگنال متناسب برای بازخورد دادن به مغز است.

جایگزینی برای روش های معمول انتقال اطلاعات

این سامانه ، احتیاج انسان به روش های معمول انتقال اطلاعات، مانند گفتار یا فشردن صفحه کلید را کاهش داده یا جایگزین آنها می گردد بنابراین می تواند ارسال پیغام از مغز افراد و رمزگشایی فکر را ممکن کند. چنین قابلیتی سبب شده تا رابط کامپیوتری مغز در شاخه های مختلفی مانند سلامت، تفریح و کنترل کاربرد داشته باشد.

امکان تعامل معلولان با محیط

این محصول که جهت میان مغز و رایانه را تعریف می نماید، کاربردهای دیگری هم برای انسان دارد. از آنجایی که با این سامانه، فعالیت های فکری به سیگنال ها و فرمان های ملموس تبدیل می شوند، ضمن ارتقای قابلیت های افراد عادی، اشخاص معلول نیز امکان تعامل با افراد دیگر و محیط های خارجی را به دست می آورند.

فرد معلول به یاری این سامانه می تواند حالات فکری و تصمیمات خود را به وسیله انواع روش ها از قبیل ابزارهای هجی کردن حروف، طبقه بندی معنایی یا ارتباط گفتار خاموش، به زبان آورده یا به روی کاغذ انتقال دهد.

مقدار گیری ویژگی های فیزیولوژیکی افراد سالم

بنابراین کاربرد این سامانه برای افراد معلول می تواند یافتن جهتهای ارتباطی جایگزین باشد. هرچند که این محصول در انسان های سالم نیز کاربردهایی دارد. افراد سالم می توانند از این سامانه، به عنوان یک ابزار مقدار گیری فیزیولوژیک که اطلاعات احساسی، شناختی یا حالات روحی آنها را بازیابی می نماید، استفاده نمایند.

این رابط ها قادر خواهند بود تا عملکرد بدن را در مواردی که ممکن است خطایی از سوی انسان سر بزند، تقویت نمایند. تقویت عملکرد یک راننده خواب آلود هنگام رانندگی، از جمله مثال های به کارگیری این فناوری است.

هر چند که سامانه رابط کامپیوتری مغز، خود به عنوان یک ابزار نوین محسوب می گردد اما محققان این حوزه درصدد هستند تا با توسعه این فناوری، به جهتهای ارتباطی مستقیم میان مغز و وسایل خارجی برسند تا بتوانند افکار و مقاصد انسان ها را به دنیای خارج منتقل نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "توسعه فناوری ارتباط مغز و رایانه، کوشش برای تعامل بیش تر معلولان با محیط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه فناوری ارتباط مغز و رایانه، کوشش برای تعامل بیش تر معلولان با محیط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید