تعداد ثابت جمعیت عشایری در کشور تا به امروز

به گزارش وبلاگ آوا، خبرنگاران/خراسان شمالی قائم مقام سازمان عشایری کشور گفت: قدر مطلق تعداد جمعیت عشایری از سالیان دور تا به امروز ثابت بوده است.

تعداد ثابت جمعیت عشایری در کشور تا به امروز

علائی مقدم در گفت و گو با وبلاگ آوا، اظهارکرد: در حال حاضر یک میلیون و 200هزار نفر جمعیت عشایری کشور است که این تعداد در قالب 218 هزار خانوار و 522 طایفه مستقل هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه زندگی عشایری مبتنی بر سه اصل است، افزود: زندگی مبتنی بر کوچ، کوچ رو بودن و از یک طایفه و یا ایل بودن این سه اصل را شامل می شود.

علائی مقدم با تاکید بر اینکه یکجانشینی عشایر یک دست آورد نیست، ادامه داد: عشایر به معنای تحرک است و زمانیکه عشایر یک جا بنشینند و کد روستایی دریافت کنند، از زندگی یکجانشینی خارج شده اند.

وی شرح داد: اما تعدادی از خانواده ها که قصد داشته باشند تا یکجانشین شوند و دیگر تمایلی به زندگی عشایری نداشته باشند، هیچ اجباری بر عشایری زندگی کردن آن ها وجود ندارد.

قائم مقام سازمان عشایری کشور در ارتباط با عشایر نیمه کوچ رو نیز خاطرنشان کرد: نیمه کوچ رو یک واژه اضافه است و عشایر نیمه کوچ روی وجود ندارد.

وی با اشاره به ایجاد کانون های عشایری شرح داد: این کانون ها در مناطق مختلف ایجاد شده و یا در حال ایجاد است تا زمانیکه در ییلاق و یا قشلاق شرایط برای زندگی کردن از لحاظ امکانات و ... مهیا نبود آن مدت از زمان را در آن محل سپری کنند تا زمان کوج فرا رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تعداد ثابت جمعیت عشایری در کشور تا به امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد ثابت جمعیت عشایری در کشور تا به امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید