سپیده پاکپور برای مبارزه با عوامل بیماری زا در خانه به دستاورد تازه ای رسیده است

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از هفته کانادا تحقیقات علمی سپیده پاکپور، پژوهشگر ایرانی ساکن بریتیش کلمبیا، بازخورد فراوانی در محافل آکادمیک دنیا داشته است.

سپیده پاکپور برای مبارزه با عوامل بیماری زا در خانه به دستاورد تازه ای رسیده است

تغییر نور محیط داخلی خانه ها برای مبارزه با عوامل بیماری زا، پژوهشی است که توجه جامعه علمی دنیا را به تحقیقات پاکپور معطوف نموده است.

حوزه اصلی تحقیقات او در این سال ها، عوامل موثر بر میکروبیوم انسانی و نحوه تعامل میکروارگانیسم ها بوده و پروژه های مشترک بین المللی متعددی را مدیریت نموده است.

او بعلاوه برنده جوایز علمی معتبری از جمله The Fonds de recherche du Québec از بنیاد فناوری های طبیعت (FRQNT) و شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) شده است.

بیشتر بخوانید: بانوی ایرانی در میان سرآشپزهای منتخب مت گالا 2021

پاکپور درباره جزئیات این تحقیق علمی شرح می دهد: کار من مهندسی کردن و تغییر دادن ترکیب میکروب های یک محیط زیست است. حالا آن محیط زیست می خواهد هوا باشد و یا روده انسان. در این پروژه معین، محیط زیست مورد آنالیز خانه های ماست. در این محیط داخلی، میکروب های زیادی وجود دارد که سال های سال می خواستیم آن ها را حذف کنیم، اما به این نتیجه رسیدیم که حذف آن ها نه تنها مسائل را کم نمی نماید که زیادشان هم می نماید. تحقیقات ما درباره این بود که چطور توانستیم بر بیماری زاهای موجود در خانه ها با تغییر نوع نور تاثیر بگذاریم.

سپیده پاکپور دانش آموخته دکتری زیست شناسی از دانشگاه بریتیش کلمبیا و فوق دکتری مهندسی بیولوژی از موسسه فناوری ماساچوست است و از سال 2018 هم به عنوان استادیار دانشکده مهندسی به دانشگاه بریتیش کلمبیا پیوسته است.

این دانشمند ایرانی کانادایی با وجود حدود 14 سال حضور در فضای آکادمیک کانادا و آمریکا، خودش را اول ایرانی و بعد کانادایی می داند: من در ایران بزرگ شدم و خودم را در قبال آن مسئول می دانم. این شخصیت را هم کانادا به من داده. برخلاف آمریکایی ها برای معرفی خودم نمی گویم من AMERICAN- IRANIAN هستم، بلکه می گویم من IRANIAN -CANADIAN هستم.

منبع: خبرکانادا

به "سپیده پاکپور برای مبارزه با عوامل بیماری زا در خانه به دستاورد تازه ای رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سپیده پاکپور برای مبارزه با عوامل بیماری زا در خانه به دستاورد تازه ای رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید