دلیل اصلی و درمان خون دماغ شدن

به گزارش وبلاگ آوا، تهران (پانا) - خون دماغ شدن در بچه ها 2 تا 11 ساله، سالمندان و مادران باردار شیوع بیشتری دارد.

دلیل اصلی و درمان خون دماغ شدن

به گزارش بهداشت نیوز، رضا روحی متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: پوششی که سطح داخل بینی را می پوشاند یک لایه بسیار نازک و حساس با عروق های خونی فراوان است. این عروق های خونی فعالیت های مختلفی انجام می دهند که کوچکترین آسیب به سطح آنها موجب خونریزی بینی می گردد.

وی اضافه کرد: در فصل تابستان شایع ترین علت خونریزی بینی در افراد خشکی و گرم بودن هواست.

شهرستان جهرم از مناطقی است که تابستان گرم و خشک و زمستان سرد و خشک دارد و در این دو فصل ما شاهد مراجعه بیماران با خونریزی بینی هستیم.

خشکی هوا موجب می گردد که سطح داخلی بینی خشک شده و باعث ترک خوردن و پارگی های کوچک و در نتیجه خونریزی بینی گردد. البته خونریزی بینی علت های دیگر هم دارد مانند دستکاری کرد آن و فین های شدید که به خاطر پلیپ و گرفتگی بینی است.

برخی از افراد عادت به تمیز کردن مداوم بینی با استفاده از گوش پاک کن یا ناخن انگشت دارند که این امر می تواند به مخاط داخل بینی آسیب برساند.

این متخصص گوش، حلق و بینی با بیان این مطلب که خونریزی بینی یک بیماری شایع است و حدود 60 درصد کل جمعیت انسانی در دنیا، حداقل در طول عمرشان یکبار دچار این عارضه می شوند گفت: اما این عارضه در بین بچه ها 2 تا 11 ساله، سالمندان و همین طور مادران باردار شیوع بیشتری دارد.

روحی تاکید نمود: در برخی از موارد خونریزی های بینی به علت ضربه خوردن و آسیب فیزیکی و یا مصرف داروهایی مانند وارفارین که روی عروق خونی و کیفیت لخته شدن خون تاثیر می گذارد ایجاد می گردد که آن را باید جدی گرفت و سریعا به بیمارستان مراجعه نمود. قرص های وارفارین، پلاویکس و سایر داروهایی که خون را رقیق می نمایند موجب می گردد مدت خونریزی طولانی و با شدت بالا باشد.

وی با اشاره به راه های متوقف کردن خونریزی بینی گفت: در حالت خونریزی بلافاصله فرد باید بنشیند، ممکن است وی دچار سرگیجه گردد. در برخی از موارد که شدت خونریزی زیاد است بیمار دچار ضعف و بیحالی شده و این ایستادن موجب می گردد که او زمین خورد. بعد از نشستن، فرد باید تنه و سرش را اندازهی به جلو خم کند. این خم شدگی موجب می گردد که خونریزی کاملا از بینی خارج و تخلیه گردد.

بعد از این مرحله بیمار باید قسمت نرم بینی خود را شامل پره های بینی و ناحیه نرم پائینتر از استخوان بینی را بین دو انگشتان خود به مدت 10 الی 15 دقیقه فشار دهد. این فشار موضعی روی عروق باعث بند آمدن خونریزی می گردد.

وی در ادامه اضافه کرد: توصیه بعدی این است که اندازهی یخ را در کیسه پلاستیک قرار داده و دور آن را با دو لایه دستمال بپیچانیم. سپس آن را روی پیشانی، پشت گردن و زیر فک قرار دهیم. پک یخ را به ترتیب در این نواحی باید قرار داد تا خونرسانی به ناحیه سر و گردن کم تر و در نتیجه خونریزی کاهش یابد.

به گفته وی زمانی که این مراحل به وسیله فرد انجام گردد و کاهشی در اندازه خونریزی ایجاد نشد، بیمار می بایست سریعا به بیمارستان مراجعه کند. مجددا این مراحل در بیمارستان برای فرد انجام می گردد اگر هیچ تغییری در وی صورت نپذیرفت باید داخل بینی پانسمان و بیمار تحت نظر قرار گیرد.

در برخی از موارد خونریزی از بینی بصورتی است که بند نمی آید و ناحیه و مویرگی که خونریزی از آن نشات می گیرد کاملا تعیین است، در این شرایط با تشخیص پزشک متخصص آن مویرگ پاره شده سوزانده می گردد و خونریزی از رگ را بند می آورد.

این متخصص گوش، حلق و بینی بیان نمود: بعد از متوقف شدن خونریزی از بینی، بیمار تا 24 ساعت اول هرگز نباید فین کند و نباید داخل بینی خود را تمیر کند. استفاده از گوش پاک برای تمیز کردن داخل بینی توصیه نمی گردد. از نوشیدن مایعات داغ بپرهیزد. از بلند کردن جسم سنگین و یا فعالیت بدنی بالا بپرهیزد. به هیچ اسم مصرف الکل نداشته باشد. سعی نکند پوسته یا قسمت خشک شده زخم داخل بینی خود را جدا کند.

روحی مرطوب نگه داشتن داخل بینی را مهم ترین راه برای پیشگیری از خونریزی در فصل گرم تابستان و یا حتی زمستان دانست و گفت: در فصل تابستان استفاده از سیستم های خنک نماینده مانند کولر آبی خود باعث می گردد که محیط رطوبت کافی را داشته باشد اما اگر از کولر های گازی استفاده می گردد این کولرها محیط خانه را خشک می نماید. بهتر است برای ایجاد رطوبت، کتری یا ظرفی حاوی آب روی شعله گاز قرار داده تا بخار آب رطوبت کافی را در محیط ایجاد کند.

همین طور در فصل زمستان برای ایجاد رطوبت در محیط خانه استفاده از دستگاه های رطوبت ساز توصیه می گردد.

به گفته وی استفاده از قطره های نمکی بینی و اسپری های نمکی بینی برای ایجاد رطوبت مخاط بینی مفید هستند. نمکی که در قطره های بینی وجود دارد رطوبت را در خود نگه می دارد و از خشکی داخل بینی جلوگیری می نماید. استفاده از پماد ویتامین آ+د و پماد ویتامین آ چشمی از دیگر موارد برای ایجاد رطوبت و چربی در بینی است

وی در ادامه بیان نمود: خونریزی بینی بیشتر در تابستان دیده می گردد. در محیط هایی که تابش مستقیم آفتاب وجود دارد و دمای محیط بالا رفته است تا آنجا که می توان نباید رفت.

وی گفت: همان طور که گفته شد خونریزی بینی در بچه ها 2 تا 11 سال شیوع بیشتری دارد اما اگر خونریزی در بچه ها زیر 2 سال دیده گردد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.

وی تاکید نمود: گروه های دیگری از افراد هستند که خونریزی بینی در آنها را باید جدی گرفت مانند مادران باردار، افرادی که داروهای رقیق نماینده خون مصرف می نمایند و بیماران خاص مانند هموفیلی ها که نیازمند به تزریق فاکتورهای خونی هستند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "دلیل اصلی و درمان خون دماغ شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل اصلی و درمان خون دماغ شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید