اشتباهاتی که سلامت چشم را به خطر می اندازد

به گزارش وبلاگ آوا، یکی از مهم ترین بخش های ظریف و شکننده بدن انسان چشم اوست. نه تنها بیشتر کارهای انسان بر روی چشم تکیه دارد بلکه خود چشم نیز به مراتب بیشتر از سایر اندام های حسی آسیب پذیر است. بنابراین محافظت از آن بسیار لازم است.

اشتباهاتی که سلامت چشم را به خطر می اندازد

چگونه چشمان سالمی داشته باشیم

آیا تا به حال به سلامت چشمان خود فکر نموده اید؟ آیا مراقبت لازم را از چشمان خود انجام می دهید؟ در این مقاله قصد داریم 9 مورد از اشتباهاتی که شما در خصوص چشمان خود انجام می دهید را بیان کنیم.
شب را با لنز می خوابید
بعضی از لنزهایی که برای چشم به کار می فرایند را می توان در شب مورد استفاده قرار داد اما بیشتر متخصصان بر این باورند که استفاده از چنین لنزهایی نیز در شب می تواند بسیار خطرناک باشد. در حقیقت، مطالعه اجرا شده در آموزشگاه آمریکایی چشم پزشکی نشان می دهد که استفاده از لنز در خواب می تواند زخم قرنیه را 10 الی 15 برابر بیشتر کند.

شما نمی توانید سایر لنزهای تماسی را نیز در شب به چشم داشته باشید. زمانی که با لنز می خوابید، اکسیژن قرنیه کمتر می شود. همین امر موجب می شود عفونت در چشم ایجاد شود و باکتری های مضر در آن رشد نماید. یک چرت 20 دقیقه ای با لنز تماسی مشکل ساز نخواهد بود اما اگر می خواهید از سلامت چشمان خود مراقبت کنید بهتر است آن ها را خارج نمایید و سپس بخوابید.

اگر بعد از بیدار شدن از خواب متوجه شدید که لنزهای تماسی در چشمتان قرار گرفته است، بلافاصله آن ها را در نیاورید. اگر چشمان شما خشک شده باشد، ممکن است لایه بالایی قرنیه به همراه لنز برداشته شود. در عوض بهتر است 20 الی 30 دقیقه منتظر بمانید و چشم خود را با اشک مصنوعی مرطوب نمایید. در نهایت می توانید لنز را از چشمان خود خارج کنید.

چشمان خود را مدام مالش می دهید و آن را لمس می کنید
چه از لنز استفاده نموده باشید یا نه، زمانی که چشمان خود را مدام مالش می دهید دچار مشکل خواهید شد. بعضی از اوقات چشم شما دچار خارش می شود و مجبور به مالیدن آن با دست هستید اما بهتر است چشم خود را کاملا ببندید و تنها بخش خارجی چشم را با دست لمس کنید. مالش دادن بیش از حد چشم با دست می تواند باعث پاره شدن رگ های خونی شود و چشم را ملتهب نماید.

اگر در پی علت دیگری هستید باید بدانید که چشم به وسیله غشای مخاطی محافظت می شود. این بافت مرطوب می تواند به راحتی آلودگی ها و میکروب های موجود را به خود جذب کند. به همین دلیل برترین مکان برای رشد باکتری ها محسوب می شود.

زمانی که با کسی دست می دهید یا اشیای موجود در اطراف را لمس می کنید و سپس دست خود را به چشمانتان می زنید، میکروب های موجود به ناحیه چشم منتقل می شود و امکان عفونت آن بیشتر می شود. پس تا جایی که می توانید دست خود را از چشم دور نگه دارید.

سالانه از معاینات چشم پزشکی استفاده نمی کنید
بیشتر افراد هیچ توجهی به معاینات چشم پزشکی ندارند. تغییرات بینایی ممکن است مهم ترین علت برای مراجعه به چشم پزشک باشد اما باید بدانید که مراجعه سالانه به چشم پزشک سلامت چشمان شما را تضمین می نماید.

باید سلامت کلی چشمانتان مورد آنالیز قرار گیرد. همانطور که می دانید پشت چشم هیچ گیرنده دردی وجود ندارد. بنابراین اگر یکی از رگ های خونی پاره شده باشد یا توموری وجود داشته باشد تا زمانی که بینایی تحت تاثیر قرار نگرفته است متوجه این موضوع نخواهید شد.

تمام روز را از وسایل الکترونیکی استفاده می کنید
صفحه نمایش های الکتریکی همانند مواردی که در رایانه ها، تبلت ها و گوشی های هوشمند یافت می شود نور آبی از خود ساطع می نمایند که به گفته چشم پزشکان برای چشمان شما مضر است. زمانی که ساعت ها بر روی این صفحات نمایش خیره می شوید؛ دچار سردرد و چشم درد خواهید شد.

به این فکر کنید که زمانی که تمام روز را بدون توقف به این صفحات نمایش نگاه می کنید چه بلایی سر چشمتان می آید. در عوض می توانید از قانون 20-20 تبعیت کنید. به ازای هر 20 دقیقه ای که به صفحه نمایش نگاه می کنید، یک استراحت 20 ثانیه ای به چشمان خود بدهید و به یک مسافت دور خیره شوید.

چشم خود را بر روی شیء دیگری متمرکز کنید و سعی کنید پلک بزنید. در این حالت چشم شما زمانی کافی برای استراحت خواهد داشت.

خط چشم را در فاصله بین مژه ها و چشم اعمال می کنید
همانطور که می دانید به فاصله بین مژه ها و چشم waterline گفته می شود. اگرچه بیشتر افراد مشهور کوشش می نمایند خط چشم را در ناحیه داخلی چشم اعمال نمایند اما یک شیوه نادرست محسوب می شود و باید از انجام اینکار خودداری شود. زمانی که خط چشم را در قسمت داخلی چشم اعمال می کنید، با اشک چشم ترکیب می شود.

اگر لنز می پوشید، با اعمال کردن خط چشم در قسمت داخلی، مواد آرایشی با لنز مخلوط می شود. همین امر موجب می شود اکسیژن چشم کمتر شود.

حتی اگر از لنز استفاده نمی کنید نیز باز هم باید از انجام اینکار خودداری کنید زیرا ذرات آرایشی می توانند میکروب های مختلف را وارد چشم نمایند که همین امر موجب عفونت می شود. خط چشم مایع بسیار خطرناک تر است زیرا باعث انتقال باکتری ها به چشم می شود. مدادهای نرم امن تر هستند. اما باز هم توصیه می شود خط چشم در ناحیه بیرونی چشم اعمال شود.

با آرایش می خوابید
زمانی که با آرایش به رختخواب می روید امکان آلوده شدن چشم وجود دارد. وجود ریمل در چشم ممکن است باعث تحریک پوست شود. اگر با آرایش می خوابید و سپس با دستان خود چشم را می مالید امکان چسبیدن این مواد به قرنیه و ایجاد التهاب وجود دارد. به همین دلیل بهتر است آرایش خود را به هنگام خواب پاک کنید.
از قطره های چشمی تاریخ گذشته استفاده می کنید
هیچ چیزی بدتر از به کار بردن قطره های چشمی تاریخ گذشته نخواهد بود. این محلول ها دارای مواد پاک نماینده هستند که باکتری های موجود در لنز را از بین می برند. بنابراین اگر می خواهید از خاصیت این محلول ها بهره ببرید باید به تاریخ مصرف آن ها توجه نمایید.همین موضوع در خصوص خود لنزها نیز وجود دارد.

این لنزها معمولا در یک محلول استریل قرار می گیرند که در اثر گذشت زمان خاصیت خود را از دست می دهند. اشک مصنوعی و قطره های چشمی نیز دارای تاریخ مصرف و تاریخ انقضا هستند. زمانی که می خواهید از این مواد بهره ببرید به تاریخ روی آن دقت نمایید. سعی کنید لنز خود را در هر محلولی نگهداری نکنید زیرا موجب عفونت چشم می شود.

به قطره های کمتر نماینده قرمزی چشم اعتماد می کنید
یکی از مشکلاتی که در بین افراد شایع است قرمزی چشم است. در چنین شرایطی افراد کوشش می نمایند به طور خودسرانه از قطره های کمتر نماینده قرمزی چشم استفاده نمایند.

نوع قطره ای که از داروخانه می خرید حاوی منقبض نماینده عروق است که می تواند به طور موقت قرمزی چشم را رفع کند اما این مواد در برگیرنده نگهدارنده ها و سایر مواد شیمیایی هستند که می تواند مشکل شما را در طولانی مدت بدتر کند.

اگر چشم شما به طور مداوم قرمز می شود یا خارش شدیدی دارد بهتر است به سراغ چشم پزشک بروید و به فکر درمان ریشه ای مشکل خود باشید. پزشک می تواند درمان مناسبی برای مشکل شما پیشنهاد نماید.

از عینک آفتابی مناسب استفاده نمی کنید
بیشتر افراد بر این باورند که عینک آفتابی تنها برای تابستان لازم است یا فقط برای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید بدانید که پوشیدن عینک آفتابی در زمستان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا نور خورشید از روی برف منعکس می شود و به چشم بر خورد می نماید.

محافظت نکردن از چشم در برابر اشعه ماوراءبنفش می تواند به سوختگی قرنیه، سرطان پوست بر روی پلک و لکه های قابل مشاهده بر روی سفیدی چشم منجر شود. اطمینان حاصل کنید که از عینک آفتابی مناسب استفاده می کنید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "اشتباهاتی که سلامت چشم را به خطر می اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهاتی که سلامت چشم را به خطر می اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید