دوره زوال منابع آب زیرزمینی البرز فرارسیده است

به گزارش وبلاگ آوا، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز گفت: 3 دهه کم بارشی و خشکسالی در کنار مهاجرپذیری و مصرف بالای آب موجب شده شرایط سفره های آب زیرزمینی البرز اصلا خوب نباشد. در واقع زوال این منابع فرارسیده است.

دوره زوال منابع آب زیرزمینی البرز فرارسیده است

به گزارش وبلاگ آوا به نقل از ایرنا، داود نجفیان با بیان اینکه 2 سد کرج و طالقان از مخازن آب ملی است اظهارکرد: سهم البرز از این منابع آبی سالانه کمتر از 10 درصد یعنی معادل 55 میلیون متر مکعب است و در این شرایط، 80 درصد آب شرب مردم این استان به وسیله چاه ها تامین می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به شرایط کرونایی کشور و استان گفت: درکنار رشد جمعیت، شیوع کرونا، میزان مصرف آب را درالبرز افزایش داده است.

وی بیان نمود: برای هر 20 ثانیه شست وشوی دست ها، حدود 8 لیتر آب مصرف می گردد و دراین شرایط کرونایی میزان سرانه مصرف روزانه ساکنان البرز 40 تا 50 لیتر افزایش یافته است.

نجفیان اظهار کرد: سالانه 300 میلیون مترمکعب آب شرب در استان البرز مصرف می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز با اشاره به وسعت 5800 کیلومتر مربع استان گفت: آبخوان ها یا منابع آب زیر زمینی استان حدود یک پنجم وسعت البرز را به خود اختصاص داده که با توجه به کثرت جمعیت و بالابودن مصارف آب کشاورزی، صنعتی و شرب، ظرفیت آبخوان ها در مقایسه با احتیاج منطقه اندک است.

وی اضافه نمود: اکنون بیش از 70 درصد ظرفیت سفره های آب زیرزمینی استان مورد استفاده قرار می گیرد که خطر بزرگی برای آینده منطقه است، ضمن آنکه سالانه بین 90 سانتی متر تا یک متر ارتفاع سفره های زیرزمینی استان پایین تر می رود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همچنین با اشاره به اینکه میزان دسترسی به سفره های زیرزمینی آب استان از 40 تا 50 متر دهه های گذشته به بیش از 300 متر رسیده است اضافه نمود: امروز حفر چاه های غیرمجاز، بلای آبخوان ها شده است.

نجفیان گفت: سالانه حدود 100 هزار نفر به جمعیت البرز اضافه نموده می گردد و این امر تاثیر زیادی بر افزایش سرانه مصرف آب در استان دارد. البرز با توجه به رشد 2.3 درصد جمعیت و تراکمی که دارد، در حوزه آب احتیاجمند برنامه ریزی جدی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز گفت: این استان با محدودیت منابع آبی روبرو است و دیگر آبی برای احتیاجهای آیندگان ندارد. به همین دلیل باید از محل صرفه جویی و کاهش سرانه مصرف، میزان ذخیره آبی کنونی را برای آینده حفظ کنیم.

وی ادامه داد: 80 درصد مصرف استان از منابع آبی زیرزمینی است در حالی که طبق برنامه ششم توسعه باید این رقم به 63درصد برسد.

منبع: همشهری آنلاین

به "دوره زوال منابع آب زیرزمینی البرز فرارسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوره زوال منابع آب زیرزمینی البرز فرارسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید