مشاور سیاه پوست جانسون استعفا داد

به گزارش وبلاگ آوا، یک روز پس از انتشار گزارش جنجالی دولت انگلیس درباره نفی نژادپرستی در این کشور، مشاور سیاه پوست نخست وزیر انگلیس گفت که از مقام خود کناره گیری می کند.

مشاور سیاه پوست جانسون استعفا داد

ساموئل کاسومو مشاور ویژه بوریس جانسون در امور جوامع مدنی قرار است ماه می یعنی یک ماه دیگر از سمت خود کناره گیری کند.

این تصمیم درست یک روز پس از آن اعلام می شود که کمیسیون مبارزه با نژادپرستی انگلیس در گزارشی به سفارش دولت این کشور ادعا کرده که نژادپرستی عامل اصلی نابرابری های اجتماعی در این کشور بشمار نمی رود.

در این گزارش ادعایی آمده است که انگلیس با اکثریت سفیدپوست، مسائل کمتری نسبت به دیگر کشورها با اکثریت سفیدپوست در سراسر جهان دارد. اغلب بحران ها و نابرابری های اجتماعی هم که ظاهرا به دلیل نژادپرستی بوجود آمده اند، نهایتا دلایل دیگری به جز نژادپرستی روزمره دارند.

یافته های ادعایی و عجیب کمیسیون مبارزه با نژادپرستی انگلیس، نژادپرستی ساختاری در این کشور را نفی و تصریح کرده که انگلیس باید الگوی سایر کشورهای سفید پوست در مقوله برابری نژادی باشد.

انتشار این گزارش دیروز با واکنش منفی گسترده ای از سوی اعضای حزب رقیب دولت، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر روبرو شد.

لیسا ناندی وزیر امورخارجه کابینه در سایه (حزب کارگر) به اسکای نیوز گفت: آمار بازداشت های گسترده نوجوانان و جوانان سیاه پوست و آفریقایی تبار در انگلیس کاملا خلاف ادعای دولت را ثابت می کند. آمارها نشان می دهند که کشور ما همچنان درگیر یک نژادپرستی ساختاری و ریشه دار است.

حلیمه بیگم رئیس یکی از سازمان های مبارزه با نژادپرستی در انگلیس هم این یافته ها را کاملا ناامید کننده خواند و گفت که شهروندان غیرسفیدپوست و خصوصا سیاه پوستان 4 برابر بیش از بقیه در معرض تبعیض و نابرابری های اجتماعی قرار می گیرند

امروز هم شورای مسلمانان بریتانیا با صدور بیانیه ای شرح داد که انتشار این گزارش به انکار کنندگان معضل نژادپرستی کمک می کند. این شورا که حدود 500 مسجد و مرکز اسلامی را تحت پوشش دارد خواستار ملاقات با بوریس جانسون شده تا درباره علت نپرداختن به مقوله اسلام هراسی پاسخ دهد.

همچنین دیوید لمی وزیر دادگستری کابینه در سایه می گوید که گزارش یاد شده توهین به افراد رنگین پوست است و دیان آبوت وزیر کشور کابینه در سایه به شبکه خبری اسکای گفته که این گزارش بیشتر جنبه سیاسی داشت تا تحقیقاتی. وی شرح داد که این سند به جای ارائه راهبرد به سمت جلو، ما را به گفتمان نابرابری نژادی نزدیک کرد.

اعتراض ها به گزارش دولت جانسون همچنان ادامه دارد و دیروز یک مقام دفتر نخست وزیری ادعا کرد که نظرات مطرح شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. با این حال دفتر بوریس جانسون ارتباط استعفای ساموئل کاسومو با انتشار گزارش نژادپرستی را رد کرده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "مشاور سیاه پوست جانسون استعفا داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور سیاه پوست جانسون استعفا داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید