یحیی چیزی برای مخفی کردن ندارد

به گزارش وبلاگ آوا، دیروز مربی پرسپولیس خاطرنشان کرد سیدجلال حسینی و احسان پهلوان به دربی نمی رسند. این یعنی که پرسپولیس بدون محروم، اما با دو بازیکن مصدوم به دربی 97 رسیده و یحیی همه نیروهایش را در اختیار ندارد. با غیبت این دو بازیکن در اردوی پرسپولیس احتمالاً فهرست 20 نفره این تیم برای بازی امروز اینگونه خواهد بود: 1. حامد لک، 2. امید عالیشاه، 3. فرشاد فرجی، 5. علیرضا ابراهیمی، 6. علی نعمتی، 8. رضا اسدی، 9. مهدی ترابی، 10. میلاد سرلک، 11. کمال کامیابی نیا، 16. مهدی عبدی، 17. مهدی شیری، 18. محمد شریفی، 19. وحید امیری، 23. علی شجاعی، 40. حامد پاکدل، 44. بوژیدار رادوشویچ، 72. عیسی آل کثیر 77. سعید آقایی، 88. سیامک نعمتی، 97. مهدی مهدی خانی.

یحیی چیزی برای مخفی کردن ندارد

البته مهدی خانی با وجود اینکه بیشتر از دو هفته است به تمرینات گروهی برگشته در بازی های قبلی به لیست نرسیده و شاید این بازی هم در لیست مسابقه نباشد که اگر اینگونه شد محمد عمری وینگر کوتاه قامت تیم با شماره 20 به لیست پرسپولیس خواهد رسید و دربی را از روی نیمکت تجربه خواهد نمود. این بازی بعلاوه می توانست اولین حضور تاجیک های پرسپولیس روی نمیکت هم باشد، اما این چهارمین مسابقه متوالی است که آن ها همراه تیم هستند، اما نمی توانند در لیست قرار بگیرند!

ارنج اصلی بدون ابهام

اما ترکیب اصلی پرسپولیس برای این مسابقه هم تا حدود زیادی قابل حدس است. با توجه به پیروزیت خط دفاع پرسپولیس در دو بازی گذشته احتمالاً باز هم از زوج علی نعمتی- فرشاد فرجی در قلب میدان استفاده خواهد شد، شیری مدافع راست است و احتمالاً وحید امیری در دفاع چپ بازی می نماید.

در خط میانی اگر مشکل کمال کامیابی نیا که روز پنجشنبه با مصدومیت جزئی روبه رو شد جدی نباشد او را مثل دو بازی قبلی کنار میلاد سرلک خواهیم دید. در این خط مهدی ترابی هافبک چپ و احتمالاً امید عالیشاه هافبک راست بازی می نماید. در خط حمله هم به احتمال فراوان از زوج عبدی - آل کثیر استفاده می گردد.

ترکیب پرسپولیس ابهام چندانی ندارد. تنها احتمالات آن هم با درصد پایین تر استفاده از سیامک نعمتی در ترکیب اصلی است چه به عنوان مدافع چه هافبک راست. اگر نعمتی هافبک راست بازی کند شانس رفتن عالیشاه به خط جلو و بازی به عنوان مهاجم سایه وجود دارد که در این شرایط عبدی روی نیمکت خواهد رفت، اما عبدی هم سابقه گلزنی در دربی دارد هم در بازی قبلی گل زده.

احتمال بازی کردن سعید آقایی و رضا اسدی هم بسیار پایین به نظر می رسد و آنقدر جدی نیست که بتوان درباره اش حدس کرد مگر اینکه کمال به بازی نرسد و اسدی به ترکیب برگردد.

نگرانی هایی که دلواپسی می آورد

پرسپولیس در شرایط ایده آلی وارد این دربی نمی گردد. برخلاف 5 فصل گذشته، قهرمان بلامنازع فوتبال ایران آغاز خوبی در این فصل نداشت. این تیم با دو برد متوالی خفیف اخیر توانسته شرایطش را کمی بهبود بخشد، اما هنوز جا نیفتاده است. هر چند پرسپولیس پیروز شد با دو برد متوالی یک برصفر مقابل دو تیم خوزستانی و کلین شیت در این دو بازی هم از رقیب سنتی اش در جدول بالاتر باشد، هم به دو امتیازی تیم صدرنشین برسد و البته به میانگین دو امتیاز از هر بازی دست یابد، اما شرایط کیفی این تیم هنوز با حد ایده آل فاصله دارد.

پرسپولیس در شرایطی وارد دربی می گردد که طی بازی های گذشته نشان داده در فاز حمله دارای مسائل جدی است و به سختی موقعیت گل ایجاد می نماید. با اینکه هر سه مهاجم نوک پرسپولیس در 7 بازی گذشته پیروز به گلزنی شده اند و حتی دو تا از گل های ایشان هم با اشتباهات داوری سوخت شده، اما خط میانی پرسپولیس آنقدر که باید خوب کار نمی نماید.

این شرایط باعث شد کادر فنی سیستم تیم را تغییر دهد تا ساخت بازی از عقب میدان آغاز گردد، اما این تغییرات منجر به لطمه خوردن تیم در فاز دفاع شد و در نهایت پرسپولیس به همان سیستم قبلی برگشت. افت فاحش ستاره های تأثیرگذار پرسپولیس مثل مهدی ترابی در هفته های گذشته هم در این مسأله دخیل بوده و همچنان مرکز زمین جایی نیست که بتواند خاستگاه حملات تیم باشد.

در دو بازی قبل شرایط میلاد سرلک، مهدی ترابی و وحید امیری البته بهتر شد و تیم تا حدودی راه افتاد، اما شکل حرکتی تیم برای رسیدن به گل همچنان با شرایط ایده آل فاصله دارد و تیمی که فصل قبل در مقاطعی طی هر مسابقه 9-8 موقعیت قطعی گل می ساخت حالا با وجود رجحان در بازی مالکانه و بالا رفتن دقت پاس، طی دو بازی گذشته در نهایت 3 یا 4 شانس گل ساخته که این عدد می تواند مقابل استقلال تقلیل یابد.

غیر از این در ترکیب پرسپولیس چه در فاز حمله چه دفاع نگرانی هایی وجود دارد. مثلاً اینکه کمال کامیابی نیا هفته قبل بعد از شش ماه در ترکیب اصلی پرسپولیس بازی کرد و هنوز تا آن کامیابی نیای روی فرم فاصله زیادی دارد و اگر قرار بر فیکس بودن او باشد باید با نداشته هایش ساخت که اگر مقابل نفت مسجدسلیمان و صنعت نفتی که بیشتر دفاع می کردند دیده نشد، می تواند مقابل استقلال نگران نماینده باشد.

بعلاوه امید عالیشاه مقابل نفت مسجدسلیمان بازی ننموده و بعد از یک مصدومیت خفیف آماده دربی شده که شاید این نکته در کیفیتش تأثیر بگذارد.

در ساختار خط دفاع هم بعد از رفتن شجاع و کنعانی حالا خبری از سیدجلال نیست و عنصر تجربه دربی به حداقل رسیده و زوج نعمتی - فرجی در مرکز این خط برای اولین بار چنین مسابقه بزرگ و پرفشاری را تجربه می نمایند. فرجی البته در بازی حذفی سال قبل 75 دقیقه در دفاع راست دربی را شناخت، اما نعمتی که فضای این مسابقه را لمس ننموده در سومین مسابقه ای که کنار فرجی در ترکیب اصلی بازی می نماید باید مقابل خط حمله استقلال بایستد که این می تواند نگران نماینده و همراه با ریسک بالا باشد.

کدام شان ستاره می شوند؟

جدا از خروج تیم از بحران سه هفته ای نرسیدن به پیروزی و بهبود شرایط روانی تیم، دربی برای بازیکنان حاضر در این نبرد آنقدر ویژه است که هر بازیکنی برترین کیفیت فصلش را به این مسابقه خواهد آورد پس شاید تمام نگرانی های قبلی در خصوص بازیکنان، ترکیب و مدل بازی تیم در این مسابقه رنگ ببازد تا جایی که ممکن است فرجی یا نعمتی ستاره این مسابقه شوند یا مهدی شیری که کسی از او توقع درخشش ندارد برترین بازیکن میدان لقب بگیرد.

در عین حال بازیکنانی در ترکیب پرسپولیس حضور دارند که می توانند ستاره این بازی باشند و ورق را به سود تیم شان برگردانند.

در خط حمله عیسی آل کثیر و مهدی عبدی طعم شیرین گل سه امتیازی در این مسابقه را چشیده اند. این دو مهاجم در آخرین دربی (بازی حذفی تیرماه سال جاری) در جریان بازی بدشانس بودند که با مقاومت تیر دروازه و اختلاف میلیمتری توپ به گل نرسیدند و بدتر اینکه با خراب کردن پنالتی موجبات شکست شان را فراهم کردند پس همین می تواند انگیزه بزرگی برای درخشش دوباره آن ها باشد بخصوص اینکه هر دو نفر از نظر بدنی و ذهنی در فرم خوبی قرار دارند.

وحید امیری بعد از دو بازی درخشان در تیم ملی طی دو بازی گذشته پرسپولیس همان حکم ستاره را ایفا نموده و مثل دربی برگشت فصل قبل می تواند در یک لحظه بازی را به نفع تیمش برگرداند. این مسأله در خصوص میلاد سرلک هم مصداق دارد و بعد از افت مقطعی او نیز طی دو مسابقه قبلی آنقدر رو آمده که بعضی پیشکسوتان درباره اینکه ستاره پرسپولیس در این بازی سرلک خواهد بود حرف می زنند. مهدی ترابی هم بازی قبلی پاس گل داد و این دربی برترین مکان و زمان برای بازگشت به همان پوزیشن قبلی است. او می تواند با درخشش در این مسابقه هر آنچه درباره افتش نسبت به گذشته گفته می شد را به خاک بسپارد. حامد لک هم در آخرین دربی کلین شیت کرد و یک پنالتی گرفت. او طی سه دربی قبلی دو بار گل نخورده و در دو گلی هم که طی بازی رفت فصل قبل خورد تقصیر زیادی نداشت. تعصب لک به پرسپولیس در این بازی بیشتر از همواره می تواند کمکش کند.

ایران ورزشی

منبع: فرارو

به "یحیی چیزی برای مخفی کردن ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یحیی چیزی برای مخفی کردن ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید