راکت آریان 5 به مدار زمین پرتاپ شد

به گزارش وبلاگ آوا، راکت اروپایی آریان 5 حامل سه ماهواره پس از هفته ها تاخیر به دلایل فنی و بدی آب و هوا، سرانجام به مدار زمین پرتاب شد.

راکت آریان 5 به مدار زمین پرتاپ شد

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، آریان 5 ساعت 7:04 دقیقه عصر شنبه به وقت محلی از مرکز فضایی گویان فرانسه (واقع در آمریکای جنوبی) به فضا پرتاب شد. این پنجمین پرتاب شرکت اروپایی آریان اسپیس در سال 2020 است.

عملیات پرتاب این موشک، پیش از این به دلایل فنی و همچنین بدی آب و هوا، دو بار در اواخر ژوئیه و یک بار هم در نیمه اوت به تاخیر افتاده بود. عملیات پرتاب این ماهواره بر چهارمین تلاش در دو هفته اخیر برای فرستادن آن به سمت مدار زمین محسوب می شود.

راکت آریان 5 حامل ماهواره های MEV-2 و ماهواره ارتباطاتی Galaxy 30 است که دو به شرکت اینتل ست تعلق دارند و ماهواره ارتباطاتی BSAT-4b که متعلق به شرکت سیستم پخش ماهواره ژاپن است.

ماهواره MEV-2، عمر مفید ماهواره های قدیمی را با تامین سوخت مجدد برای چند سال افزایش می دهد. MEV-2 دومین نسخه از این نوع ماهواره است که به کمک ماهواره های قدیمی اینتل ست می رود. در این ماموریت MEV-2 همچنان به سرویس دهی به ماهواره های اینتل ست ادامه خواهد داد.

در اولین اقدام تاریخی برای سوخت رسانی به ماهواره های قدیمی و افزایش عمر مفید آنها، ماهواره MEV-1 ماه فوریه با موفقیت به ماهواره اینتل ست 901 (Intelsat 901) متصل شد و برای 10 سال سوخت در اختیار آن قرار داد. امید می رود که تعمیر و سوخت رسانی به ماهواره های قدیمی تر روش ارزان قیمت تری نسبت به جایگزینی ماهواره ها در فضا باشد.

اکنون انتظار می رود ماهواره سوخت رسان MEV-2 ساخت شرکت نورثروپ گرومن، اوایل سال میلادی 2021 با ماهواره اینتل ست 1002،IS-1002 که در سال 2004 پرتاب شد، ملاقات کرده و برای سوخت رسانی به این ماهواره متصل شود.

شرکت آریان اسپیس روز هشتم ژوئیه در بیانیه ای گفت که MEV-2 از موتورهای پیشرانه و مخازن سوخت خود برای کنترل مدار ماهواره اینتل ست IS-1002 استفاده می کند.

MEV-2، ماهواره اینتل ست IS-1002 را به یک مدار زمین ثابت که در آن دور مداری ماهواره با سرعت چرخش زمین مطابقت دارد، بازمی گرداند . اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود ، MEV-2 از ماهواره اینتل ست جدا می شود تا برای ماموریت دیگری در آینده آماده شود.

همچنین دو ماهواره دیگر که برای خدمات ارتباطاتی طراحی شده اند، با راکت آریان 5 به مدار زمین ارسال شدند. شرکت آریان اسپیس ماهواره Galaxy 30 شرکت اینتل ست را به عنوان بخشی از یک پیشنهاد بزرگتر برای جایگزینی ماهواره های قدیمی North American Galaxy با راکت آریان 5 به فضا پرتاب کرد.

ماهواره Galaxy 30 و سایر ماهواره ها از این گروه، سرویس هایی نظیر پخش با کیفیت بسیار بالا و طیف وسیعی از خدمات دیگر را برای ارائه اینترنت باند پهن انجام می دهد.

و بالاخره سومین ماهواره ای که راکت آریان 5 به خود به فضا برد،ماهواره BSAT-4b ساخت شرکت ماکسار برای شرکت سیستم پخش ماهوراه ژاپن است. از این ماهواره برای خدمات هدایت (اینترنت) به خانه و نیز خدمات حمایتی از ماهواره BSAT-4a که در سال 2017 به فضا پرتاب شده بود، استفاده خواهد شد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "راکت آریان 5 به مدار زمین پرتاپ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راکت آریان 5 به مدار زمین پرتاپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید