جزئیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث، از افزایش 37 درصدی حق بیمه تا نحوه پرداخت خسارت

به گزارش وبلاگ آوا، خبرنگاران : بیمه نامه شخص ثالث از ابتدای سال جاری با تغییرات متعددی همراه بوده که از آن جمله می توان به راننده محور شدن سوابق تخفیف بیمه و افزایش 37 درصدی حق بیمه اشاره کرد.

جزئیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث، از افزایش 37 درصدی حق بیمه تا نحوه پرداخت خسارت

به گزارش وبلاگ آوا، اسفند ماه هر سال موضوع معین حق بیمه شخص ثالث مطرح می گردد و طی آن با توجه به افزایش نرخ دیه، حق بیمه هم با افزایش همراه خواهد بود.

بنا به گزارش ایرنا؛ در اسفند سال گذشته هم گفت و گو ها برای معین حق بیمه شخص ثالث انجام شد و پایان آن گونه رئیس کل بیمه مرکزی گفت، حق بیمه شخص ثالث، رشدی 37 درصدی را در سال 1400 خواهد داشت.

رشد قیمتی که به عقیده بسیاری از مالکان خودرو در شرایط فعلی اقتصاد و وجود تورم، بسیار زیاد است و این در شرایطی است که بسیاری از افراد برای حل مسائل اقتصادی، مسافرکشی و کار با ماشین را به نام شغل دوم خود انتخاب کرده اند.

افزایش حق بیمه، کمتر از رشد نرخ دیه

اگرچه وجود این مسائل بر هیچ کس پوشیده نیست اما نگاهی به فرایند معین حق بیمه شخص ثالث برای سال 1400 نشان می دهد که افزایش حق بیمه در مقایسه با رشد نرخ دیه، کمتر بوده است.

در حالی که نرخ دیه در سال 99 برای ماه های غیرحرام 330 میلیون تومان معین شده بود این رقم برای سال 1400 و برای ماه های غیرحرام 480 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. مقایسه این اعداد حکایت از آن دارد که نرخ دیه رشدی 45.5 درصدی را تجربه کرده است.

این در حالی است که نرخ حق بیمه شخص ثالث 37 درصد یعنی 8.5 درصد کمتر از حق بیمه افزایش داشته است.

در واقع افزایش 37 درصدی حق بیمه شخص ثالث در شرایطی معین شد که شرکت های بیمه گذار به دلیل رشد 100 درصدی حق خسارت تلاش می کردند تا علاوه بر رشد 45.5 درصدی دیه، 18 درصد هم از این محل به حق بیمه اضافه کنند و بر اساس پیشنهاد آنها، نرخ حق بیمه شخص ثالث به جای افزایش 37 درصدی فعلی، 63.5 درصد رشد را ثبت می کرد.

راننده محورشدن سابقه بیمه

یکی دیگر از تغییراتی که در سال 1400 در بیمه شخص ثالث ایجاد شده، راننده محور شدن سوابق بیمه است. در قانون نوی که از طریق بیمه مرکزی ابلاغ شده است، بیمه شخص ثالث به طور کامل راننده محور شده است. به این معنا که تخفیف های عدم خسارت با فروش خودرو به خریدار منتقل نمی شوند. در این قانون نو انتقال تخفیف فقط از خودروی فرد به خودروی دیگر او و از فرد به خانواده درجه یک او (والدین، همسر و فرزندان) امکان پذیر است.

همچنین اگر فرد در زمان فروش خودروی خود قصد خرید خودروی نو نداشته باشد، شرکت بیمه باید به او گواهی مبنی بر حفظ تخفیف های عدم خسارت شخص ثالث ارائه دهد تا فرد در زمان خرید خودروی نو بتواند از تخفیف های قبلی خود برای خودرو نو استفاده کند.

البته باید توجه کرد که انتقال تخفیف در صورتی ممکن است که کاربری خودروی قبلی با خودروی نو یکسان باشد.

به این ترتیب بیمه نامه های شخص ثالث خودروها حتی پس از فروش آنها تا زمان انقضای بیمه نامه معتبر بوده ولی در وقت تمدید دیگر این تخفیف اعمال نخواهد شد بلکه تخفیف به فروشنده برمی گردد و خریدار باید بیمه نامه نو بخرد آن هم بدون تخفیف یا این که از تخفیف های خودش استفاده کند.

پیش از این هم، رئیس کل بیمه مرکزی از امکان انتقال تخفیف بیمه نامه شخص ثالث خودروها خبر داده و سقف تخفیف بیمه شخص ثالث را 70 درصد گفت و گفت: طبق قانونی که در سال 95 با 16 آیین نامه اجرایی تهیه و در سال 97 تصویب شد همه شرکت های بیمه ای موظف به اجرای این قانون شدند اما برخی از اجرای آن سر باز زدند.

در واقع از این پس، تخفیف بیمه روی پلاک خودروها اعمال می گردد و استفاده از این تخفیف محدودیت زمانی ندارد و منقضی نخواهد شد وحتی اگر نیروی انتظامی به ابطال پلاک خودرو اقدام کند، تخفیف آن در پفراینده مالکیت صاحب پلاک ثبت می گردد.

نحوه پرداخت خسارت در قانون نو بیمه شخص ثالث

این اقدام اگرچه برای تشویق رانندگان برای رعایت فرهنگ رانندگی است اما نگرانی هایی را هم در جامعه ایجاد کرده است. یکی از این نگرانی ها این است که با توجه به راننده محور شدن بیمه، در صورتی که فردی به جز مالک، راننده خودرو باشد و تصادفی رخ دهد، بیمه خسارت را پرداخت نکند.

در جواب باید گفت که خسارت در صورتی که فردی با گواهینامه معتبر رانندگی پشت فرمان باشد - فارغ از اینکه مالک باشد یا خیر- از سوی شرکت بیمه پرداخت می گردد زیرا این ماشین است که بیمه شده است.

اما در مورد سابقه بیمه و تخفیف آن، با وقوع تصادف اگر مالک، راننده باشد سابقه تخفیف بیمه وی و در صورتی که فرد دیگری رانندگی کند، سابقه بیمه هر دو پاک می گردد.

همچنین از آنجا که ممکن است بیش از یک نفر به صورت مداوم از یک خودرو استفاده کنند، امکان ثبت گواهینامه برای چند نفر در یک پلاک برای سابقه بیمه امکان پذیر شده است. اگر خودرو تصادفی نداشته باشد برای تمامی این افراد سابقه تخفیف لحاظ خواهد شد و در صورتی که تصادفی رخ دهد و مدارک شناسایی راننده ثبت شده باشد، تنها سابقه تخفیف بیمه آن فرد صفر می گردد.

در واقع، ثبت جنسیت، تصویر گواهینامه و کارت ملی راننده در سیستم ثبت بیمه ای صرفاً برای شفافیت موضوع است و ارتباطی با پرداخت خسارات خودرو ندارد زیرا خسارات بیمه ای به خودرو تعلق می گیرد نه راننده، در ضمنً ثبت نشدن برخی اطلاعات ممکن است به دلیل بروز مسائل اینترنتی و سامانه ای باشد که با صرف اندکی وقت و تأمل و تأخیر این مشکل هم رفع می گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "جزئیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث، از افزایش 37 درصدی حق بیمه تا نحوه پرداخت خسارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مهم از آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث، از افزایش 37 درصدی حق بیمه تا نحوه پرداخت خسارت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید