بازی های فکری برای بیماران آلزایمری

به گزارش وبلاگ آوا، مقابله با از دست دادن حافظه مرتبط با آلزایمر می تواند برای بیماران مشکل باشد. در این جا چند بازی فکری برای بیماران آلزایمری را بیان می کنیم که می تواند مغز آن ها را تحریک نموده و به فعال ماندن آن یاری کند.

بازی های فکری برای بیماران آلزایمری

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

مقابله با از دست دادن حافظه مرتبط با آلزایمر می تواند برای بیماران مشکل باشد. در این جا چند بازی فکری برای بیماران آلزایمری را بیان می کنیم که می تواند مغز آن ها را تحریک نموده و به فعال ماندن آن یاری کند.

بیماری آلزایمر یک بیماری مخرب سلول های مغزی بوده که منجر به از دست دادن حافظه می گردد. این بیماری منجر به زوال عقل شده که بر عملکرد مغز در رابطه با گفتار، زبان، تصمیم گیری، قضاوت، تفکر و ادراک تاثیر می گذارد. این بیماری در افراد بالای 65 سال شایع تر بوده و تا به امروز هیچ درمانی برای آن ارائه نشده است. تنها روش درمان کند کردن فرایند پیشرفت بیماری می باشد. بعضی مواقع مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر می تواند به یک چالش برای خانواده و به ویژه در مراحل پیشرفته این بیماری تبدیل گردد.

بازی های فکری برای بیماران آلزایمری

زوال عقل چیزی جز پیر شدن سلول های مغز که به تدریج باعث توقف عملکرد مغز می گردد، نیست. به منظور پیشگیری از پیری زودهنگام سلول های مغز، همه ما احتیاج به فعال نگه داشتن مغز و تحریک آن داریم. اما سوال این است که چگونه می توان مغز را درگیر و فعال نگه داشت؟ میزان بهینه تحریک روانی چقدر است؟ بازی های فکری یک روش آسان و سرگرم کننده به منظور فعال نگه داشتن ماده خاکستری مغز می باشد. تحقیقات نشان داد که بازی های خاصی می تواند به بهبود مهارت های حافظه و مقابله با از دست دادن حافظه در بیماران آلزایمری یاری کند. بنابراین، در صورتی که دوست شما مبتلا به آلزایمر است، بازی های فکری نه تنها به مقابله با فراموشی او یاری می نماید، بلکه باعث برقراری ارتباط محبت آمیز با شما هم می گردد.

یافتن جفت

یافتن جفت یک بازی جالب بوده که می تواند با یاری کارت های تصویری انجام گردد. کارت های تصویری که دارای تصاویری جفت هستند، را دریافت کنید. این کارت ها را به صورت روبه پایین قرار دهید. اجازه دهید تا بیمار این کارت ها را یک به یک برداشته و تصاویر پشت آن ها را نگاه نموده و سپس دوباره آن ها را به صورت وارونه قرار دهید. هدف این کار یافتن همه جفت تصاویر در اسرع وقت می باشد. برای انجام این کار، بیمار باید تصویری را که دیده به خاطر داشته باشد به طوری که جفت کارت ها را سریعا به محض تماشا تشخیص دهد، او باید قادر به یافتن کارت هایی که اولین بار آن ها را مشاهده نموده باشد. برای آغاز، تعداد کمی کارت را استفاده نموده و همچنان که مهارت های فرد در انجام این بازی بهبود یافت، می توانید به تعداد کارت ها اضافه کنید.

این بازی می تواند به وسیله تطبیق نام افراد با تصاویر آن ها هم انجام گردد. همه شما احتیاجمند جمع آوری تصاویر افراد می باشد که هم می تواند اعضاء خانواده و یا افراد مشهور باشد و نام آن ها را بر روی تکه های جداگانه کاغذ بنویسید. هنگامی که این کار انجام شد، کارت تصویر را نگه داشته و نام ها را را بالای آن قرار دهید. حالا، از بیمار بخواهید که کارت ها را بردارد و هر کدام را کنار تصویر مربوط به آن قرار دهد. شما می توانید از تصاویر مکان ها و یا تصاویر حیوانات هم برای انجام این کار بهره ببرید.

تکرار لیست

این بازی را همه ما در طول دوران کودکی انجام داده ایم، و می تواند یک فعالیت جالب و سرگرم کننده برای بیماران آلزایمری به تعداد رود. آغاز این بازی با گروه های دو یا چهار نفره انجام می گردد. بازیکن با گفتن یک کلمه بازی را آغاز می نماید. حالا، بازیکن دوم گروه کلمه گفته شده بازیکن اول را می گوید و کلمه دیگر را به آن اضافه می نماید. به این ترتیب، لیستی از کلمات ایجاد شده و هر بازیکن هر یک از کلمات این لیست را به نوبت بیان نموده و به این ترتیب کلمات جدیدی به لیست اضافه می گردد. این یک بازی فکری خوب بوده که احتیاجمند تمرکز بازیکنان وجود دارد. شما می توانید با کلماتی مانند نام های میوه ها یا گل ها و غیره هم این بازی را آغاز کنید. روش دیگر برای انجام این بازی این است که لیستی از کلمات را تهیه نموده و از دوست خود بخواهید تا آن ها را به یاد داشته باشد.

آهنگ

این بازی واقعا جالب می باشد. شما می توانید از فرد بخواهید تا آهنگ را با نگاه کردن به ویدئوی آن و یا گوش کردن به نسخه بدون کلام آن تشخیص دهد. شما می توانید به آسانی این آهنگ را از اینترنت دانلود کنید. با این حال، انتخاب آهنگ های درست به منظور حفظ علاقه فرد به این بازی ضروری می باشد. برای این کار، شما می توانید از آهنگ های مورد علاقه فرد استفاده نموده و با این که آهنگ هایی را از سبک های مورد علاقه او انتخاب کنید. روش دیگر به منظور انجام این بازی انتخاب جملات تصادفی از آهنگ و تشویق فرد به یاداوری ادامه کلمات آهنگ می باشد.

پازل

بازی پازل روش دیگر به منظور بهبود قدرت حافظه و حفظ حافظه بیماران آلزایمری می باشد. پازل را با قطعات ساده آغاز کنید و سپس تعداد قطعات را بیشتر کنید. در ابتدا اجازه دهید تا فرد نگاه کاملی با تمام تصادیر بیندازد و سپس از فرد بخواهید تا قطعات به هم ریخته را مرتب کند، در طول این بازی شما می توانید در صورت احتیاج از دوستان خود یاری بگیرید.

تفاوت ها را شناسایی کنید.

این یک تمریز مفید برای حافظه می باشد. جفت تصاویر را که ظاهرا به جز تفاوت های جزئی کوچک، تفاوت دیگری با هم ندارند را انتخاب کنید. در آغاز این کار یکی از تصاویر را به بیماران آلزایمری نشان دهید و از او بخواهید تا آن را به دقت نگاه کند. پس از انجام این کار، تصاویر را از او دور نموده و تصویر دیگری را به او نشان دهید. حالا از او بخواهید تا تفاوت های موجود در عکس ها را به خاطر بیاورد.

بستن چشم ها

این بازی یک بازی فکری موثر برای بیماران آلزایمری بوده که در آن شما سوالاتی را از بیمار می پرسید. ممکن است سوال کنید که این بازی چگونه به بیمار یاری خواهد نمود. خب، هنگام سوال پرسیدن از بیماران چشم های او را ببندید. اول، شما از بیمار درخواست کنید تا به محیط اطراف خود به دقت نگاه کنید و سپس هنگامی شخص چشم های خود را بست، سوالاتی را درباره جزئیات محیطی که مشاهده نموده از او بپرسید. برای مثال، در صورتی که شما در پارک هستید، می توانید از او نام درختان اطراف پارک، رنگ نیمکت ها، نام گل های موجود در پارک و غیره را سوال کنید.

علاوه بر انجام بازی های فکری، بیماران آلزایمری را باید به زندگی اجتماعی و ارتباط برقرار کردن منظم با همسایه ها و خویشاوندان تشویق کرد. شما باید بیماران آلزایمری را به فعالیت های منظم مانند با هم رفتن به خرید و خواندن روزنامه با او تشویق کنید. مهم این است که او را به فعالیت های ورزانه وادار کنید. با وجود همه موارد بالا، افراد آلزایمری احتیاج به توجه، عشق و مراقبت هم شما دارند.

منبع: راسخون

به "بازی های فکری برای بیماران آلزایمری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی های فکری برای بیماران آلزایمری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید