مشاهده یک خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان

به گزارش وبلاگ آوا، مشاهده این خانواده یوز در این فصل یک خبر خوش برای دوستداران حیات وحش و خصوصا این گونه در خطر انقراض است.

مشاهده یک خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان

مدیرکل محیط زیست استان سمنان از مشاهده یک ماده یوز به همراه سه توله اش در مهمترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی اطلاع داد.

بهرامعلی ظاهری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: خوشبختانه توله یوزهای این ماده یوز بزرگ هستند و تصویر نشان دهنده این است که این ماده یوز توله هایش را به استقلال غذایی رسانده است.

وی با بیان اینکه این خانواده یوز در حوالی عباس آباد رویت شدند ادامه داد: این یوزها قصد ورود به منطقه حفاظت شده توران را داشتند و انتظار می رود که تصاویر دیگری از این خانواده در منطقه حفاظت شده توران به وسیله دوربین های تله ای ثبت گردد.

وی توران را مهمترین و غنی ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران و دنیا برشمرد و گفت: بیشترین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این زیستگاه مهم قرار گرفته است.

ظاهری با بیان اینکه در این زیستگاه طعمه های مناسبی برای یوز وجود دارد اضافه نمود: مشاهده این خانواده یوز در این فصل یک خبر خوش برای دوستداران حیات وحش و خصوصا این گونه در خطر انقراض است.

مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به کیفیت تصاویر این یوزها ادامه داد: با توجه به کیفیت پایین تصاویر و تصویربرداری از فاصله دور فعلا معین نیست این یوزها از یوزهای شناسنامه دار و رویت شده قبلی است یا برای اولین بار تصویربرداری شدند.

وی با اشاره به مشاهده این خانواده پرجمعیت یوز در محور پرتردد عباس آباد گفت: متاسفانه تا به امروز تصادفات زیادی در این محور منجر به تلف شدن یوزها شده است.

وی با اشاره به کوشش محیط زیست برای حفاظت بیشتر و ایمن سازی این محور اظهار کرد: نصب تابلوهای متعدد هشداردهنده و تاباندن نور به محور و افزایش روشنایی و...از جمله اقداماتی است که برای کاهش سوانح در این محور اجرا شده است.

منبع: عصر ایران

به "مشاهده یک خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده یک خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی در سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید