پیرمرد 78 ساله که هنوز پیروزی بایدن را تبریک نگفته ، چالشی ترین مهره جمهوری خواستار در برابر جو

به گزارش وبلاگ آوا، رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنای آمریکا که از ادعای تخلفات انتخاباتی دونالد ترامپ حمایت نموده است، یکی از اصلی ترین چالش های دولت جو بایدن در پیشبرد سیاست هایش خواهد بود.

پیرمرد 78 ساله که هنوز پیروزی بایدن را تبریک نگفته ، چالشی ترین مهره جمهوری خواستار در برابر جو

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آوا، در میان جمع زیادی از جمهوری خواستار که بسیاری از آنها آشکارا یا در خفا از ترامپ روی برگردانده اند، میچ مک کانل، دوست قدیمی جو بایدن! نامزد پیروز در انتخابات آمریکا، جزو معدود مقامات حزب جمهوری خواه است که از ترامپ حمایت نموده و حق او برای شکایت از تخلفات انتخاباتی را محفوظ دانسته است. کارشناسان این رفتار را در ادامه تاکتیکی آرام می دانند که وی طی سالیان اخیر برای ناکام گذاشتن سیاست های دموکرات ها به کار گرفته است.

نشریه دی سایت آلمان در تشریح مشکلاتی که رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا می تواند برای دولت آینده جو بایدن ایجاد کند، نوشته است: جمهوری خواستار درست قبل از انتخابات سنا ، ایمی کانی بارت را به عنوان قاضی دیوان عالی به سنا آوردند و میچ مک کانل دموکرات ها را مقصر این تصمیم جنجالی دانست و انتقاد از اقدامات حزب جمهوری خواه را پوچ و غیرقانونی خواند. وی پس از انتخابات ریاست جمهوری نیز علنا جانب دونالد ترامپ را گرفت و گفت: رئیس جمهور ترامپ صد در صد حق دارد که اتهامات مربوط به بی نظمی را آنالیز کند و گزینه های قانونی خود را بسنجد.

این موضع گیری ها را نباید ناشی از تحلیل اشتباه دانست. مک کانل می داند که ادعاهای ترامپ تا به امروز با هیچ واقعیتی اثبات نشده و وکلا احتمال موفقیت در پرونده های قضایی علیه انتخابات را نمی دهندف از این رو احتمال اینکه آراء دادگاه به نفع بایدن باشد زیاد است. برخلاف ترامپ ، مک کانل از تقلب در انتخابات صحبت نمی نماید. او به عنوان یکی از قدرتمندترین جمهوریخواستار آمریکا سعی در واداشتن ترامپ به پذیرش شکستش ندارد و این تصادفی نیست.

این پیرمرد 78 ساله، درست مثل ترامپ هنوز پیروزی جو بایدن را در انتخابات تبریک نگفته است. وی اعلام نموده که اگر رئیس اکثریت مجلس سنا باقی بماند هیچ وزیر چپ گرایی را در کابینه بایدن تأیید نخواهد نمود. در واقع مک کانل همان کاری را که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به شکلی هنری انجام داد، ادامه می دهد یعنی هر آنچه دموکرات ها در کوششند به اجرا درآورند ، مسدود می نماید.

مک کانل در این روزهای گذار، دیگر دغدغه حمایت از ترامپ برای دوره دوم را نخواهد داشت. او آنقدر واقع بین هست که بداند این کوشش هیچ موفقیتی ندارد. اما کنار گذاشتن ترامپ درست بعد از انتخابات برای جمهوری خواستار کنار گذاشتن بیش از 71 میلیون رای دهنده ای است که دوباره به ترامپ رای داده اند. همه آنها هواداران رادیکال ترامپ نیستند بلکه بیشتر آنها چیزی را در ترامپ دیدند که حزب نمی تواند آن را ارائه کند.

دقیقاً به همین دلیل است که برای مک کانل مفید است که به داستان یک انتخاب حداقل مشکوک پایبند باشد. این کار ریاست جمهوری بایدن را دشوارتر خواهد نمود ، اعتقاد به این دولت را در محافل خاص بیشتر از بین می برد و همچنین به جمهوری خواستار اعتبار بیشتری می بخشد.

این در حالی است که بخت ماندن مک کانل به عنوان یک رقیب اصلی بایدن در کنگره بد نیست. در حال حاضر جمهوری خواستار 50 کرسی و دموکراتها 48 کرسی سنا را در اختیار دارند. در ایالت جورجیا هر دو سناتور باید انتخابات میان دوره ای را در اوایل ژانویه برگزار نمایند و در این میان دموکرات ها برای رسیدن به حدنصاب جمهوری خواستار مجبورند هر دو کرسی را بدست آورند. سپس کامالا هریس معاون اول رئیس جمهوری آینده ، در صورت اختلاف نظر در سنا ، رای معین نماینده خواهد داشت. از نظر دموکرات ها ، این بهترین سناریو است. اما این یک احتمال است و هنوز به واقعیت نپیوسته، در حالی که موقعیت کنونی جمهوریخواستار با 50 کرسی که دارند، بهتر است.

مک کانل شخصا بدون کمترین کوششی، از کرسی خود در ایالت کنتاکی دفاع نموده، جایی که ترامپ نیز بسیار محبوب است. وی از سال 1985 سناتور بوده و طی سالهای گذشته به کابوسی برای دموکرات ها تبدیل شده است. او فردی است که پای سه قاضی محافظه کار را به دیوان عالی کشور باز کرد و همچنین تعداد بیشماری قاضی محافظه کار را نیز به دادگاه های ایالتی دیگر فرستاده است. لیندسی گراهام همکار حزبی وی یک بار در خصوص مک کانل گفت: دشمنانش شخصیت بیشتری به او داده اند و او به اندازه کافی باهوش است که بازی را انجام دهد.

با وجود فردی مانند مک کانل دولت بایدن در اجرای سیاست های جدید چه در خصوص حفاظت از آب و هوا و چه تدابیر کرونایی کار سختی خواهد داشت. بایدن و مک کانل یکدیگر را به خوبی می شناسند ، آنها سالها در مجلس سنا با هم نشسته اند، در خصوص معاملات غیرحزبی مانند مسائل مالیاتی مذاکره کردند. وقتی بایدن در سرانجام دولت اوباما در سال 2016 از سمت ریاست مجلس سنا کناره گیری کرد ، مک کانل بایدن را دوست واقعی و شریکی دانست که می توانسته به او اعتماد کند.

اما اوضاع در چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ بسیار تغییر نموده است و اینکه آیا بایدن هنوز هم می تواند به دوست قدیمی خود مک کانل اعتماد کند جای سوال دارد. در کنگره دیگر هیچ مصالحه ای وجود ندارد. مک کانل با خونسردی و کارآمدی همه چیزهایی را که برای حفظ قدرت او و حزبش مفید است ، جذب می نماید. از همه مهمتر ، صف محافظه کارانه دیوان عالی میراث سیاسی مک کانل است.

هنگامی که باراک اوباما در بهار سال 2016 قبل از سرانجام دوره ریاستش ، مجاز به پر کردن جای خالی در دیوان عالی بود ، مک کانل فشار جمهوری خواستار را به عنوان رهبر اکثریت تنظیم و سپس اطمینان حاصل کرد که ترامپ تازه انتخاب شده می تواند در خصوص این کرسی که پس از مرگ قاضی آنتونین اسکالیا خالی شده بود، تصمیم گیری کند. مک کانل در آن موقع اینگونه استدلال کرد که تصمیم گیری در خصوص پست قاضی مادام العمر باید بر عهده رئیس جمهوری تازه انتخاب شده باشد. با این حال وی چهار سال بعد وقتی دموکرات ها همین استدلال را در خصوص جانشین روت بادر گینسبورگ مطرح کردند، آن را پوچ و بی معنی دانست.

مک کانل وقتی کار خود را در واشنگتن دی سی شروع کرد ، عملگرا و میانه رو قلمداد می شد. اما آن موقعها گذشته است. زمانی که صحبت از ریاست جمهوری اوباما در سال 2010 بود ، وی گفت هدف اصلی اش این است که اوباما فقط برای یک دوره حکومت کند. وقتی جمهوری خواستار در انتخابات کنگره 2014 اکثریت سنا را به دست آوردند ، مک کانل از رهبر اقلیت به رهبر اکثریت رسید. از آن موقع او با اراده ای آهنین جهت خود را معین نموده و جلوی پروژه های دموکرات ها را گرفته است. همین امر باعث شده تا ترامپ بتواند سیاست های خود را بدون مزاحمت انجام دهد.

به نظر می رسد میچ مک کانل حداکثر وقتی که جو بایدن در 20 ژانویه سوگند یاد کند ، به او تبریک می گوید. اما پس از آن ، مبارزه برای دستیابی به قدرت در واشنگتن دی سی و مقاومت محافظه کارانه در برابر بایدن ادامه خواهد یافت و میچ مک کانل نقش معین نماینده ای در شکل گیری آن خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پیرمرد 78 ساله که هنوز پیروزی بایدن را تبریک نگفته ، چالشی ترین مهره جمهوری خواستار در برابر جو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیرمرد 78 ساله که هنوز پیروزی بایدن را تبریک نگفته ، چالشی ترین مهره جمهوری خواستار در برابر جو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید