کاهش کم سابقه ارزش لیر ترکیه

به گزارش وبلاگ آوا، ارزش لیر ترکیه بار دیگر به کمترین سطح تاریخی خود رسید.

کاهش کم سابقه ارزش لیر ترکیه

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تنش ها بین ترکیه و کشورهای اروپایی بر سر مسائل مختلف از لیبی و شمال آفریقا گرفته تا حفاری گاز در دریای مدیترانه شدت گرفته است. بعضی از مقامات اروپایی نسبت به اعمال تحریم هایی ضد ترکیه در صورت تداوم فرایند کنونی هشدار داده اند. رئیس کمیسیون اروپا در گفتگویی تلفنی با رجب طیب اردوغان- رئیس جمهور ترکیه به وی هشدار داده است تداوم شرایط کنونی توسط اروپا قابل تحمل نخواهد بود. اردوغان پیشتر گفته بود در تبدیل ترکیه به یکی از 10 کشور نخست دنیا مصمم هستیم و کوچک ترین حمله ای به کشتی های اکتشافی خود را بی پاسخ نخواهیم گذاشت.

مسائل ژئوپلتیکی اخیر باعث شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح تاریخ خود رسیده بود بار دیگر یک رکورد دیگر ثبت کند و به کمترین نرخ برابری خود برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال 7.4 لیر تثبیت گردد.

در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.29 درصد افزایش به 7.486 لیر رسید. لیر ترکیه کماکان نسبت به ابتدای سال در موقعیتی ضعیف واقع شده است و تنها طی هشت ماه، 25 درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

در حال حاضر بانک مرکزی ترکیه تنها 23.2 میلیارد دلار ذخیره ارزی در اختیار دارد که این رقم، کمترین سطح ثبت شده ذخایر ارزی از سال 2005 تا به امروز بوده است. طبق گفته فعالان ارزی، بانک مرکزی از ابتدای سال تا به امروز حدود 32 میلیارد دلار ارز برای حفظ ثبات نسبی لیر به بازار تزریق نموده است. رشد مالی ترکیه اکنون به کمترین سطح یک سال اخیر رسیده و فراوری نیز در بدترین شرایط خود در طول 9 سال اخیر واقع شده است.

ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تا به امروز 46 درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 8.83 لیر و هر پوند معادل 9.765 لیر اعلام شد.

منبع: عصر ایران

به "کاهش کم سابقه ارزش لیر ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش کم سابقه ارزش لیر ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید