تاکید مقامات کارگری بر افزایش منطقی دستمزد

به گزارش وبلاگ آوا، تهران (پانا) - مقامات کارگری و فعالان حوزه کار با اشاره به افزایش هزینه های سبد معیشت خانوارهای کارگری و رسیدن آن به مرز 11 میلیون تومان در ماه، بر لزوم افزایش منطقی و واقعی شدن دستمزد سال آینده کارگران تاکید دارند.

تاکید مقامات کارگری بر افزایش منطقی دستمزد

دومین نشست تخصصی کمیته دستمزد دوشنبه این هفته با حضور شرکای اجتماعی و نمایندگان وزارتخانه های امور مالی و دارایی و صمت برگزار گردید؛ این جلسه با ارائه گزارشی از فرایند اجرای طرح پژوهشی با موضوع مزد منطقه ای به وسیله موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی همراه بود که در اختیار اعضای کمیته نهاده شد.

موضوع منطقه ای کردن دستمزدها سال گذشته از سوی شرکای اجتماعی به ویژه گروه کارفرمایی به جریان افتاد؛ با این استناد که در ماده 41 قانون کار اشاره شده که شورای عالی کار مقدار حداقل مزد کارگران برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف را معین کند.

بر همین اساس مقرر شد موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی به این موضوع ورود و نسبت به آن تحقیق کند اما از آنجا که سال گذشته زمان کافی برای آنالیز و جمع بندی در این خصوص نبود، ارزیابی این مساله به سال 1400 موکول شد.

با برگزاری جلسات کمیته دستمزد شورای عالی کار سال جاری موضوع مزد منطقه ای مجددا از سوی شورای عالی کار ارجاع شد و در دستور کار کمیته مزد نهاده شد.

کوروش یزدان،رئیس کمیته مزد و مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اهمیت موضوع حداقل دستمزد و در نظر داشتن عناصر معیشتی در ابعاد مختلف و دستمزد منطقه ای می گوید: تکمیل و جمع بندی مطالعات در مورد مزد منطقه ای نیازمند همکاری و حمایت هر چه بیشتر تشکل های کارگری و کارفرمایی است.

وی با اشاره به مصوبات دومین جلسه کمیته مزد از ارسال گزارش مطالعات مزد منطقه ای به شورای عالی کار خبر داده و می افزاید: با موافقت اعضاء مقرر شد نشست کمیته مزد برای تکمیل مطالعات با حضور نمایندگان تشکل های کارگری وکارفرمایی، کارشناسان وزارتخانه های امور مالی و دارایی و صمت، مرکز پژوهش های مجلس و صاحب نظران تشکیل و بعد از جمع بندی نظرات و پیشنهادات اعضاء درخصوص مزد منطقه ای، به وسیله موسسه پژوهش تامین اجتماعی برای تصمیمات نهایی به شورای عالی کار ارائه گردد.

پیش از این محمد رضا تاجیک ـ عضو کمیته دستمزد شورای عالی کار ـ در گفت وگو با ایسنا از برگزاری جلسات جداگانه با شرکای اجتماعی برای آنالیز ابعاد مزد منطقه ای خبر داده بود.

به گفته وی، با توجه به ازدیاد آمار و اطلاعات جمع آوری شده، در یک جلسه نمی گنجید که به این مباحث بپردازیم لذا مقرر شد تا طی روزهای آینده به طور مجزا جلساتی با شرکای اجتماعی برگزار و خروجی کار در قالب گزارشی تهیه و به جلسه بعدی کمیته مزد ارائه گردد.

آنطور که نماینده کارگران در شورای عالی کار می گوید گزارش نماینده موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در مورد مزد منطقه ای مهر تاییدی بر افزایش هزینه های زندگی کارگران است چراکه از فاصله عمیق نمودار تورم و زندگی کارگران حکایت دارد.

هادی ابوی- دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی منطقه ای شدن دستمزدها می گوید: مهمترین مساله در بحث مزد منطقه ای این است که ابتدا باید زمینه اشتغال برای افراد را به وجود آوریم تا به واسطه کار بتوانیم برای آنها مزد معین کنیم ولی در شرایطی که هنوز بسترهای اشتغال فراهم نیست و کارگران برای تامین معاش از شهری به شهری دیگر می فرایند و آمار بیکاری بالاست نمی توانیم به مزد منطقه ای ورود کنیم.

او مزد منطقه ای را به معنای حذف مزد حداقلی ندانست و گفت: مزد منطقه ای فراتر از مزد حداقلی است و صرفنظر از معین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار برای شهرهایی در نظر گرفته می گردد که هزینه های زندگی بیشتر است و امکان اداره زندگی با مزد حداقلی وجود ندارد.

به گفته ابوی، در بسیاری از کشورها به شکل پیمانهای دسته جمعی برای گروه خاصی از نیروهای کار دستمزد معین می گردد و ما هم می توانیم در قالب پیمانهای دسته جمعی برای دستمزد صنوف در هر نقطه از کشور تصمیم بگیریم.

پیش از این رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی به ایسنا گفته بود مزد توافقی به منزله از بین بردن حقوق حداقلی کارگر و نیروی کار است و امروز هزینه های زندگی آنقدر سنگین شده که کسی حتی در یک روستای دور افتاده هم حاضر نیست در جایی کار کند که حقوق پایین به او داده گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تاکید مقامات کارگری بر افزایش منطقی دستمزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید مقامات کارگری بر افزایش منطقی دستمزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید