پوتین: آمریکا کودتای اوکراین را سازماندهی و هماهنگ کرد

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از الجزیره، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مطلبی که برای روزنامه آلمانی زبان دای زِیت و به مناسبت هشتادمین سالروز تهاجم نظامی آلمان به خاک شوروی سابق در جریان جنگ جهانی دوم نوشت، سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور وقت اوکراین در جریان ناآرامی های سال 2014 را کودتای مسلحانه و ضدِّ قانون اساسی خواند.

پوتین: آمریکا کودتای اوکراین را سازماندهی و هماهنگ کرد

وی در این مطلب نوشت که ناآرامی های سال 2014 در اوکراین و برکناری اجباری یانوکوویچ از قدرت نتیجه کودتایی بود که از سوی ایالات متحده و با حمایت متحدان اروپایی واشنگتن هماهنگ و سازماندهی شده بود.

در واقع، مسکو ظرف سال های گذشته همیشه ایالات متحده را عامل تحریک و تشدید ناآرامی ها در اوکراین می داند؛ کشوری همجوار که از زمان برکناری یانوکوویچ رهبر هوادار روسیه این کشور از قدرت، روابط پرتنشی را با مسکو تجربه می نماید.

این در حالی است که روسیه پس از سرنگونی دولت وقت اوکراین در سال 2014، منطقه شبه جزیره کریمه در دریای سیاه را به خاک خود الحاق و حمایت خود را از گروه های جدایی طلب در شرق اوکراین شروع کرد.

پوتین در ادامه مطلب خود می نویسد که پویایی دوران پسا جنگ سرد که یک انتخاب ساختگی میان جانبداری از غرب یا روسیه را در برابر کشورها قرار داد، تراژدی اوکراین را رقم زد. وی در ادامه نوشت: چرا ایالات متحده یک کودتا ترتیب داد و چرا کشورهای اروپایی به طور ضعیفی از آن حمایت کردند و به اختلاف در خاک اوکراین و صرفنظر کردن از کریمه دامن زدند؟

رئیس جمهور روسیه در ادامه می افزاید که اکنون کل نظام امنیتی اروپا به طور جدی رو به انحطاط است. تنش ها تشدید یافته و خطرات یک مسابقه تسلیحاتی جدید جنبه عینی می یابد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پوتین: آمریکا کودتای اوکراین را سازماندهی و هماهنگ کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: آمریکا کودتای اوکراین را سازماندهی و هماهنگ کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید