فرودگاه های مراکش؛ از محمد پنجم تا فرودگاه مدرن منارا

به گزارش وبلاگ آوا، سفر هوایی متداول ترین شیوه سفر گردشگران از اقصی نقاط دنیا به مراکش است و از اینرو، فرودگاه های متعددی در اقصی نقاط این کشور برای پاسخگویی به تردد بالای گردشگران مشغول به فعالیت هستند. برای آشنایی با معروف ترین فرودگاه های مراکش در ادامه همراه خبرنگاران باشید.

فرودگاه های مراکش؛ از محمد پنجم تا فرودگاه مدرن منارا

کشور مراکش به علت برخورداری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی متعدد یکی از مقصدهای مورد علاقه گردشگران در اقصی نقاط دنیا محسوب می گردد و به همین علت فرودگاه های متعددی برای پاسخگویی به احتیاج گردشگران در سراسر این کشور تاسیس شده اند. کلیه فرودگاه های مراکش اعم از فرودگاه پروازهای داخلی یا بین المللی تحت نظر سازمان فرودگاه های مراکش اداره می شوند که در سال 1989 تاسیس شده است و در فرودگاه بین المللی محمد پنجم واقع شده است.

در میان فرودگاه های متعددی که در کشور مراکش قرار دارند، دو فرودگاه محمد پنجم و فرودگاه مراکش - منارا به علت تردد پروازهای بین المللی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. از اینرو، در ادامه به معرفی اجمالی این دو فرودگاه خواهیم پرداخت.

فرودگاه محمد پنجم

فرودگاه بین المللی محمد پنجم (Mohammed V International Airport) در کازابلانکا، مهم ترین و شناخته شده ترین فرودگاه مراکش در سطح بین المللی است. این فرودگاه که به افتخار شاه محمد پنجم به نام وی نامگذاری شده است در سال 2006 با جابجایی 5 میلیون نفر مسافر به پرترددترین فرودگاه مراکش تبدیل شد.

در پایانه این فرودگاه کلیه امکانات رفاهی مورد احتیاج مسافران مانند فروشگاه ها، رستوران ها، خودپرداز و باجه تبدیل ارز وجود دارند.

مشخصات فرودگاه

نوع فرودگاه: همگانی (مسافری)

کد یاتا: CMN

کد ایکائو: GMMN

ارتفاع از سطح دریا: 200 متر

قطب اصلی خطوط هوایی: ایر عرب مراکش (Air Arabia Maroc)، رویال ایر (Royal Air) و رویال ایر اکسپرس (Royal Air Express)

فاصله هوایی تا تهران: 8/5206 کیلومتر معادل 6 ساعت و 43 دقیقه پرواز

موقعیت جغرافیایی

فرودگاه بین المللی محمد پنجم در شهر کازابلانکای مراکش واقع شده است.

راه های دسترسی

فرودگاه محمد پنجم مجهز به انواع وسائط نقلیه زمینی است؛

قطار: قطار ویژه فرودگاه همه روزه از ساعت 4 صبح تا 23 شب از ایستگاه بندر کازابلانکا به فرودگاه و برعکس در دسترس مسافران است.

تاکسی و اتوبوس: شرکت های مختلف حمل و نقل و تاکسیرانی برای جابجایی ماسفران در فرودگاه حاضر هستند.

اطلاعات پرواز

هواپیمایی ماهان (پرواز چارتر): فرودگاه امام

فرودگاه بین المللی منارا

فرودگاه بین المللی منارا (Menara International Airport) دومین فرودگاه مهم و بین المللی کشور مراکش است که پروازهای بین المللی از مراکش به شهرهای اروپایی مانند بروکسل، میلان، لندن، لیون، ژنو، پاریس و ... در کنار کشورهای عربی از طربق آن انجام می گردد. در سال 2010 بیش از سه میلیون نفر به وسیله این فرودگاه سفر نموده اند و این آمار در سال 2014 به 4 میلیون نفر رسیده است.

به جرات می توان فرودگاه منارا را فراتر از یک فرودگاه و در حد ماشین زمان قلمداد کرد؛ زیرا این فرودگاه مدرن مطابق معیارهای قرن بیست و یکم ساخته شده است و زمانی که از این فرودگاه خارج می شوید کلیه موارد از جمله صنایع دستی، موسیقی و غذاها متعلق به یک سده گذشته هستند.

این فرودگاه دارای دو پایانه مسافری است که هر دو در ساختمانی بزرگ قرار دارند. البته پایانه سوم فرودگاه نیز در حال ساخت است.

مشخصات فرودگاه

نوع فرودگاه: همگانی (مسافری)

کد یاتا: RAK

کد ایکائو: GMMX

ارتفاع از سطح دریا: 471 متر

قطب اصلی خطوط هوایی: رویال ایر مراکش (Royal Air Maroc) و رایان ایر (Ryanair)

موقعیت جغرافیایی

فرودگاه منارا در شهر مراکش، مرکز استان تانسیفت الحوز، واقع شده است.

راه های دسترسی

تاکسی: تاکسی های فرودگاه در مقابل پایانه فرودگاه مستقر هستند و مسافران پیش از سوار شدن باید در خصوص مبلغ کرایه با راننده توافق نمایند.

حمل و نقل عمومی: اتوبوس شهری خط 11 هر 20 یا 30 دقیقه یکبار از فرودگاه به سمت میدان جماع الفنا واقع در شهر قدیمی حرکت می نمایند.

اطلاعات پرواز

در حال حاضر، هیچ پرواز مستقیمی از ایران به مقصد فرودگاه منارا در برنامه پروازهای فرودگاه ثبت نشده است.

منبع: کجارو / marrakech.airport-authority.com / en.wikipedia.org / morocco.com / onda.ma / en.wikipedia.org

به "فرودگاه های مراکش؛ از محمد پنجم تا فرودگاه مدرن منارا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرودگاه های مراکش؛ از محمد پنجم تا فرودگاه مدرن منارا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید