سبک زندگی غلط چه بیماری هایی را به ما تحمیل می نماید؟

به گزارش وبلاگ آوا، تهران (پانا) - بیماری های سبک زندگی نشان دهنده مسائل اشتباهی است که در سبک زندگی امروزی ما وجود دارند. امروزه سبک های زندگی گوناگونی همانند خوردن تنقلات و غذاهای تولید شده، فعالیت فیزیکی کم، استرس کاری و دیگر عوامل روی جوانان و حتی بچه ها تاثیر گذاشته و منجر به بیماری های مرتبط با سبک زندگی شده است.

سبک زندگی غلط چه بیماری هایی را به ما تحمیل می نماید؟

بیماری های سبک زندگی نشان دهنده مسائل اشتباهی است که در سبک زندگی امروزی ما وجود دارند. اگرچه قبلا برای بیماری های سبک زندگی از اصطلاح بیماری های طول عمر نیز استفاده می شد، اما این 2 اصطلاح دیگر با هم مترادف نیستند، چون بیماری های سبک زندگی دیگر مربوط به سن خاصی نیستند. امروزه سبک های زندگی گوناگونی همانند خوردن تنقلات و غذاهای تولید شده، فعالیت فیزیکی کم، استرس کاری و دیگر عوامل روی جوانان و حتی بچه ها تاثیر گذاشته و منجر به بیماری های مرتبط با سبک زندگی شده است.

اگرچه شهرنشینی و پیشرفت باعث بهبود عظیمی در مسائل مربوط به سلامتی و معیارهای کلی زندگی شده اند، اما فشارهای ناشی از حفظ این معیارها خسارات زیادی به ما رسانده است. زمانی که برای مقابله با فشارهای کاری و فشارهای ناشی از ادامه حیات کوشش و تقلا می کنیم، غالبا رژیم غذایی، ورزش، استراحت و آرامش خود را به خطر می اندازیم و تصمیمات آسان اما نادرست می گیریم. در نتیجه، امروزه شاهد هستیم که آمار مرگ ومیر ناشی از بیماری های عفونی مانند سل، آنفلوآنزا و آبله به شدت کاهش یافته است، اما بیماری های سبک زندگی مانند دیابت و تصلب شریان افزایش چشمگیری داشته اند.

عوامل موثر در توسعه بیماری های سبک زندگی

عادت های غذایی ناسالم: عادت های غذایی ناسالم و غذاهای نامناسب افزایش خطر ابتلا به بیماری های سبک زندگی مانند سرطان، بیماری قلبی، دیابت و دیگر مسائل سلامتی را افزایش می دهند. مردم جوامع پیشرفته و شهری به پیروی از رژیم های سرشار از کالری همراه با چربی های اشباع شده، گوشت های قرمز و تنقلات تمایل دارند و کوشش آنها در جهت پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزی ها و غلات غالبا با شکست روبرو می گردد. یکی دیگر از مسائل مرسوم در جوامع شهری و پیشرفته این است که قیمت محصولات تازه مانند میوه ها و سبزی ها ارگانیک زیاد است، در حالی که قیمت غذاهای تولید شده مقرون به صرفه است و در بیشتر جاها قابل دسترس هستند. مردم این جوامع برای مقابله با فشارهای کاری و سرعت سریع سبک زندگی امروزی، وقتی که سر میز غذا می فرایند حالت آسوده به خود می گیرند و هر غذایی را می خورند.

کمبود فعالیت فیزیکی جسمی: سبک زندگی کم تحرک یکی از ویژگی های شاخص شهرنشینی، توسعه و پیشرفت است. تقریبا تمام ساکنین شهرها به شغل هایی مشغول هستند که به فعالیت فیزیکی کمی احتیاج دارند. این عامل یکی از مهم ترین عوامل در افزایش بیماری های سبک زندگی و بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا و کلسترول بالاست و منجر به مسائلی همانند چاقی، بیماری قلبی، دیابت، سکته مغزی و... می گردد.

چاقی: چاقی یکی از بزرگ ترین مسائل جوامع امروزی است، به طوری که احتمال خطر ابتلا به بیماری هایی همانند دیابت، فشارخون بالا، قطعی تنفس در خواب، آرتروز، کمردرد و بیماری کیسه صفرا را افزایش می دهد. علاوه بر این، چاقی با بیماری هایی همانند سرطان و بیماری قلبی عروقی در ارتباط است و امید به زندگی را کاهش می دهد. چاقی مرکزی می تواند با افزایش انسولین، فشارخون بالا و کلسترول بالا باعث بروز بیماری های سبک زندگی گردد.

استرس و اضطراب: استرس نه تنها ازلحاظ عاطفی و ذهنی روی ما تاثیر می گذارد، بلکه تاثیر فیزیکی نیز دارد و خطر ابتلا به مسائلی همانند چاقی، بیماری های قلبی، دیابت، آسم، آلزایمر، پیر شدن سریع و مسائل معده روده ای را افزایش می دهد. منظور از استرس، استرس یا اضطرابی نیست که هرازگاهی به وسیله فشارهای زیاد کاری یا فشارهای زندگی به ما وارد می شوند، بلکه منظور از استرس، استرس دائمی و همیشگی است که همواره همراه فرد است. استرس دائمی به حدی خطرناک است که باعث کاهش ارتباط اجتماعی و در نتیجه افسردگی می گردد. همین افسردگی نیز می تواند باعث مشکل چاقی گردد.

خواب ناچیز: خواب یکی از الزامات نادیده گرفته شده در سلامت انسانی و بهورزی او است. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که هم کیفیت و هم کمیت خواب در سلامت کلی انسانی مهم هستند. محرومیت از خواب، خواب قطع شده یا خواب ناچیز خطر فشارخون بالا، بیماری قلبی، افزایش کلسترول و تری گلیسیرید، چاقی، قطع تنفس در خواب و دیگر مسائل سلامتی را به شدت افزایش می دهند. علاوه بر این، خواب ناچیز و بی کیفیت می تواند رشد نوزاد و کودک را تحت تاثیر قرار دهد و موجب افسردگی و اختلال های اجتماعی گردد.

سیگار کشیدن: در چند سال گذشته از شیوع سیگار کشیدن کاسته شده است، اما افزایش جمعیت باعث افزایش تعداد افراد مصرف کننده سیگار شده است. سیگار کشیدن با بیماری های سبک زندگی همانند مسائل تنفسی، سرطان ریه، سرطان دهان، بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و دیگر مسائل سلامتی در ارتباط است. بنا بر یک گزارش منتشرشده در سال 2007، تقریبا 5 میلیون از آمار مرگ ومیر سالانه دنیا به علت سیگار کشیدن است.

اعتیاد به الکل: اگرچه مصرف به میزان الکل موجب مسائل سلامتی جدی نمی گردد، اما مصرف بیش از میزان آن یکی از مهم ترین عوامل خطر در پیشرفت بیماری های سبک زندگی است. مصرف مفرط الکل سطوح کلسترول بد را تحت تاثیر قرار می دهد و خطر ابتلا به بیماری قلبی، سرطان پستان، فشارخون بالا و دیابت را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، مصرف بی میزان الکل موجب ریفلاکس معده و مری و سیروز کبدی می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "سبک زندگی غلط چه بیماری هایی را به ما تحمیل می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبک زندگی غلط چه بیماری هایی را به ما تحمیل می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید