ثبت قله دماوند پشت ایستگاه محرومیت از ساختمان اداری متوقف ماند

به گزارش وبلاگ آوا، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ثبت قله دماوند پشت ایستگاه محرومیت از ساختمان اداری متوقف ماند.

ثبت قله دماوند پشت ایستگاه محرومیت از ساختمان اداری متوقف ماند

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

جریان چیست؟

مهدی ایزدی افزود: طبق قوانین یونسکو برای ثبت جهانی یک مکان یا پدیده طبیعی نیازمند برپایی پایگاه دائمی هستیم که متاسفانه این مسئله برای قله دماوند تا به امروز رخ نداده است.

وی تلاش های میراث فرهنگی برای در اختیار دریافت مکانی حتی کوچک جهت ایجاد پایگاه دائمی میراثی قله دماوند بی نتیجه عنوان کرد و گفت: چندی پیش درخواستی مبنی بر اهدای بخشی از ساختمان زندانی متروکه در شهر رینه لاریجان برای ایجاد پایگاه به شهرداری رینه بخش لاریجان آمل ارائه شد که با مخالفت شورای شهر ناکام ماند.

معاون میراث فرهنگی مازندران با تاکید بر اینکه وزارت میراث خرید هرگونه ملکی را ممنوع کرده، افزود: تمامی آثار طبیعی، تاریخی و معنوی که به ثبت جهانی می رسند باید ابتدا و پیش از ارائه پرونده به سازمان یونسکو دارای پایگاه دائمی باشند تا پرونده و طرح های ثبتی در آن پایگاه تکمیل و سپس ارسال شود.

ایزدی تاکید کرد که بدون ایجاد پایگاه دائمی برای ثبت جهانی قله دماوند هیچگاه این پرونده قابل تکمیل، ارسال و حتی پذیرش از سوی سازمان یونسکو نخواهد بود از طرف داوران بین المللی مردود شمرده می شود.

وی با اشاره به اینکه قله ماوند جز آثار طبیعی مهم کشور و استان مازندران است، گفت: متاسفانه مسئولان محلی همکاری لازم برای به نتیجه رسیدن این شمایل طبیعی ندارد که این امر نه تنها به ضرر حفظ میراث فرهنگی خواهد شد، بلکه ممکن است زمینه را برای سوء استفاده شخصی از اراضی این کوه قرار گیرد که سالهای اخیر با هجوم ساخت و سازهای خوش نشینی روبرو است.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تقریبا پرونده ثبت میراث جهانی قله دماوند آماده است، گفت: در صورت راه اندازی پایگاه جهانی به سرعت پرونده برای دریافت نشان ثبت به سازمان یونسکو ارائه می شود.

منبع: همگردی

به "ثبت قله دماوند پشت ایستگاه محرومیت از ساختمان اداری متوقف ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت قله دماوند پشت ایستگاه محرومیت از ساختمان اداری متوقف ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید