نفت در سراشیبی سقوط قیمت

به گزارش وبلاگ آوا، خبرنگاران: قیمت نفت تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا و کشورهای دیگر که ممکن است به وضع محدودیت و افت تقاضا برای سوخت منجر گردد، روز دوشنبه برای دومین روز معامله متوالی کاهش پیدا کرد.

نفت در سراشیبی سقوط قیمت

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت 72 سنت معادل 1.8 درصد کاهش پیدا کرد و به 40 دلار و 30 سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات نفت آمریکا 67 سنت معادل 1.7 درصد کاهش پیدا کرد و به 37 دلار و 82 سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت در جهت ثبت سومین رشد قیمت ماهانه متوالی در ژوئن واقع شده است. این رشد قیمت نتیجه توافق فراورینمایندگان مشارکت نماینده در گروه اوپک پلاس با کاهش فراوری 9.7 میلیون بشکه در روز در ژوییه است. همچنین تقاضا برای نفت با بازگشایی اقتصادهای عظیم دنیا پس از وضع محدودیتهایی که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وضع شده بودند، بهبود یافته است.

با این حال شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در دنیا روز یکشنبه از مرز 10 میلیون نفر عبور کرد. موارد جدید ابتلا در کشورهای چین، نیوزیلند و استرالیا گزارش شدند که باعث شدند دولتها محدودیتهایی را دوباره وضع نمایند.

هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC در این باره گفت: موج دوم ابتلا در جریان است و این موضوع خوش بینی که شش تا هشت هفته گذشته در بازار وجود داشت را تضعیف نموده است. عامل دیگری که رشد قیمت نفت در مقطع فعلی را ضعیف نموده، حاشیه سود ضعیف پالایش، ذخایر بالای نفت و ازسرگیری فراوری آمریکا است.

با وجود تلاشهای اوپک پلاس برای کاهش عرضه، ذخایر نفت آمریکا که عظیمترین فراورینماینده و مصرف نماینده نفت در دنیا است، به رکورد بالایی صعود نموده است و به بالاترین رکورد همه زمانها رسیده است.

اگرچه شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی آمریکا هفته گذشته به رکورد پایینی سقوط کرد اما قیمتهای بالاتر نفت باعث شده بعضی از فراورینمایندگان حفاری را ازسربگیرند.

در این بین، شرکت نفت شیل چساپیک انرژی در آمریکا به دلیل بدهیهای سنگین و تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازارهای انرژی، خواهان حمایت در برابر ورشکستگی شد.

همچنین احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق در مصاحبه با روزنامه الصباح اظهار کرد که این کشور قراردادهای نفت با بعضی از شرکتهایی که میادین نفتی پرهزینه را اداره می نمایند را مورد بازنگری قرار خواهد داد تا همزمان با کاهش فراوری، هزینه ها را نیز کاهش دهد. همکاری با اوپک به نفع عراق است تا ارزش بازار نفت را بالا ببرد.

بر اساس گزارش رویترز، عراق اوایل ماه جاری به کمیته نظارتی اوپک پلاس قول داد فراوریش را مطابق با سهمیه مشخص شده کاهش دهد.

منبع: اقتصادنیوز

به "نفت در سراشیبی سقوط قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت در سراشیبی سقوط قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید