اذعان مدیرکل آژانس بین المللی اتمی به مهارت های هسته ای ایران، بازرسان دائماً در ایران هستند

به گزارش وبلاگ آوا، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برنامه هسته ای ایران را نسبتاً توسعه یافته ارزیابی و با تأکید بر اینکه این کشور یک چرخه کامل سوخت هسته ای دارد بر اهمیت این انرژی برای حفاظت از آب وهوا تأکید کرد.

اذعان مدیرکل آژانس بین المللی اتمی به مهارت های هسته ای ایران، بازرسان دائماً در ایران هستند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آوا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبهیی با روزنامه اتریشی دی پرسه، درباره فرایند گسترده غنی سازی اورانیوم در ایران ابراز نگرانی کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی وبلاگ آوا بخوانید. (کلیک کنید)

وی در این باره گفت: ایرانی ها غنی سازی اورانیوم را در درجه ای بسیار بالاتر از آنچه متعهد شده اند انجام می دهند و این مقدار ماه به ماه افزایش پیدا می کند.

گروسی در عین حال بر اهمیت انرژی هسته ای برای حفاظت از آب وهوا تأکید کرد.

وی برنامه هسته ای ایران را نسبتاً توسعه یافته ارزیابی کرده گفت: ایران یک چرخه سوخت هسته ای کامل دارد. ایران همه مهارت ها را دارد، بنابراین این مسئله بسیار مهم است که آژانس انرژی اتمی در آنجا حضور دارد. بدون ما جامعه بین المللی نابینا خواهد بود. بدون ما هیچ اعتمادی وجود نخواهد داشت.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد که ایران در عین حال کمیت قابل توجه (اورانیوم غنی شده) برای ساخت سلاح اتمی را در زمان حاضر ندارد.

گروسی اطمینان داد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای با وجود محدودیت های کرونایی به همه دنیا سفر می کنند، وی همچنین گفت که گروهی از بازرسان دائماً در ایران هستند.

وی درباره این نگرانی ها که به دلیل برنامه اتمی ایران یک رقابت هسته ای تسلیحاتی با عربستان شکل گیرد هم ابراز امیدواری کرد که چنین اتفاقی نیفتد.

گروسی در این باره گفت: تا به حال پادشاهی عربستان سعودی فعالیت های هسته ای کمی داشته است، به همین دلیل آن ها در زمان حاضر کمترین برنامه بازرسی را دارند. اما سعودی ها طرح های بزرگی را دارند. آن ها می خواهند ده رآکتور هسته ای و یا بیشتر را بسازند، این امر به شرط بازرسی مسئله ای ندارد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای در بخش دیگری از مصاحبه با این روزنامه اتریشی بر اهمیت انرژی هسته ای برای حفظ محیط زیست تأکید کرده گفت: انرژی هسته ای یکی از کمترین آلاینده های دی اکسید کربن را دارد و هم اکنون نقش مهمی در مبارزه با تغییرات آب وهوایی دارد.

وی افزود: انرژی هسته ای 11 تا 14 درصد تقاضای انرژی دنیای را برآورده می کند، 20 درصد در ایالات متحده آمریکا، 70 درصد در فرانسه و در آلمان هم 14 درصد. اگر همه این رآکتورها خاموش شوند فرایند تغییرات آب وهوایی تسریع می شود.

گروسی در عین حال به خطرات این صنعت هم اشاره کرده گفت: هر فعالیت صنعتی خطراتی را به دنبال دارد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اذعان مدیرکل آژانس بین المللی اتمی به مهارت های هسته ای ایران، بازرسان دائماً در ایران هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اذعان مدیرکل آژانس بین المللی اتمی به مهارت های هسته ای ایران، بازرسان دائماً در ایران هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید