برخورد سلیقه ای با دورکاری کارمندان

به گزارش وبلاگ آوا، شیوع ویروس کرونا در این روزهای پاییزی روزانه جمع زیادی از هموطنان را راهی بیمارستان و عده ای را راهی گورستان می نماید، این درحالی است که شیوع این بیماری طی هشت ماه گذشته روندی فرسایشی برای پرستاران، پزشکان و کادر درمان ایجاد نموده است.

برخورد سلیقه ای با دورکاری کارمندان

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ آوا، به نقل از صبح نو شیوع ویروس کرونا در این روزهای پاییزی روزانه جمع زیادی از هموطنان را راهی بیمارستان و عده ای را راهی گورستان می نماید، این درحالی است که شیوع این بیماری طی هشت ماه گذشته روندی فرسایشی برای پرستاران، پزشکان و کادر درمان ایجاد نموده است. همزمان با شدیدتر شدن موج بیماری کرونا از ظهر روز دوشنبه 12 آبان محدودیت های جدی تری در منع ورود خودروهای غیربومی در تعدادی از شهرهای دیگر کشور اعمال شده است. همچنین از روزهای ابتدایی آبان دستور دورکاری کارمندان نیز صادر شده است. دستوری که البته به صورت سلیقه ای اعمال می گردد.

بیش از هشت ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد و حالا دیگر مسوولان دولتی نیز دورکاری در شرایط کنونی را، سیاستی برای در امان ماندن نیروی کار جامعه و خانواده های شان از این ویروس و حتی کاهش هزینه های رفت و آمد و ترافیک و ... می دانند. در اوایل دورکاری چالش های زیادی مثل نبود زیرساخت های کافی، اینترنت پرسرعت، کارتابل معین کاری و توجیه نبودن مدیران نسبت به زمانی که آن ها در منزل برای کارشان می گذارند، وجود داشت. اکنون اما آنقدر شرایط شیوع کرونا خطرناک شده که کمتر کسی به چالش های موجود توجه می نماید. اما از طرفی دیگر بعضی مدیران معتقدند که دورکاری تجربه ای تازه برای آن هاست و به نوعی با به تأخیر افتادن بعضی امور، نه فقط از کیفیت کارها کاسته می گردد، بلکه نمی توان بر عملکرد کارمند نظارت درستی داشت.

این نگاه مدیران باعث برخورد سلیقه ای آن ها با دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره دورکاری می گردد. اگرچه از اوایل آبان سال جاری محدودیت های شدید کرونایی در 43 شهرستان بحرانی کشور که بیشترین میزان شیوع و ابتلا به ویروس کرونا را دارند به مدت یک هفته اعمال شد اما خیلی زود این دستور در کلانشهرهایی نظیر تهران تا خاتمه آبان ماه تمدید شد. آقای انوشیروان بندپی، استاندار تهران در این باره گفته است: دورکاری 50 درصدی کارکنان دولت در شهر تهران و الزام استفاده ماسک از سوی شهروندان از اقدامات پیشگیرانه برای قطع ویروس کروناست اما در این شرایط نیازمند اقدامات پیشگیرانه بیشتری هستیم. با توجه به اینکه پیش بینی می کردیم که در فصل سرما شیوع این ویروس جهش پیدا می نماید تصمیم گرفتیم دورکاری 50 درصدی کارکنان دولت در شهر تهران را اجرایی کنیم.

بنا بر این دستورالعمل دورکاری 50 درصد نیروها در کلانشهر تهران باید رعایت گردد، اما دستور دورکاری از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا نه فقط در تهران بلکه در بعضی از شهرستان های دیگر که در شرایط بحرانی قرار دارند از سوی مدیران استانی و شهری با جدیت پیگیری نشد. بعضی از مدیران در استان هایی نظیر اصفهان و لرستان اعلام نموده اند که منعی برای دورکاری کارمندان وجود ندارد و کارمندان با شرایط خاص و بیماری زمینه ای می توانند دورکاری نمایند، اما بسیاری از کارمندان دستگاه های مختلف می گویند مدیران شان اعلام نموده اند که باید دستور مستقیمی از سوی ستاد استانی کرونا به آن ها برای اجرای دورکاری و شیفت بندی کارمندان داده گردد.

با این وجود اگر سری به رسانه های استانی بزنید اخباری مبنی بر دورکاری 50 درصدی نیز مشاهده می گردد. استان البرز، ایلام و همدان از جمله استان هایی هستند که این دستور در شهرهای بحرانی آن ها در حال اجراست. اما بسیاری از کارمندان در شهرستان های مختلف از نحوه اجرای این دستورالعمل گلایه مندند. یکی از این کارمندان اداره نیمه دولتی به صبح نو می گوید: محدودیت ها باید از این هم شدیدتر شوند و این تشدید ضروری است. زیرا اول باید زنده بمانیم تا بتوانیم کار و زندگی کنیم. وی ادامه می دهد: بعضی از مدیران چون نمی توانند نیروهای خود را از دور مدیریت نمایند نسبت به دورکاری نگاه بدی دارند. بسیاری هم صرفا دل شان می خواهد نیروی کار خود را در محل کار حاضر ببینند وگرنه خودشان به خوبی می دانند که این کارها را هم می توان در خانه انجام داد.

بدیهی است قرنطینه خانگی و دورکاری، رهگیری هوشمند، حفاظت از گروه های آسیب پذیر، اعمال و تشدید محدودیت ها، تشدید بازرسی و نظارت ها، افزایش تعداد تست ها، افزایش تعداد تخت های بستری، فرهنگسازی استفاده از ماسک از خانه تا خانه، استفاده از ظرفیت رسانه ها، نظارت بیشتر شهرداری ها بر بخش حمل ونقل از جمله کارهای مهمی است که برای

ریشه کن کردن این ویروس باید انجام گردد و هرکدام از این موارد که به درستی پیگیری نگردد، منجر به رشد تساعدی این ویروس خواهد شد.

سازمان اداری و استخدامی چه می گوید؟

از اوایل آبان ماه که دورکاری کارمندان اعلام شد، سازمان اداری و استخدامی کشور دستورالعملی را مبنی بر چگونگی دورکاری شاغلان کشور منتشر کرد. در این دستورالعمل آمده است: ضروری است دستگاه های اجرایی ضمن توجیه کارکنان خود در مورد هدف ستاد مدیریت و مقابله با کرونا از اتخاذ این تصمیم، با اتخاذ روش هایی از قبیل نوبت بندی به صورت روزانه (حضور یک روز درمیان کارکنان)، کاهش حضور کارکنان در ادارات را به نحوی برنامه ریزی نمایند که امکان مسافرت های بین شهری و ترددهای غیرضروری درون شهری به حداقل کاهش یابد. این بخشنامه تا سی ام آبان 1399 لازم الاجرا خواهد بود.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و وبلاگ آوا هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "برخورد سلیقه ای با دورکاری کارمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد سلیقه ای با دورکاری کارمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید