تورم چین در اوج هفت ساله

به گزارش وبلاگ آوا، نرخ تورم دومین اقتصاد عظیم دنیا به بالاترین سطح خود از سال 2012 رسید.

تورم چین در اوج هفت ساله

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم چین در 12 ماه منتهی به دسامبر 2019 به 4.5 درصد افزایش یافت که در طول هفت سال اخیر بی سابقه بوده است. این نرخ تورم که مشابه تورم ماه قبل و 0.2 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده است، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش مواد غذایی قرار گرفته است که تورم آن از 19.1 درصد در ماه نوامبر به 17.1درصد در ماه دسامبرکاهش پیدا نموده است. قیمت گوشت خوک در چین در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 97 درصد افزایش داشته است که بالاترین افزایش قیمت در بین اقلام مختلف طی سال 2019 محسوب می گردد.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه دسامبر به صفر درصد رسیده است که 0.4درصد کمتر از تورم ثبت شده این کشور برای ماه نوامبر به حساب می رود.

لیو ژو ژی، تحلیل گر بانک ارتباطات چین گفت: شاخص بالای بهای مصرف کننده قطعا روی سیاست های پولی چین تاثیر خواهد گذاشت اما در مجموع فکر نمی کنم اوضاع از کنترل خارج شده باشد و در نتیجه احتمالا سیاست محرک فعلی به طرز خیلی محسوسی تغییر نخواهد کرد.

در بین سایر بخش های تورمی، تورم آب و برق از 0.4 درصد به 0.35 درصد کاهش پیدا نموده است. هم چنین نرخ تورم در بخش مراقبت های درمانی از دو درصد به 1.9 درصد و بخش خدمات از 4.5 درصد به 3.8 درصد کاهش یافته است. نرخ تورم در بخش حمل و نقل کماکان منفی باقی مانده است و به منفی 2.5 درصد در ماه دسامبر رسیده است.

در شرایطی که تورم در بخش های زیادی کاهش یافته است، بالا بودن نرخ مواد غذایی مانع از آغاز فرایند کاهشی شاخص قیمت ها شده است و تورم مواد غذایی هنوز در یک بالاترین سطوح 10 سال اخیر خود قرار گرفته است. به دنبال شیوع آنفلونزای خوکی و تصمیم چین به ممنوعیت واردات گوشت از کانادا، نرخ گوشت در چین در یکی از بالاترین سطوح یک دهه اخیر خود قرار گرفته است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد در ماه دسامبر به 1.4 درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل تغییری پیدا ننموده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی 1986 تا 2019 معادل 5.13 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 1989 با 28.40 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل 1999 با منفی 2.2 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تورم چین در اوج هفت ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم چین در اوج هفت ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید