ثبت اختراع کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات طلا

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، کیت رنگ سنجی که برپایه نانوذرات طلا ساخته شده است، امکان تشخیص دقیق و سریع کیفی و کمی یون نیتریت را فراهم می کند.

ثبت اختراع کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات طلا

فروغ قاسمی عضو هیأت علمی بخش نانوتکنولوژی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مخترع این کیت گفت: نیتریت از جمله ترکیبات نیتروژنه است که علی رغم مفید بودن در سطوح کم در غلظت های بالا، اثرات بسیار نامطلوبی بر محیط زیست، سلامت انسان و دیگر موجودات زنده دارد و از این رو، کنترل دقیق، سریع و در محل نیتریت، حائز اهمیت است.

وی شرح داد: روش های آزمایشگاهی با وجود حساسیت بالا به دلیل گران بودن، زمانبر بودن و نیاز به اپراتور آموزش دیده، چندان رضایت بخش نیستند و بنابراین لازم است روش های ساده، کم هزینه، دارای حساسیت ذاتی بالا و با قابلیت پاسخ سریع و با کاربری آسان توسعه یابند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه با بیان این که روش های رنگ سنجی مبتنی بر نانوذرات پلاسمونیک به ویژه نانومیله های طلا به دلیل ویژگی های مطلوب شیمیایی و نوری نسبت به روش های دیگر برتری دارند، گفت: حسگر طراحی شده در این اختراع بر اساس برهمکنش نانوحسگر پلاسمونی و نیتریت عمل می کند که به صورت تغییر رنگ و طیف، تشخیص کیفی و کمی یون نیتریت را میسر می کند. در این اختراع از نانوذرات طلا با ساختار میله ای شکل به عنوان عنصر شناساگر و از اکسیداسیون نانوذرات به عنوان مکانیسم سنجش استفاده شده است.

به گفته دکتر قاسمی، تشخیص کیفی بر اساس مشاهده گستره وسیعی از رنگ ها شامل قهوه ای، سبز، آبی، بنفش، صورتی و آبی است؛ بنابراین این امکان وجود دارد که با چشم غیرمسلح و در محل از مقادیر نیتریت در نمونه های حقیقی مطلع شویم. تشخیص کمی نیز بر اساس طیف های اسپکتروفتومتری و با استفاده از منحنی کالیبراسیون می باشد.

وی با بیان این که کارایی عملی حسگر پیشرفته در مشخص نیتریت و نیترات در نمونه های آب، عصاره خاک و محصولات غذایی تأیید و کیت ساخته شده بر این اساس به عنوان اختراع ثبت شده است، شرح داد: روش نو پیشنهادی به عنوان یک روش مناسب و قابل رقابت با سایر روش های اندازه گیری نیتریت - نیترات، معرفی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ثبت اختراع کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات طلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت اختراع کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات طلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید