اسرار جعبه سیاه هواپیماها!

به گزارش وبلاگ آوا، 6 راز جعبه سیاه هواپیما

تا به حال به این فکر کردید که چرا وقتی یک هواپیما سقوط می نماید، دنبال جعبه سیاه آن هستند؟ یااین که اگر جعبه سیاه یک هواپیما آن قدر مقاوم است که در برابر هر اتفاقی، با هر شدت و صدمه ای دوام می آورد ولی دیگر قسمت های هواپیما یا در کل خود هواپیما، آن دوام و مقاومت را ندارد؟ رازهایی درباره جعبه سیاه هواپیماها وجود دارند که ما تا به حال نمی دانسته ایم. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا با هم این رازها را کشف کنیم.

اسرار جعبه سیاه هواپیماها!

کمدین معروف، جورج کالین در قالب یک برنامه طنز تلویزیونی درباره مسئله اظطرابش در سفر رو به دوربین تلویزیون گفت که: به نظر شما چرا کسانی که هواپیمارا می سازند، مقاومت جعبه سیاه برایشان بیشتر از خود هواپیما، اهمیت دارد؟ این کمدین در واقع سوال عجیبی که شاید فکر خیلی ها را درگیر نموده است را در قالب طنز اعلام کرد اما در واقع حقیقت این است که مهندسی جعبه های سیاه بسیار فرق دارد و با مهندسی ساخت هواپیما، تفاوت دارد. به صورت ناخودآگاه شاید هر وقت که مسافرتی با هواپیما داشتید به این مسئله فکر کردید یا خواهید داشت، اما این توصیه را از ما بپذیرید، هرگز آن را با مسافر یا همراهی که در جایگاه کناری شما نشسته است، مطرح نکنید. اما صادقانه بگوییم که فکر شما را در هنگانم پرواز تا زمان فرود مشغول می سازد و سوالات جالبی برایتان مطرح می گردد. با پیشرفت تکنولوژی، پیش بینی می گردد که به زودی استفاده از جعبه سیاه در هواپیماها منسوخ گردد اما حتی همین حالا هم فقدان پیدا شدن این دستگاه در حادثه سقوط هواپیمای مالزی در اقیانوس هند در سال 2014، یکی از سوالات بی پاسخ کارشناسان صنعت هواپیمایی است.

جعبه سیاه چیست؟

جعبه سیاه، نام مستعار وسیله است که ضبط نماینده اطلاعات پرواز است و با پارامترهای خاصی که دارد، در طول پرواز اطلاعات را ذخیره می سازد. با بروز هر سانحه ای بر یک هواپیما، سوالات زیادی مطرح می گردد که پاسخ تک تک این سوالات را مهندسین و کارشناسان مربوطه، از این جعبه استخراج می نمایند. برای سبک بودن وزنش، از فلز آلومینیوم در ساخش استفاده است. سیستم جعبه سیاه، برخلاف نامش بدنه سیاهی ندارد که ما در ادامه برای ما علت آن را بازگو خواهیم کرد. هر کدام از این سیستم ها قیمتی معادل 10 تا 15 هزار دلار دارند.

جعبه سیاه، سیاه رنگ نیست

هنگام بروز سانحه برای هواپیما، در اثر خسارات سقوط یا آتش سوزی، خیلی از قطعات قابل تشخیص نیستنند. به همین علت برای تسریع در پیدا شدن این جعبه، بدنه آن به رنگ نارنجی شبرنگ، قرمز و یا فسفری است تا انعکاس رنگش و تلاقی آن با کمترین میزان نور، توجه افراد را به خودش جلب کند و در نهایت سریع تر پیدا گردد. اصطلاح جعبه سیاه، نامی است که برای اولین بار، ماتا هاری در سال 1942، بر روی این دستگاه گذاشت و پس از آن رسانه ها و مهندسین پرواز از آن به صورت مدام استفاده کردند و امروزه کاملا به این نام تغییر نام داده است

عمر بالایی دارند!

به گفته کورتیس رایت، سازنده هواپیما، این دستگاه عمر بسیار طولانی دارد و حتی در صورت صدمه هواپیما، پس از این که اطلاعات آن تخلیه شد، قابلیت استفاده مجدد را دارد و عمر بسیار بالایی برای استفاده دارد. هنگامی که بوئینکگ 707، عرضه شد، از نوار مغناطیسی استفاده شد که با صدای خلبان و بزار پرواز کابین خلبان، صداهایی ترکیبی فراوری نموده بود اما، امروزه از کارت های حافظه ای استفاده می نمایند که اصطلاحا به آن ها تکنولوژی جامد گفته می گردد و بسیار قابل اعتماد است

جعبه سیاه ها، مقاومت بسیار بالایی داند

جعبه سیاه ها قبل از این که در هر هواپیما نصب شوند، آزمایشات سنگین و سختی را پشت سر می گذارند و در آن صورت اجازه نصب ،پیدا می نمایند. مقاومت در برابر آب نمک، خوردگی شیمیایی، ضربه، و فشار عمق های دریایی، مقاومت آهنین در برابر دستگاه ای نفوذی، آتش سوزی نمومه ای از این آزمایشات مقاومت سنجی هستند. به گفته نوردون، حافظه ، مهمترین عضو محافظت شده در این دستگاه است.

فرانسه، دومین زبان این دستگاه است

دومین زبان این دستگاه به خاطر نفوذ فرانسوی ها در صنعت هواپیمایی، فرانسوی است و حتی برای امتحان حافظه دستگاه، بعضی اوقات دستورات را به زبان فرانسوی نیز تکرار می نمایند. با این که بارها به این مسئله، سازمان رسمی هواپیمایی (ICAO)، اعتراض صادر نموده و حکم گرفته است، اما همچنان این فرایند ادامه دارد.

هر کسی می تواند جعبه سیاه خودش را داشته باشد

در حال حاضر شرکت های هواپیمایی از هوش مصنوعی، به عنوان نسل تازه جعبه سیاه ها استفاده می نماینداما افرادی که تممایل دارند تا از این وسیله داشته باشند، در بازار سیاه می توانند با پرداخت 30 هزار دلار یکی از آن دستگاه های عجیب و مرموز را داشته باشند.

پیشرفت تکنولوژی باعث بهبود عملکرد این دستگاه می گردد

اتفاقاتی که در طول پرواز میافتد، با یک سری فرمول ها و الگوریتم ها، کد گذاری می شوند و به صورت داده های فیزیکی ثبت می شوند و هر گاه که احتیاج باشد، از طریق کارشناسان و مهندسین پرواز، استخراج می شوند. اگر حادثه ای رخ دهد ،به طور مثال، یک ضبط استاندارد که همه مراحل آزمایش تشخیص استحکام را گذرانده است، به زیر آب می رود، چراغ موقعیت مکانی فعال می گردد و یک سیگنال فراصوتی را برای مدت 30 روز از خود منتشر می نماید. البته با پیشرفت علم و تکنولوژی این زمان به 90 روز، بی وقفه تغییر یافته است. حتی جعبه سیاه های با تکنولوژی هوش مصنوعی، امروزه به ما این قدرت را می دهند تا هر آن چه که دقیقا در کابین خلبان رخ داده است را ببینیم که به آن تکنولوژی ضبط تصاویر هواپیما Airborne Image Recorder می گویند. این قابلیت، در هر ثانیه با کیفیت HD، در 4 فریم عکس می گیرد و همه چیز را دقیقا از 4 زاویه ذخیره می نماید. علاوه بر ذخیره سازی صدا در جعبه سیاه، امکان نگه داشتن تصاویر هم به وجود آمده است.

منبع:.cntraveler.com

منبع: الی گشت

به "اسرار جعبه سیاه هواپیماها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرار جعبه سیاه هواپیماها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید