10 کار روزمره خانگی که به کاهش وزن یاری می نماید

به گزارش وبلاگ آوا، بسیاری از افراد به علت مشغله کاری، نمی توانند ورزش نمایند؛ اما کمبود وقت نباید بهانه ای برای بی تحرکی باشد که منجر به چاقی، مسائل قلبی، دیابت و غیره می گردد.

10 کار روزمره خانگی که به کاهش وزن یاری می نماید

همه می دانند که ورزش یکی از مؤثرترین روش ها برای کاهش وزن و بهبود سلامتی است. با این حال بسیاری از افراد به علت مشغله کاری، نمی توانند ورزش نمایند؛ اما کمبود وقت هرگز بهانه ای برای بی تحرکی باشد که می تواند منجر به چاقی، مسائل قلبی، دیابت و بسیاری از مسائل مربوط به سلامت گردد.

شما می توانید با انجام فعالیت های روزمره مانند اتو کردن، گردگیری، جارو، باغبانی، شستن لباس ها، پخت وپز، شستن ظروف و غیره کالری بسوزانید و لاغر شوید.

در ادامه به 10 کار روزمره خانگی برای کاهش وزن می پردازیم:

1- تمیز و مرتب کردن خانه

یک ساعت در روز را به تمیز کردن خانه بپردازید، تخت را مرتب کنید، گوشه و کنارهای کابینت ها را تمیز کنید، چیز های روی زمین را بردارید. بدن ترتیب می توانید تناسب اندام خود را حفظ کنید.

تنها 10 دقیقه گردگیری باعث بالا و پایین شدن ماهیچه ها و سفت شدن عضلات می گردد.

بعلاوه در تعطیلات آخر هفته می توانید زمانی را برای تمیز کردن در و پنجره ها بگذارید. سعی کنید که از هر دست خود به یک میزان بهره ببرید. تا جایی که دستتان می رسد بالای پنجره ها را تمیز کنید تا عضلات شکم و کمرتان تقویت گردد.

2- جارو و تمیز کردن کف خانه

اگر کف زمین تمیز نباشد، خانه شما مرتب هم باشد، اهمیتی ندارد؛ بنابراین زمانی را برای جارو کشیدن و تمیز کردن کف زمین بپردازید.

جارو کشیدن و پاک کردن سطح زمین باعث تقویت بازو ها و پاها و سوزاندن کالری می گردد. بعلاوه میزان دور کمرتان نیز کاهش می یابد.

خم شدن و کشش به هنگام جارو کشیدن، می تواند یک تمرین هوازی باشد؛ بنابراین دفعه بعدی که حال رفتن به باشگاه ورزشی را نداشتید، می توانید یک جارو بردارید و کف خانه خود را تمیز کنید.

3- شستن لباس ها

هرچند که شستن لباس ها برای بعضی افراد کاری سخت و طاقت فرسا است؛ اما این کار کالری زیادی می سوزاند. شستن لباس ها، گرفتن آب آن ها، بلند کردن، پهن کردن و اتو کردن، همه این ها به اندازه زیادی انرژی احتیاج دارد.

4- باغبانی

مزایای باغبانی حتی فراتر از مصرف خود میوه ها و سبزیجات است. باغبانی مانند یک نیروگاه تناسب اندام است که می تواند به شما در کاهش وزن اضافی و حفظ یک وزن سالم یاری کند.

زمانی که در باغچه خانه مشغول کندن خاک، کود دادن و آبیاری گیاهان هستید، از هر دو قسمت بالا و پایین بدن خود استفاده می کنید. این حرکت تناوبی ایستادن و نشستن برای سلامت شما بسیار خوب است.

5- حیاط خود را تمیز کنید

جمع آوری برگ و آشغال های حیاط نیز، شما را به طبیعت متصل می نماید و باعث سوزاندن کالری می گردد.

به غیر از جمع آوری برگ، چمن زنی با یک ماشین، یکی دیگر از فعالیت های حیاط است که به سوزاندن کالری یاری می نماید.

6- شستن خودرو

شستن خودرو می تواند به شما در کاهش وزن یاری کند. شستشوی خودرو به صورت دستی باعث سوزاندن حدود 150 کالری در هر نیم ساعت می گردد.

فعالیت هایی مانند شستشو با آب، مالیدن سطح خودرو برای از بین بردن خاک، شستشوی هر بخش با اسفنج و … احتیاج به اندازه قابل توجهی زمان و انرژی دارد. شستن ماشین، دست ها، پاها و عضلات شکم را با توجه به حرکت گسترده ای که برای این کار انجام می دهید، به کار می گیرد.

7- شکستن هیزم

بعضی افراد که در ماه های زمستان از شومینه استفاده می نمایند، می توانند به جای خرید چوب، خودشان اندازهی چوب را با تبر بشنمایند و علاوه بر هیزم رایگان، از کاهش وزن نیز بهره مند شوند. با این کار در هر 30 دقیقه حدود 300 کالری مصرف می گردد. توجه داشته باشید که هنگام شکستن هیزم علاوه بر داشتن یک تبر تیز، باید بعضی وسایل ایمنی مانند عینک، دستکش و چکمه های سنگین نیز بهره ببرید.

8- پارو کردن برف

پارو کردن برف کار سختی است، به همین علت یکی از برترین تمرینات در طول ماه های زمستان به شمار می رود. با این حال، پارو کردن برف برای همه مناسب نیست. افرادی که کمردرد دارند یا به سرما حساس هستند، باید از این کار خودداری نمایند.

پارو کردن در هوای سرد می تواند مزایای زیادی برای بدن داشته باشد.

هنگام پارو کردن، بدن حدود 300 تا 500 کالری می سوزاند. این کار نه تنها کالری زیادی می سوزاند، بلکه باعث تقویت قلب، تناسب اندام هوازی و استقامت عضلانی می گردد.

9- نقاشی اتاق

اگر فردی خلاق هستید، می توانید با نقاشی دیوارها، ورزش کنید. نقاشی میزان زیادی ایستادن، کشش، خمش، چمباتمه، حمل سطل رنگ و غیره می طلبد.

بعلاوه برای رنگ کردن دیوار باید بسیاری از وسایل اتاق را جابجا کنید. استفاده از قلم مو یا غلتک، هر دو برای بدن مفید است.

بنابراین اگر به مدت 1 ساعت مشغول نقاشی باشید، مثل این است که 1 ساعت ورزش سنگین انجام داده باشید. این کار یک تمرین عالی برای بازو ها، عضلات شکم و تقویت ماهیچه ها است.

10- آشپزی

آشپزی یک عادت سالم است. آشپزی به شما یاری می نماید مصرف میزان چربی و کالری روزانه خود را کنترل کنید، دوما می توانید این کار را به یک ورزش تبدیل کنید.

کندن پوست سبزیجات، خرد کردن آن ها و هم زدن غذا نوعی ورزش است. بعلاوه برای تمرین سخت تر می توانید خودتان نان درست کنید. ورز دادن خمیر کار سختی است.

بعلاوه شستن ظرف ها بعد از صرف غذا نوعی تمرین برای بازوها محسوب می گردد.

منبع: فوت و فن

به "10 کار روزمره خانگی که به کاهش وزن یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 کار روزمره خانگی که به کاهش وزن یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید