مارمولک الهام بخش دست رباتیک شد!

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از نیواطلس، دست های رباتیک به طور معمول 2 گروه هستند که بعضی از آنها اشیا را محکم کنترل می نمایند و بعضی دیگر اشیای ظریف را بسیار سبک کنترل می نمایند. درهمین راستا یک دست رباتیک کشاورزی با الهام از مارمولک ساخته شده که هر دو قابلیت مذکور را دارد.

مارمولک الهام بخش دست رباتیک شد!

3 مهندس دانشگاه استنفورد ربات مذکور را برای کنترل طیف وسیعی از اشیا ابداع نموده اند که 4 انگشت دارد. این انگشتان می توانند با یاری چند تاندون داخلی دور شی را احاطه نمایند. در هریک از بندهای انگشت پد الاستومری وجود دارد که با توجه به پاهای مارمولک مدلسازی شده تا بتواند اشیای ظریف مانند گوجه فرنگی را بدون ایجاد فشار زیادی کنترل کند.

پاهای مارمولک با یاری میلیون ها برجستگی میکروسکوپی و مو مانند به سطوح مختلف می چسبند. این پیوند موقت با سطح در مقیاس مولکولی انجام می گردد که به نیروهای واندروالسی مشهور هستند. معمولاً نیروهای بین مولکولی به نام نیروهای واندروالسی مشهور هستند. هنگامی که حیوان پای خود را به جلو می برد این پیوند شکسته می گردد.

در رباتی که به تازگی ساخته شده در پدهای به کار رفته در انگشتان به جای برجستگی های مو مانند، باله های میکروسکوپی وجود دارد که نه تنها با سطح پیوند مولکولی ایجاد می نمایند بلکه حتی پس از شکسته شدن پیوند، هیچ نشانی از بقایای چسب باقی نمی ماند.

برای آنکه پدهای مذکور به سطوح خمیده بچسبند، باید ساختاری شبیه دنده داشته باشند که حتی با فشاری اندک، شی را کنترل کند. پد با یاری این تنظیمات به سطوح غیر مسطح می چسبد و به این ترتیب احتمال آسیب به شی یا سرخوردن از دست کاهش می یابد.

دست رباتیک در تست هایی که تا به امروز صورت گرفته، اشیایی بسیار ظریف مانند انگور و تخم مرغ خام را کنترل کرد و علاوه بر آن توانست اشیای سنگین تر مانند توپ بسکتبال را نیز نگه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مارمولک الهام بخش دست رباتیک شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارمولک الهام بخش دست رباتیک شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید