کشف یک سگک کمربند قرون وسطایی در جمهوری چک

به گزارش وبلاگ آوا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، کشف یک سگک کمربند قرون وسطایی در جمهوری چک صورت گرفت.

کشف یک سگک کمربند قرون وسطایی در جمهوری چک

باستان شناسان می گویند تصویر مبهم روی یک سگک قرون وسطایی که در جمهوری چک کشف شده است، یک حیوان وحشی (اژدها یا مار) را نشان می دهد که قورباغه ای را می بلعد و ممکن است نمادی از یک فرقه بت پرستی ناشناخته باشد.

این سگک برنزی کمربند به وسیله فردی پیدا شد که با استفاده از دستگاه فلزیاب در نزدیکی روستایی به نام لنی (Lány) واقع در 32 کیلومتری پراگ در جمهوری چک مشغول جست و جو بود.

باستان شناسان نخست گمان می کردند که طراحی تصویر مرکزی این سگک که یک مار یا اژدها را حین بلعیدن موجودی شبیه به قورباغه به تصویر می کشد، بی نظیر است اما پس از مدتی دریافتند که در حدود 12 سال اخیر آثار تاریخی تقریبا مشابهی در آلمان، مجارستان و دیگر نقاط جمهوری چک کشف شده است.

Jiří Macháček یک باستان شناس از دانشگاه ماساریک در برنو با انتشار بیانیه ای شرح داد: من متوجه شدم آنچه ما با آن روبرو شدیم در حقیقت یک فرقه بت پرست ناشناخته است که در منطقه ها مختلف اروپای مرکزی در اوایل قرون وسطی و پیش از ورود مسیحیت وجود داشت. نقش یک مار که قربانی خود را می بلعد در اساطیر آلمانی ها، آوارها و اسلاوی ها به چشم می خورد. امروزه، ما درباره معنای دقیق آن می توانیم فقط حدس بزنیم، اما این مفهوم در اوایل قرون وسطی، افراد مختلف ساکن اروپای مرکزی را در سطح معنوی به هم مرتبط میکرد.

این باستان شناس بعلاوه نویسنده اصلی مقاله ای است که در ماه ژانویه در ژورنال علوم باستان شناسی (Archaeological Science) منتشر شد و در آن سگکی که اخیرا در روستا کشف شده و سه سگک مشابه آن را اینطور توصیف نموده است: یکی از این اشیاء در نزدیکی ایفلدورف در جنوب آلمان، حدود 325 کیلومتری جنوب غربی لنی پیدا شد. دیگری در نزدیکی ژامبک در مجارستان، در حدود 450 کیلومتری جنوب شرقی لنی کشف شد و سگک دیگر در نزدیکی شهر نووی بیجوو در حدود 110 کیلومتری شرق لتی پیدا شد.

تحقیقات قبلی نشان می دهد چنین سگک هایی در قرن های هفتم و هشتم میلادی در اروپای مرکزی فراوری میشد و معمولاً آوارها از آن استفاده می کردند. آوارها مردمی کوچ نشین بودند که گمان می رود اهل استپ اوراسیا باشند و در حوضه پانونی مجارستان کنونی ساکن شدند.

به گفته محققان، آوارها یک دولت عشایری را در بخش بزرگی از اروپای مرکزی ایجاد کردند و سایر مردم منطقه که بسیاری از آنها اسلاو بودند، از بعضی از سنتهای آنها پیروی می کردند.

آنالیز این سگک ها با اشعه ایکس، میکروسکوپ الکترونی و سایر روش ها نشان داد که این اشیاء در اصل تا حد قابل توجهی طلاکاری شده بودند و هر چهار مورد از مس استخراج شده از کوه های واقع در اسلواکی ساخته شده اند.

بعلاوه تجزیه و تحلیل شکل آنها براساس مدل های سه بعدی مجازی نشان داد که بعضی از سگک ها از یک کارگاه یا از یک قالب واحد ساخته شده اند.

به گفته محققان شباهت چشمگیر این اشیاء به یکدیگر به وجود یک فرقه بت پرست که پیشتر ناشناخته بود، اشاره دارد که مردم نقاط مختلف را در اوایل قرون وسطی به هم مرتبط میکرد.

معین نیست که مار یا اژدها و موجودی شبیه قورباغه دقیقا چه معنایی دارد، اما محققان خاطرنشان کردند که مبارزه با یک مار یا اژدها در افسانه های مرتبط با مفهوم خلقت در بت پرستان رایج است.

منبع: همگردی

به "کشف یک سگک کمربند قرون وسطایی در جمهوری چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سگک کمربند قرون وسطایی در جمهوری چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید