3 فایده و ضرر ایستاده غذا خوردن که باید بدانید

به گزارش وبلاگ آوا، بسیاری از مردم تشویق می شوند که از سبک زندگی بی تحرک دوری نمایند، چون تأثیر منفی روی سلامتی دارد و احتمال ابتلا به چاقی و دیابت را بالا می برد. اما تأثیر آن روی هضم غذا چگونه است؟ ایستاده غذا خوردن یا راه رفتن در حین صرف غذا مضر است یا مفید؟ اگر علاقه مند هستید که پاسخ این سؤال را بدانید، ما را تا انتهای این مقاله از خبرنگاران مگ همراهی کنید.

3 فایده و ضرر ایستاده غذا خوردن که باید بدانید

تأثیر شرایط بدن روی هضم غذا

شرایط بدن در هنگام غذا خوردن می تواند روی توانایی آن در هضم غذا تأثیر بگذارد. وقتی می نشینید یا دراز می کشید، نسبت به زمانی که می ایستید، غذا با سرعت کمتری از معده تخلیه می گردد. علت این موضوع به طور دقیق معین نیست، اما به نظر می رسد که جاذبه زمین در آن نقش دارد.

در یک مطالعه، سرعت هضم در زنانی که بلافاصله بعد از غذا خوردن می نشستند یا دراز می کشیدند، آنالیز شد. زنانی که دراز کشیده بودند، در مقایسه با زنانی که نشسته بودند، تقریباً 22 دقیقه زمان بیشتری را برای هضم غذا صرف کردند.

در مطالعه دیگری، سرعت هضم در افرادی که بعد از غذا خوردن دراز کشیده بودند، نشسته بودند، ایستاده بودند یا راه رفته بودند، با هم مقایسه شد. فرآیند هضم در افرادی که بعد از غذا خوردن خوابیدند، در مقایسه با سه گروه دیگر 54 تا 102 درصد بیشتر طول کشید. از سوی دیگر در گروه چهارم که راه رفتند، سرعت هضم غذا بالاتر بود. محققان بعلاوه تأثیر ایستادن و نشستن بعد از غذا خوردن را با هم مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که ایستادن (بدون راه رفتن) سرعت هضم غذا را به مقدار ناچیزی (5 دقیقه) بالا می برد.

فواید ایستاده غذا خوردن

در برخی از افراد، ایستادن هنگام غذا خوردن به کاهش علائم رفلاکس اسید که یکی از شایع ترین مسائل گوارشی است، یاری می نماید. رفلاکس اسید یا ترش کردن زمانی اتفاق می افتد که افزایش فشار در معده به برگشت محتویات معده به سمت مری منجر می گردد. این شرایط باعث می گردد که علائمی مانند احساس سوزش در وسط قفسه سینه یا گلو، طعم ترش در دهان، آروغ زدن و… را تجربه کنید.

وقتی بلافاصله بعد از غذا خوردن دراز می کشید، خطر رفلاکس اسید افزایش می یابد. چون در این شرایط غذا و اسید می توانند به راحتی از معده شما به سمت گلو برگردند. در عوض، در هنگام ایستادن فشار کمتری به معده وارد می گردد و درنتیجه احتمال رفلاکس اسید و سوزش سر دل کاهش پیدا می نماید.

مضرات ایستاده غذا خوردن

غذا خوردن در حالت ایستاده می تواند مضراتی هم داشته باشد که عبارتند از:

باعث فراوری گاز و نفخ می گردد

از نظر فیزیولوژیکی اگر کسی هنگام غذا خوردن ایستاده باشد، با توجه به نیروی جاذبه، خون در پاهایش جمع می گردد و به همین علت روده خون کافی برای هضم غذا دریافت نمی نماید. این موضوع هضم کربوهیدرات ها را مختل نموده و باعث فراوری گاز و نفخ می گردد. علاوه بر این، ایستادن سرعت غذا خوردن و درنتیجه احتمال بلع هوا را افزایش می دهد و به همین علت گاز زیادی در شکم انباشته می گردد.

می تواند به پرخوری منجر گردد

ایستاده غذا خوردن به دلایل مختلف باعث پرخوری می گردد. اولاً ممکن است حواس شما را پرت کند که در این صورت به علت تمرکز نداشتن روی غذا احتمالاً کمتر احساس سیری می کنید. ثانیاً وقتی در حالت ایستاده غذا می خورید و راه می روید، سرعت هضم غذا و سرعت تخلیه معده بیشتر می گردد و به همین علت زودتر گرسنه می شوید.

اینکه بنشینید یا بایستید، تفاوت زیادی در سرعت هضم غذا ایجاد نمی نماید، اما اگر در حین ایستادن راه بروید، سرعت هضم به طرز چشمگیری بیشتر می گردد. راه رفتن بلافاصله بعد از غذا خوردن باعث خالی شدن معده می گردد و سرعت هضم غذا را در روده 30 درصد افزایش می دهد.

از سوی دیگر، هنگام ایستادن افزایش سرعت غذا خوردن باعث می گردد غذای شما زودتر تمام گردد. هر چقدر زمان بیشتری برای جویدن غذا داشته باشید، احتمال پرخوری کمتر است. نتایج چند مطالعه نشان داده که آهسته غذا خوردن اشتها را کاهش و احساس سیری را افزایش می دهد که این موضوع باعث می گردد در طول یک وعده غذایی کالری کمتری دریافت کنید. درست است که هنگام ایستادن کمی کالری بیشتری می سوزانید، اما این امر نمی تواند پرخوری شما را جبران کند.

کلام پایانی

اینکه در هنگام غذا خوردن بایستید یا بنشینید، به خود شما بستگی دارد. در برخی شرایط ایستاده غذا خوردن مفید و در برخی شرایط هم مضر است. نکته مهم این است با احتیاج بدن تان هماهنگ باشید و هنگام غذا خوردن عجله نکنید و حواس تان به چیزی که می خورید، باشد. افرادی که غذا خوردن آگاهانه را تمرین می نمایند، یعنی به آرامی و بدون حواس پرتی غذا می خورند، معمولاً پرخوری نمی نمایند، از غذای خود لذت بیشتری می برند و غذاهای مغذی تری را انتخاب می نمایند.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ آوا مگ را بخوانید.

منابع: livestrong, healthline

منبع: دیجیکالا مگ

به "3 فایده و ضرر ایستاده غذا خوردن که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 فایده و ضرر ایستاده غذا خوردن که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید