عواقب جویدن ناخن ها

به گزارش وبلاگ آوا، در موارد مزمن جویدن ناخن، ممکن است حفره هایی که ریش دندان ها را در خوددارند تغییر شکل داده و یا از بین بروند و دندان هایتان کج گردد. جویدن ناخن ها ممکن است در دندانی که برای جویدن از آن استفاده می کنید شکستگی ایجاد کند.

عواقب جویدن ناخن ها

وبلاگ آوا | جویدن ناخن می تواند نشانه عدم تعادل عاطفی، و دیگر مسائل روحی باشد. به گفته کارشناسان بااینکه این رفتار بسیار رایج است، اما نشان دهنده این است که فرد مضطرب و نگران است.

به گزارش وبلاگ آوا ؛ جویدن ناخن ها منجر به بعضی آسیب های مضر و جدی به سلامت فرد می گردد.

1. عفونت

اگر قسمت بزرگی از ناخنتان را بجوید، پوست ظریف زیر ناخن در معرض انواع باکتری و عوامل بیماری زا و بعلاوه باکتری های موجود دردهان قرار می گیرند. یکی از شایع ترین انواع عفونت پارونیشیای نام دارد که می تواند سبب ایجاد تورم، قرمزی، درد و توده پر از چرک گردد.

2. التهاب

ترکیبات شیمیایی براق دهان چربی ها و دیگر مولکول های مواد غذایی را تجزیه می نماید. بااینکه بزاق در هضم غذا یاری می نماید، اما اگر دائماً ناخن هایتان را بجوید، ممکن است پوست نوک انگشتانتان را ملتهب کند.

3. بیماری

اینکه انگشتانتان در معرض باکتری های موجود دردهان قرار می گیرد بسیار بد است. اما بدترین چیز این است که تمام میکروارگانیسم های کثیفِ زیر ناخن ها وارد دهانتان می گردد. دستان ما در تماس با انواع عوامل بیماری زا قرار می گیرد و ممکن است بعضی از آن ها در زیر ناخن انباشته شوند. بنابراین با قرار گرفتن دردهان ممکن است سبب سرماخوردگی یا یک ویروس معده جدی شوند.

4. رشد ناخن زیرپوستی

ناخن ها یک لایه مولد به نام ماتریس دارند که به نوعی بسترِ رشد سلول های ناخن است. جویدن ناخن و یا عفونت هایی که به این علت ایجاد می شوند ممکن است به ماتریس ناخن آسیب بزنند. بدین ترتیب ممکن است ناخن ها از بستر رشد خود منحرف شوند و شکل اصلی خود را از دست دهند.

5. زگیل صورت

اگر به زگیل دست بزنید، ممکن است مواد مسریِ آن زیر ناخن هایتان برود. اگر ناخن های آلوده به صورت و یا دهان شما تماس پیدا کند، محتمل است روی صورت و گردنتان هم زگیل بزند.

6. تبخال دست

بعلاوه چیزی وجود ندارد، اما چیزی شبیه به یک تبخال روی دست است. نام اصلی بیماری هرپتیک ویتلو است. اگر اطراف دهانتان تبخال داشته باشید که معمولاً در 40 درصد بزرگ سالان دیده می گردد، محتمل است انگشتانتان هم به این ویروس آلوده شوند. ممکن است تب کنید، اما علائم اولیه شامل سوزش و حس سوزن سوزن شدن در نوک انگشتان می گردد. پس از یک یا دو هفته ممکن است عفونت کند.

7. ایجاد مشکل برای دندان ها

در موارد مزمن جویدن ناخن، ممکن است حفره هایی که ریش دندان ها را در خوددارند تغییر شکل داده و یا از بین بروند و دندان هایتان کج گردد. جویدن ناخن ها ممکن است در دندانی که برای جویدن از آن استفاده می کنید شکستگی ایجاد کند. یکی از مسائل احتمالی دیگر التهاب و سایر بیماری های لثه است.

ترجمه: وب سایت وبلاگ آوا

منبع: فرادید

به "عواقب جویدن ناخن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عواقب جویدن ناخن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید