تعطیلی مراکز رادیولوژی و مهاجرت مغزها، واکنش به طرح کمبود پزشک

به گزارش وبلاگ آوا، عضو شورای عالی نظام پزشکی، نسبت به تعطیلی مراکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی و مهاجرت پزشکان هشدار داد.

تعطیلی مراکز رادیولوژی و مهاجرت مغزها، واکنش به طرح کمبود پزشک

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ آوا، انجمن رادیولوژی ایران، دکترعبدالرسول صداقت، در حاشیه مراسم روز جهانی رادیولوژی، با اشاره به آثار تورم و مسائل مالی بر مراکز رادیولوژی و تشخیصی در کشور، گفت: این شرایط باعث شده دو اتفاق در این بخش از نظام سلامت کشور رخ دهد. اول اینکه بعضی از این مراکز به سمت تعطیلی می فرایند و دوم اینکه، در کنار این تعطیلی ها شاهد مهاجرت مغز ها از کشور هستیم.

رئیس نظام پزشکی کرج ادامه داد: بدون تعارف بگویم که دولت دارد کمبود های خودش را از اقشار مختلف و به ویژه از پزشکان تأمین می نماید.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران، با تاکید بر اهمیت نیروی انسانی در پیشرفت نظام سلامت، گفت: ما اگر نیروی انسانی در کشور نداشته باشیم و پیشرفته ترین تجهیزات را داشته باشیم، هیچ فایده ای ندارد.

وی اضافه کرد: در گیر و دار چنین مسائلی در حوزه سلامت کشور، شاهد هستیم که تعدادی از نمایندگان مجلس، طرحی را ارائه می دهند که فکر می نمایند با افزایش تعداد دانشجوی پزشکی می توانند مسائل کشور را حل نمایند. در حالی که همین الان، پزشکان کشور به خصوص پزشکان عمومی، نه عایدی مناسبی دارند و نه از حرمت کافی برخوردارند.

صداقت ادامه داد: نمایندگان پیشنهاد دهنده طرح افزایش دانشجوی پزشکی، فکر می نمایند با افزایش تعداد دانشجو مشکل حل می گردد. در حالی که هر یک دانشجو که وارد دانشگاه می گردد، به امکانات آموزشی احتیاج دارد، در حالی که همین الان مراکز تربیت پزشک ما تکمیل هستند.

وی اضافه کرد: با این روش، سواد پزشک آینده را کاهش می دهیم و خصوصاً اینکه به صورت سهمیه ای باشد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی تاکید نمود: فردی که از نظر ذهنی آمادگی ورود به رشته پزشکی را نداشته باشد، او هرگز یک پزشک خوب نمی گردد.

صداقت به ظرفیت پذیرش دستیاران تخصصی در امسال اشاره نمود و اضافه کرد: ظرفیت پذیرش دستیاران تخصصی در خیلی از رشته ها تکمیل نشده است، در حالی که زمانی التماس می کردند که متخصص شوند. اما الان علاقه ای وجود ندارد، برای اینکه آینده ای برای خودش متصور نیست.

وی گفت: وقتی خط فقر در کشور 10 تا 12 میلیون تومان است، چه ضرورتی دارد که یک نفر بیایید 12 سال درس بخواند و حقوقی را بگیرد که یک راننده تاکسی الکترونیکی کسب می نماید.

صداقت اضافه کرد: از سوی دیگر، مسائل دیگری هم رخ می دهد که مسئولان توجه نمی نمایند و آن، دخالت یک سری افراد بدون تخصص در مسائل و موضوعات دارویی بیمار است که ما شاهد هستیم در فضای مجازی رخ می دهد که امیدوارم وزیر بهداشت، رئیس کل سازمان نظام پزشکی و…، به این مسائل توجه نمایند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی به اجرای طرح نسخه الکترونیک در کشور اشاره نمود و گفت: آن طور که عنوان شده است، این طرح از اول آذر برای بعضی مراکز و از اول دی ماه 1400 برای کل مراکز اجرا گردد. در حالی که زیرساخت ها برای اجرای این طرح کامل و آماده نیست و می تواند مسائلی به وجود بیاورد.

صداقت اضافه کرد: این قبیل مسائل و مسائل نشان می دهد که بین قانونگذار و مجریان قانون، یک فاصله و حفره عمیق وجود دارد که نتیجه آن، تربیت پزشک کم سواد خواهد بود و اینکه بیمار ما به علت مسائل زیرساختی در جهت اجرای نسخه الکترونیک، مجبور گردد آزاد حق ویزیت بدهد و دارو تهیه کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تعطیلی مراکز رادیولوژی و مهاجرت مغزها، واکنش به طرح کمبود پزشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی مراکز رادیولوژی و مهاجرت مغزها، واکنش به طرح کمبود پزشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید